Bugun, 31-yanvar kuni Qozog‘istonning— Olmaota shahrida «DIGITAL ALMATY 2020» Forum doirasida AKT vaziri Shuhrat Sodiqov Xalqaro elektraloqa ittifoqining Telekommunikatsiyalarni rivojlantirish byurosi direktori Dorin Bogdan-Martin xonim bilan uchrashdi.O‘zbekiston XEIning uchta sektori tashabbuslarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun davlat organlari, xususiy tuzilmalar va akademiyalarni jalb qilgan holda ish olib bordi.So‘nggi yillarda O‘zbekistonda XEI texnik ko‘magi bilan qator mintaqaviy tashabbuslar amalga oshirildi.
- qishloq va chekka hududlardagi telekommunikatsiya ob’yektlarini elektr energiyasi bilan barqaror ta’minlash;
- XEIning Moskvadagi mintaqaviy byurosi va MDH mamlakatlarida o‘rtasida videokonferensaloqa tarmog‘ini yaratish;
- Toshkent axborot texnologiyalari universiteti uchun Cisco o‘quv jihozlarini yetkazib berish va boshqalar.
Uchrashuvda, bundan tashqari, yosh avlod uchun robototexnika sohasidagi markaz yaratish loyihasini amalga oshirishdan manfaatdorlik bildirildi. Hozirgi kunda O‘zbekiston IT-parkida yosh avlod uchun robototexnika markazini tashkil etish uchun XEI texnik yordamini ajratish to‘g‘risidagi bitim loyihasi tayyorlangan va ushbu loyihaning qiymati 75 ming dollarni tashkil etadi.
Uchrashuvda Dorin Bogdan-Martin xonimga 2020-yil 26-27-may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Aloqa sohasidagi mintaqaviy hamdo‘stlikning Aloqa ma’murlari rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etish taklifi bildirildi.

Министр ИКТ встретился с директором Бюро развития телекоммуникаций Международного союза электросвязи
Сегодня, 31 января, в рамках форума «DIGITAL ALMATY 2020» в г. Алматы (Казахстан) министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Шухрат Садиков встретился с директором Бюро развития телекоммуникаций Международного союза электросвязи г-жой Дорин Богдан-Мартин.Для успешной реализации инициатив трех секторов МСЭ в Узбекистане были привлечены государственные органы, частные структуры и Академии.В последние годы при технической поддержке МСЭ в Узбекистане осуществлен ряд региональных инициатив. В том числе:
• Устойчивое обеспечение электроэнергией объектов телекоммуникаций в сельской местности и отдаленных районах;
• Создание сети видеоконференций между региональным бюро МСЭ в Москве и странами СНГ;
• Поставка учебного оборудования Cisco для Ташкентского университета информационных технологий и др.
На встрече также была выражена заинтересованность в реализации проекта создания центра в области робототехники для молодого поколения. В настоящее время в IT-парке Узбекистана подготовлен проект соглашения о выделении технической помощи МСЭ для создания центра робототехники для молодого поколения, стоимость которого составляет 75 тысяч долларов.
На встрече г-же Дорин Богдан-Мартин было предложено принять участие в заседании Совета глав администраций связи Регионального содружества в сфере связи (РСС), которое состоится 26-27 мая 2020 года в Ташкенте.