So‘nggi yillarda mamlakatimizning turistik salohiyatini oshirish yuzasidan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Shu jumladan mahalliy va xalqaro turistlar uchun qulaylik yaratish maqsadida avtomobil yo‘llari va diqqatga sazovor bo‘lgan obyektlarda mobil aloqa qamrovini yaxshilashga ham katta e‘tibor qaratilmoqda.
Qashqadaryo viloyati Elektromagnit moshlashuv xizmati mutaxassislari tomonidan O‘zbekiston Respublikasining davlat va xalqaro ahamiyatga molik avtomobil yo‘llari, shuningdek turistik va rekreatsion maskanlarida radiomonitoring ishlari olib borilmoqda.
Ushbu bajarilayotgan ishlarning barchasi, ya’ni turistik salohiyatga ega bo‘lgan obektlarning mobil aloqa qamrovi holatiga baho berish, keyinchalik ushbu maskanlarning yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlash va natijada zamonaviy interaktiv xizmatlarining joriy etilishiga olib keladi.

Мероприятия по развитию туристического потенциала Кашкадарьинской области
В последние годы проводятся масштабные работы по развитию туристического потенциала нашей страны. В частности, в целях создания удобства для местных и иностранных туристов большое внимание уделяется улучшению покрытия мобильной связью на автомагистралях и достопримечательностях.
Специалисты Службы Электромагнитной совместимости Кашкадарьинской области проводят радиомониторинг на туристических и рекреационных объектах, а также на автомобильных дорогах государственного и международного значения Республики Узбекистан.
Вся эта работа, то есть оценка состояния покрытия мобильной связи туристических объектов, приведет к последующему обеспечению этих объектов высокоскоростным Интернетом и, в конечном итоге, внедрению современных интерактивных услуг.