Bugunga kelib aholi maskanlarining mobil aloqa bilan qamrab olish sohasida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda. Shunga qaramasdan mahallalarda, signal darajasi yetarli bo‘lmagan joylarda fuqarolar tomonidan kam quvvatli ko‘chaytirgichlarni (repiterlarni) o‘rnatilishi ortib bormoqda.
Birgina misol, joriy yil davomida Toshkent shahri va Toshkent viloyati bo‘yicha “EMMM” DUKga radioxalaqitlarni ko‘rib chiqish va bartaraf etish yuzasidan mobil aloqa operatorlar tomonidan 30 dan ortiq murojaatlar kelib tushgan.
Ushbu murojaatlar tahlil qilinganda radioxalaqitlar asosan mobil aloqa operatorlari tarmog‘iga repitorlarning salbiy ta’siri ekanligi qayd etilgan.
Ushu salbiy holatlarning yuzaga kelishiga asosiy sabab repitor qurilmalari texnik jihatdan sifatsiz ekanligi va ular yetarli malakaga ega bo‘lmagan shaxslar tomonidan o‘rnatilganligidir.
Shunday qurilmalardan foydalanishni cheklash uchun RChRKning
707-son qarori qabul qilingan.
Ayni vaqtda ushbu salbiy holatlarni yanada kengayib ketishini oldini olishda qo‘yidagi tadbirlarni amalga oshirish zarur:
- ommaviy axborot vositalari orqali fuqarolarga repitorlardan foydalanish tartibi bo‘yicha tushuntirish ishlarini doimiy olib borish;
- Davlat Bojxona qo‘mitasi va Davlat Soliq qo‘mitasi xodimlariga repitorlar bo‘yicha tushuntirish ishlarini va o‘quv seminarlarini tashkil etish;
- RChRKning 707-son qaroriga muvofiq ishlarni tashkillashtirish va nazoratga olish;
- mobil aloqa operatorlari tomonidan radioxalaqitlarni bartaraf etish bo‘yicha kelib tushayotgan shikoyatlar soni ko‘p bo‘lgan hududlarda tarmoqlarni o‘z vaqtida optimizatsiya qilish yoki qo‘shimcha ravishda mobil aloqa tayanch stansiyalarini o‘rnatish ishlarini amalga oshirish.

На сегодняшний день наблюдается положительная тенденция в сфере охвата населенных пунктов республики мобильной связью. Тем не менее, в местах, где уровень сигнала недостаточен, участились случаи установки гражданами маломощных репитеров (усилителей).
Например, в этом году в ГУП “ЦЭМС” от операторов мобильной связи поступило более 30 обращений на устранение радиопомех по городу Ташкенту и Ташкентской области.
При анализе этих обращений было отмечено, что основные проблемы ухудшения радиосвязи заключаются в негативном влиянии репитеров на сети операторов мобильной связи.
Причина такой негативной ситуации в том, что используются технически некачественные репитерные устройства, установкой которых занимаются не квалифицированные работники.
Для ограничения использования таких некачественных устройств принято решение РСРЧ № 707.
Для предотвращения дальнейшего усугубления данной негативной ситуации необходимо реализовать следующие меры:
- непрерывно информировать граждан о порядке пользования ретрансляторами через средства массовой информации;
- организация информационной работы и проведения семинаров для сотрудников Государственного таможенного комитета и Государственного налогового комитета;
- организация работ и контроль выполнения решения РСРЧ
№ 707;
- операторы мобильной связи должны своевременно оптимизировать сети или устанавливать дополнительные базовые станции в районах, где поступает много обращений на ухудшение качества связи.