Korrupsiya — shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeyidan shaxsiy manfaatlarini yoxud o‘zga shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishni anglatadi.
Korrupsiyaga qarshi kurash dunyo miqyosida bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan biri bo‘lib qolmoqda. Bu illatga qarshi kurash dunyoning ko‘plab mamlakatlarini qamrab olmoqda. Hozirgi paytda respublikamizda korrupsiyaga qarshi kurash doirasida bir qator dasturlar qabul qilindi va ular bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish hamda ushbu turdagi jinoyatlarni sodir etilishini oldini olishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar tizimli ravishda amalga oshirilmoqda. Davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarida korrupsiya omillarini keltirib chiqarayotgan tizimli muammolarni bartaraf etishga qaratilgan qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinib, amaliy hayotga tatbiq etilmoqda.
Hozirgi kunda korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarini amalga oshirishda aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni o‘z vaqtida aniqlash, ularga chek qo‘yish, ularning oqibatlarini, ularga imkon beruvchi sabablar va shart-sharoitlarni bartaraf etish, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi prinsipini ta’minlashga katta e’tibor berilmoqda.
Xulosa qilib aytganda, korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlari, har bir fuqaroning o‘ziga yuklatilgan vazifalarni vijdonan bajarishga undaydi.

Борьба с коррупцией – долг каждого из нас
Коррупция — это незаконное использование лицом своего должностного или служебного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды в личных интересах или в интересах иных лиц, а равно незаконное предоставление такой выгоды.
Борьба с коррупцией остается одной из самых актуальных проблем современного мира. Борьба с этим заболеванием охватывает многие страны мира. В настоящее время в нашей республике принят ряд антикоррупционных программ и по ним ведется обширная работа.
В нашей стране систематически реализуются комплексные меры, направленные на борьбу с коррупцией и предупреждение совершения данного вида преступлений. Принят и реализуется на практике ряд нормативно-правовых документов, направленных на устранение системных проблем, вызывающих коррупционные факторы во всех сферах государственной и общественной жизни.
В настоящее время при проведении антикоррупционных мероприятий уделяется большое внимание повышению правового сознания и правовой культуры населения, своевременному выявлению и пресечению коррупционных правонарушений, устранению их последствий, причин и условий, им способствующих, обеспечению принципа неотвратимости ответственности за совершение коррупционных правонарушений.
В итоге, антикоррупционные меры стимулируют каждого гражданина добросовестно выполнять возложенные на него обязанности.