Raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasi vazir Sherzod Shermatov rahbarligida, bosh direktor Abdulaxad Kuchkarov boshchiligidagi IT Park Uzbekistan vakillari bilan birgalikda “MIT Kuo Sharper” farovonlik va tadbirkorlik markazining rezident olimi Shamil Ibragimov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekistonning raqamli va innovatsion ekotizimini mustahkamlash bo‘yicha olib borilayotgan sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlash uchun potensial hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Suhbat asosan innovatsiyalarga asoslangan o‘sish, tadbirkorlik salohiyatini oshirish va O‘zbekiston hamda “MIT Kuo Sharper” markazi o‘rtasida tajriba almashish imkoniyatlari haqida bo‘ldi.
Shamil Ibragimov ta’kidladi: “O‘zbekiston jadal raqamli iqtisodiyotni barpo etishda sezilarli yutuqlarga erishdi. Mamlakatning innovatsion ekotizimini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tajriba almashish va potensial hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganish bizga mamnuniyat keltirdi. Muloqotni davom ettirish va MIT Kuo Sharper markazi ushbu muhim jarayonga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan yo‘llarni aniqlashni intizorlik bilan kutamiz.”
Ilgari “MIT Kuo Sharper” markazi O‘zbekistonlik raqamli rahbarlar uchun “MIT Tech Leaders Lab” kabi dasturlarni taqdim etgan edi. Bu dasturlar Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan va tegishli tashkilotlarda rahbarlik qobiliyatlarini oshirishga mo‘ljallangan edi. Markaz, shuningdek, “ICT Week 2025” va unga aloqador tadbirlarda ishtirok etib, O‘zbekistonning rivojlanayotgan IT-ekotizimi bilan aloqalarini mustahkamladi.
MIT Kuo Sharper farovonlik va tadbirkorlik markazi haqida
MIT Kuo Sharper farovonlik va tadbirkorlik markazi (ilgari MITdagi Legatum markazi nomi bilan tanilgan) MIT Sloan menejment maktabidagi yetakchi ilmiy markaz bo‘lib, o‘sib borayotgan bozorlarda barqaror, inklyuziv va mahalliy farovonlikka erishish vositasi sifatida innovatsiyalarga asoslangan tadbirkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan tadbirkorlar va ekotizim ishtirokchilari uchun ishonchli makon hisoblanadi.
Markaz yetakchilik va venchur ta’limi, maxsus murabbiylik hamda dinamik global hamjamiyatga ta’sir ko‘rsatish orqali tadbirkorlarga dunyoning eng dolzarb muammolarini hal qiladigan ta’sirli korxonalarni qurish va kengaytirish uchun zarur vositalarni egallash imkoniyatlarini yaratadi.
Markaz o‘z faoliyati orqali o‘sib borayotgan bozorlar yoki ko‘pincha “rivojlanayotgan bozorlar” yoki “Global Janub” deb ataladigan hududlar haqidagi qarashlarni ataylab o‘zgartirmoqda. Bizning maqsadimiz o‘sib borayotgan bozorlarning ulkan salohiyatini ko‘rsatib, ularni farovonlik, harakatchanlik, imkoniyatlar va innovatsiyalar makoni sifatida namoyon etishdir.

Делегация Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан во главе с министром Шерзодом Шерматовым, совместно с представителями IT Park Uzbekistan, возглавляемыми генеральным директором Абдулахадом Кучкаровым, провела встречу с Шамилем Ибрагимовым, исследователем-резидентом Центра MIT Kuo Sharper for Prosperity and Entrepreneurship.
В ходе переговоров стороны обсудили возможности сотрудничества, направленные на поддержку усилий Узбекистана по укреплению национальной цифровой и инновационной экосистемы. Особое внимание уделялось вопросам инновационного роста, развитию предпринимательских компетенций и обмену опытом между Узбекистаном и Центром MIT Kuo Sharper.
Шамиль Ибрагимов отметил: «Узбекистан добился впечатляющих успехов в создании динамичной цифровой экономики. Мы рады изучить возможности совместного обучения и сотрудничества, направленные на поддержку инновационной экосистемы страны. Рассчитываем продолжить диалог и определить, как Центр MIT Kuo Sharper сможет внести свой вклад в этот важный процесс».
Ранее MIT Kuo Sharper Center реализовал ряд программ, включая MIT Tech Leaders Lab для цифровых лидеров из Узбекистана. Программа была направлена на развитие управленческих компетенций сотрудников Министерства цифровых технологий, IT Park Uzbekistan и других отраслевых организаций. Центр также принял участие в ICT Week 2025 и сопутствующих мероприятиях, углубляя взаимодействие с формирующейся IT-экосистемой Узбекистана.
Справка о Центре MIT Kuo Sharper for Prosperity and Entrepreneurship
MIT Kuo Sharper Center for Prosperity and Entrepreneurship (ранее — Legatum Center at MIT) является ведущим академическим центром при Школе менеджмента Sloan Массачусетского технологического института (MIT Sloan School of Management). Центр служит платформой для предпринимателей и участников инновационной экосистемы, стремящихся продвигать предпринимательство, основанное на инновациях, в развивающихся экономиках как инструмент достижения устойчивого, инклюзивного и локально управляемого экономического роста.
Благодаря образовательным программам по лидерству и венчурному предпринимательству, индивидуальному наставничеству и доступу к глобальному сообществу экспертов, Центр помогает предпринимателям получать необходимые инструменты для создания и масштабирования проектов, способных решать ключевые мировые вызовы.
Своей деятельностью Центр формирует новое представление о развивающихся экономиках — позиционируя их не как «растущие рынки», а как регионы, обладающие богатым потенциалом, динамикой, возможностями и инновационным духом.