Surxondaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida 25-noyabr kuni xodimlar o‘rtasida korrupsiyaga qarshi kurashish masalalariga bag‘ishlangan navbatdagi davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbirda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha dolzarb masalalarni muhokama qildi. Ushbu davra suhbatining asosiy maqsadi - xodimlarning huquqiy ongini yuksaltirish, halollik va mas’uliyat tamoyillarini mustahkamlash hamda tizimda korrupsiyaga oid har qanday holatlarning oldini olishdan iboratdir.
Tadbir davomida korrupsiyaning bugungi kunda nafaqat iqtisodiy taraqqiyotga, balki jamiyatning ijtimoiy barqarorligiga ham jiddiy zarar yetkazayotgani ta’kidlanib. Shuningdek, korrupsiyaning davlat rivoji, xalq farovonligi va tizim samaradorligiga salbiy ta’siri misollar orqali yoritib berildi.
Davra suhbati yakunida barcha xodimlarning o‘z xizmat vazifalarini ado etishda halollik, adolat va qonun ustuvorligi tamoyillariga qat’iy amal qilishi zarurligi alohida qayd etildi. Korrupsiyaga qarshi kurash faqatgina nazorat va huquq-tartibot idoralari zimmasidagi vazifa emasligi, balki jamiyatning har bir a’zosi ushbu jarayonda faol ishtirok etishi lozimligi ham ta’kidlandi.
Bunday davra suhbatlari muntazam o‘tkazilib borilishi xodimlar ongida korrupsiyaga nisbatan murosasizlik ruhini kuchaytiradi, halol, shaffof va adolatli tizimni shakllantirishga, sog‘lom muhitni yaratishga, davlatga bo‘lgan ishonchini mustahkamlash hamda umumiy rivojlanish jarayoniga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Борьба с коррупцией — ключ к развитию государства
25 ноября в Сурхандарьинской областной службе электромагнитной совместимости состоялся очередной круглый стол, посвящённый вопросам борьбы с коррупцией среди сотрудников. На мероприятии были обсуждены актуальные вопросы противодействия коррупции. Основная цель данного круглого стола — повышение правового сознания сотрудников, укрепление принципов честности и ответственности, а также предотвращение любых проявлений коррупции в системе.
photo2025-11-2716-20-08.jpg
В ходе мероприятия было отмечено, что коррупция в наши дни наносит серьёзный ущерб не только экономическому развитию, но и социальной стабильности общества. Кроме того, на примерах были раскрыты негативные последствия коррупции для государственного развития, благосостояния народа и эффективности системы.
photo2025-11-2716-20-14.jpg
В завершение круглого стола особо подчеркнута необходимость строгого соблюдения всеми сотрудниками принципов честности, справедливости и верховенства закона при выполнении служебных обязанностей. Было отмечено, что борьба с коррупцией — это не только задача органов контроля и правопорядка, но и процесс, в котором каждый член общества должен принимать активное участие.
photo2025-11-2716-20-19.jpg
Регулярное проведение подобных круглых столов способствует формированию в сознании сотрудников неприятия коррупции, укреплению честной, прозрачной и справедливой системы, созданию здоровой рабочей среды, повышению доверия к государству и положительно влияет на общий процесс развития.