AKT vaziri Jizzax viloyatidagi “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2021-yilning 16-18-dekabr kunlari Koreya Respublikasiga tashrifi doirasida raqamlashtirish, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar yo‘nalishlarida amaliy hamkorlik bo‘yicha dastur va loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratilgandi. Shu bois, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov boshchiligidagi delegatsiyaning Seul shahrida Koreyaning “Global Optical Communication Co., Ltd.” kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tgandi. Uchrashuv chog‘ida tomonlar optik tolali mahsulotlarni ishlab chiqarish loyihasi bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni kengaytirish va istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha muzokaralar olib borgan edi. Shu munosabat bilan, bugun, 2-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Jizzax viloyatiga xizmat safari doirasida “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasidagi optik tolali kabellar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ Qo‘shma korxonasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. “GOC-UZ” yangi ishlab chiqarish korxonasi nafaqat O‘zbekiston telekommunikatsiya infratuzilmasini xorijiy valyutaga sotib olingan mahsulotlar bilan ta’minlash masalalarini hal etibgina qolmay, balki yuzdan ortiq kishilarni, shu jumladan, Jizzax shahridagi kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ham ish bilan ta’minlaydi. Optik tolali kabellar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ Qo‘shma korxonasiga 2019-yil oktabr oyida “O‘zbektelekom” AK va Janubiy Koreyaning “Global Optical Communication Co. Ltd.:” va Uni Asset Global Co. Ltd.” kompaniyalari bilan birgalikda asos solingan. 2020-yilda birinchi bosqichda “Global Optical Communication Uzbekistan” QKning “Jizzax” EIZdagi mavjud binosida Koreya, Yaponiya va Xitoy kompaniyalarining zamonaviy uskunalari o‘rnatilgan bo‘lib, hozirgi kunda tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Ayni paytda “Optik-tolali aloqa kabellari ishlab chiqarishni tashkil qilish” loyihasi “Global Optical Communication Uzbekistan” MChJ QK tomonidan 2 ta bosqichda amalga oshirilmoqda: •  Qo‘shma korxonaga “O‘zbektelekom” AKning ulushi sifatida kiritilgan “Jizzax” EIZ hududidagi 1,6 gektar maydon va undagi ishlab chiqarish bino-inshootlarida uskunalar keltirildi va o‘rnatildi. O‘rnatilgan uskunalar yiliga import o‘rnini bosuvchi 20 ming kilometr optik-tolali aloqa kabeli ishlab chiqarish boshlangan edi. •   Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari Ma’muriy kengashining 2020-yil 25-yanvardagi qaroriga ko‘ra, “Jizzax” EIZ hududidan belgilangan tartibda qo‘shimcha 4,5 ga yer maydoni ajratilgan. Ushbu maydonda import o‘rnini bosuvchi 30 ming kilometr optik tolali aloqa kabeli chiqarish quvvatiga ega kompleks qurilib, ishga tushirildi. Bugungi kunga kelib, qo‘shma korxona tomonidan 50 ming kilometr optik-tolali aloqa kabeli ishlab chiqarilmoqda. Soha rahbari korxona mutaxassislari bilan ishlab chiqarish jarayonlarini kengaytirish, tayyorlanayotgan mahsulotlar sifatini oshirish, ularni mahalliy hamda tashqi bozorga chiqarish yuzasidan suhbatlashdi. Shu bilan birga, korxonada mehnat qilayotgan yosh xodimlar va ularga yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.

Министр ИКТ ознакомился с деятельностью совместного предприятия ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» в Джизакской области
В рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Корея 16-18 декабря особое внимание было обращено на продвижение программ и проектов в рамках практического сотрудничества в сфере цифровизации, инноваций и высоких технологий. В связи с этим, в ходе визита делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций в Сеул (Республика Корея) состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с руководством компании «Global Optical Communication Co., Ltd.». В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения двустороннего сотрудничества в рамках реализации проекта по производству оптоволоконной продукции и перспективные направления. Сегодня, 2 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в ходе рабочего визита в Джизакскую область ознакомился с деятельностью совместного предприятия «Global Optical Communication Uzbekistan», расположенного свободной экономической зоне «Джизак» и специализирующегося на выпуске оптоволоконной кабельной продукции. Новое производственное предприятие «GOC-UZ» не только решает вопросы обеспечения телекоммуникационной инфраструктуры Узбекистана продукцией, которая раньше закупалась за иностранную валюту, но и обеспечит рабочими местами более ста человек, в том числе из числа выпускников профессиональных колледжей города Джизака. Совместное предприятие «Global Optical Communication Uzbekistan», специализирующееся на производстве волоконно-оптических кабелей связи, было создано в октябре 2019 года АК «O‘zbektelekom» совместно с южнокорейскими компаниями «Global Оptical Communication Co. Ltd. » и «Uni Asset Global Co. Ltd.». На первом этапе в 2020 году здание СП Global Optical Communication Uzbekistan в свободной экономической зоне «Джизак» оснащено современным оборудованием от корейских, японских и китайских компаний с производством готовой продукции. В настоящее время в два этапа реализуется проект по организации производства оптоволоконных кабелей со стороны ООО «Global Optical Communication Uzbekistan»: ·        в рамках вклада в предприятие со стороны АК «O‘zbektelekom» в предприятие ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» на 1,6 гектара площади и производственных сооружениях доставлено и установлено оборудование. Производственная мощность оборудования позволяет производить до 20 тысяч километров оптоволоконных кабелей в качестве импортозамещаемой продукции. Налажено производство, продукция доставляется до потребителей. ·        В соответствии с решением Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон от 25 января 2020 года на территории СЭЗ «Джизак» в установленном порядке выделена дополнительная площадь в 4,5 гектара. На ней был возведен и введен в строй производственный комплекс с мощностью в 30 тысяч километров оптовоколонных кабелей в качестве импортозамещаемой продукции. В настоящее время ООО «Global Optical Communication Uzbekistan» производит до 50 тысяч километров оптоволоконных кабелей в год. Руководитель отрасли обсудил со специалистами предприятия вопросы расширения производства, повышения качества выпускаемой продукции, их вывода на отечественный и зарубежный рынки. Вместе с этим он провел беседу с молодыми работниками, ознакомился с условиями их труда.