Korrupsiya – kelajakka tahdid
Korrupsiya — shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeyidan shaxsiy manfaatlarini yoxud o‘zga shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishni anglatadi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish boʻyicha yurtimizda korrupsiya bilan bogʻliq huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Shuningdek, mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarini amalga oshirishda aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni o‘z vaqtida aniqlash, ularga chek qo‘yish, ularning oqibatlarini, ularga imkon beruvchi sabablar va shart-sharoitlarni bartaraf etish, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi prinsipini ta’minlashga katta e’tibor berilmoqda.
Korrupsiya holatlari haqida axborot berish va oldini olish, korrupsiyaga oid muammolarni hal qilish va bartaraf etishda jamoatchilik ishtirokini taʼminlash zarur. Shuningdek, zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalangan holda har bir sohada inson omilisiz onlayn dasturlarni qo‘llash zarur bo‘ladi.
Xulosa qilib aytganda, korrupsiyaga qarshi kurashish mexanizmi mustahkamlanishi, har bir fuqaroning o‘ziga yuklatilgan vazifani sidqidildan ado etishini talab etib, bu mamlakatimizda sog‘lom muhit qaror topishiga va jamiyat taraqiyotiga xizmat qiladi.

Коррупция – угроза будущему
Коррупция — это незаконное использование лицом своего должностного или служебного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды в личных интересах или в интересах иных лиц, а равно незаконное предоставление такой выгоды.
В целях борьбы с коррупцией были разработаны меры, направленные на профилактику преступлений, связанных с коррупцией в нашей стране.
В нашей стране при проведении антикоррупционных мероприятий уделяется большое внимание повышению правового сознания и правовой культуры населения, своевременному выявлению и пресечению коррупционных правонарушений, устранению их последствий, причин и условий, им способствующих, обеспечению принципа неотвратимости ответственности за совершение коррупционных правонарушений.
Необходимо предоставлять информацию о случаях коррупции и предотвращать их, а также обеспечивать участие общественности в решении и устранении проблем, связанных с коррупцией. Также, используя современные информационные технологии, необходимо будет применять онлайн-программы без человеческого фактора в каждой сфере.
Укрепление антикоррупционного механизма, требующего от каждого гражданина выполнения возложенных на него обязанностей, служит созданию здоровой среды в нашей стране и развитию общества.