Ericsson ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda dunyoda 100 ta aloqa operatorlari 5G texnologiya orqali xizmat ko‘rsatadi. Va bu yerda Xitoy yetakchilik qiladi. Hozirda Xitoyda ko‘plab kompaniyalar 200$ ga teng va undan arzon narxda 5G texnologiyada ishlaydigan ommapob smartfonlarni xaridorlaga taklif qilmoqda. Boshqa mamlakatlarda esa mazkur smartfonlarning narxi 300$ dan boshlanadi.
Telegramda gruppalar uchun ovozli chatlar paydo bo‘ldi
Hammabop Telegram messenjerida yangi funksiyalar paydo bo‘lishi davom etmoqda. Bu safar Telegramning oxirgi 7.3 sonli versiyasida “gruppalar uchun ovozli chatlar” yangi funksiya paydo bo‘ldi.
Ommaviy guruhlarning administratorlari ovozli chatlarni yaratishga va ularning ishtirokchilarni qo‘shish imkoniga ega. Telegramdagi ovozli chatlar ratsiya orqali muloqot olib borishga o‘xshaydi. Suhbatga qo‘shilmoqchi bo‘lgan ishtirokchi mikrofonni yoqish kerak va uni boshqa ishtirokchilar ham ko‘ra oladi. Agarda suhbat davomida kimdir tasodifan chatdan chiqib ketsa, unga qaytadan ulanish imkon ham bor.
Maserati kompaniyasi besh yil ichida elektroavtomobillarni ishlab chiqarishga butunlay o‘tadi
Avtomobillarni ishlab chiqaruvchi Italiyaning Maserati kompaniyasi 2025 yilga kelib to‘laqonli ravishda benzin dvigatellardan voz kechib, elektroavtomobillarni ishlab chiqarishga o‘tadi.
Kompaniya vakillari ta’kidlashicha, 2021-yilda ular avtomobilning gibrid versiyasini ishlab chiqaradi, va 2022-yilda esa to‘laqonli elektroavtomobilni ishlab chiqaradi. Shundan boshlab kompaniya qator avtomobil rusumlarini — Gran Cabrio, Gran Turismo elektrifikatsiyalashga o‘tadi.
Amsterdamda shahar aholisini markazlashgan issiqlik bilan ta’minlovchi energiya tejamkor data-markaz quriladi
Niderlandiyaning Amsterdam shahrida aholini markazlashgan issiqlik bilan ta’minlovchi energiya tejamkor Ma’lumotlarni qayta ishlash va saqlash markazining qurilishi rejalashtirilmoqda. Mazkur data-markaz uchta 80-metrli binolardan iborat bo‘ladi.
Aytib o‘tish kerakki, 2018-yilda Amsterdam hukumati 2050-yilga kelib Ma’lumotlarni qayta ishlash va saqlash markazi tomonidan ortiqcha ishlab chiqarilayotgan issiqlikni shahar aholi ehtiyojlari uchun yo‘naltirishga va gaz asosida ishlayotgan markazlashtirilgan issiqlik manbalaridan voz kechishni rejalashtirganini e’lon qilgan edi. Hozirda Amsterdam shahrining ayrim uylari elektrostansiya va chiqindilarni qayta ishlash korxonalardan kelib tushayotgan issiqlikdan foydalanishadi.
Bitkoyn kursining rekordi yangilandi
Bitkoynning kursi o‘z tarixiy rekordini yangiladi: oxirgi birja savdolarida mazkur kriptovalyutaning narxi $19 850ga teng bo‘ldi.
2017-yilda bitta bitkoynning eng yuqori narxi $19 783 ga teng bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda esa ushbu ko‘rsatqich $19 850 ni tashkil qiladi. Yana diqqatga sazovor bir fakt shundaki, joriy yil mart oyida COVID-19 pandemiyasi boshlanganidan so‘ng, bitkoynning $4000 dan past narxida sotilgan edi.

К 2026 году 60% мирового населения будут иметь доступ к 5G
Согласно новому докладу компании Ericsson, несмотря на пандемию COVID-19, распространение технологии беспроводной связи 5G в мире проходит гораздо быстрее, чем ожидалось. Компания прогнозирует, что к 2026 году доступ к 5G будут иметь 60% мирового населения.
По данным отчёта, к концу текущего года в мире будет насчитываться 218 млн. пользователей 5G. К 2026 году пользоваться 5G будут уже 3,5 млрд. человек по всему миру, считают аналитики. Активное развёртывание технологий 5G происходит в США, Китае, Южной Корее, Великобритании и ряде других стран.
По данным Ericsson, к настоящему моменту поддержку сетей 5G обеспечивают более 100 операторов связи по всему миру. Ведущим рынком является Китай. В Поднебесной многие компании уже готовы предложить недорогие смартфоны стоимостью до $200 и даже меньше с поддержкой нового стандарта связи, в то время как в остальном мире цена на подобные устройства начинается примерно с $300.
В Telegram появились групповые голосовые чаты
Популярный мессенджер Telegram продолжает получать новые функции. На этот раз в последней бета-версии Telegram 7.3 для платформы Android мессенджере появилась функция групповых голосовых чатов.
Администраторы публичных групп могут создавать голосовые чаты, самостоятельно определяя их участников. Голосовые чаты в Telegram напоминают общение по рации. Если один из участников хочет что-то сказать, ему требуется включить микрофон, а другие пользователи увидят, кто именно говорит. Если в процессе беседы по какой-либо причине приложение самопроизвольно закроется, то к беседе можно присоединиться повторно.
Maserati через пять лет полностью перейдет на выпуск электрокаров
Итальянский автопроизводитель Maserati полностью откажется от бензиновых двигателей и переключится на производство электрокаров к 2025 году.
По словам представителей компании, в 2021 году выпустят гибридную версию автомобиля, а в 2022 году — полностью электрическую модель. Вслед за ней компания займётся электрификацией серий Gran Cabrio, Gran Turismo и других авто.
В Амстердаме построят энергоэффективный дата-центр, способный обеспечить централизованное теплоснабжение
В нидерландском городе Амстердам построят энергоэффективный центр обработки данных, способный обеспечить централизованное теплоснабжение города. Сам дата-центр будет состоять из трех 80-метровых зданий.
Еще в 2018 году власти Амстердама объявили о планах использовать избыточное тепло ЦОД, чтобы помочь в реализации городского проекта по отказу от газового центрального отопления к 2050 году. Часть домов Амстердама сегодня уже получает отопление за счет избыточного тепла от электростанций и предприятий по переработке отходов.
Курс биткоина обновил свой исторический рекорд
Стоимость одного биткоина обновила свой исторический рекорд: на последних биржевых торгах криптовалюта продавалась за $19 850.
Если в декабре 2017 года за одну единицу самой популярной криптовалюты давали $19 783, то в настоящее время цена одного биткоина составляет $19 850. Примечательно и то, что в марте этого года, когда только начиналась первая волна пандемии коронавируса, курс биткоина опускался ниже $4000.