“O‘zbekiston – Koreya elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik forumi” bo‘lib o‘tdi
Bugun, 26-noyabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida “O‘zbekiston – Koreya elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik forumi” bo‘lib o‘tdi. Unda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi. Forumni o‘tkazish asosiy maqsadi – O‘zbekiston va Koreya o‘rtasida elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasida bilim va tajriba bilan almashish. Tadbirda qator vazirlik va idora, xo‘jalik birlashmalari va banklarning vakillari, Toshkent shahridagi Inha universitetining professor-o‘qituvchilari hamda xalqaro ekspertlar ishtirok etdi. Forumni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov ochib berdi. Vazir ta’kidlaganidek, elektron hukumat rivojlantirish va raqamli texnologiyalarni keng joriy etishda vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalarining ham ko‘magi zarur bo‘ladi. “Ishonch bilan aytish mumkinki, bugungi sarhisob forumi barcha uchun foydali bo‘lishi bilan birga, fuqarolarimiz turmush tarzida IT texnologiyalarni keng qo‘llash va hayotning davlat boshqaruvi va iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashitirish borasidagi ishlarimiz uchun poydevor bo‘lib xizmat qiladi” – dedi AKT vaziri Sh. Shermatov. Forum doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Koreya Respublikasi Davlat boshqaruvi va xavfsizlik vazirligi o‘rtasida 2020 yilda imzolangan Memorandum doirasida elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya ekspertlar guruhi faoliyatining natijalari ham taqdim qilindi.

Министр ИКТ принял участие в форуме «Узбекистан-Корея: сотрудничество в сфере электронного правительства и цифровой экономики»
Сегодня, 26 ноября в Университете Инха в Ташкенте начал свою работу форум «Узбекистан-Корея: сотрудничество в сфере электронного правительства и цифровой экономики». В нем участие принял Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов. Основная цель проведения форума — обмен опытом и знаниями между Узбекистаном и Кореей в сфере электронного правительства и цифровой экономики. В нем приняли участие представители министерств и ведомств, хозяйственных объединений и банков, преподаватели Университета Инха в Ташкенте, а также международные эксперты. На форуме с приветственной речью выступил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов. Как отметил Министр, в вопросах развития электронного правительства и широкого внедрения цифровых технологий необходимо также содействие министерств и ведомств, хозяйственных объединений. «Можно с уверенностью говорить, что данный форум принесет ощутимую пользу для всех его участников, а также станет фундаментом деятельности по широкому применению IT-технологий в жизнедеятельности граждан и цифровизации сферы государственного управления и отраслей экономики», — добавил Министр ИКТ Ш. Шерматов. В ходе форума прошла также презентация результатов деятельности Узбекско-корейской экспертной группы в рамках заключенного в 2020 году Меморандума между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея по сотрудничеству в сфере электронного правительства и цифровой экономики.