Mobil aloqa tarmog‘idagi interferensiya
Sirdaryo viloyati EMMXga mobil aloqa operatorlarining biridan tashqi interferensiya to‘g‘risida ariza kelib tushdi. Mobil aloqa tarmog‘idagi interferensiya sabablarini aniqlash jarayoni - bu radiosignallar o‘rtasida o‘zaro xalaqitlarni keltirib chiqaradigan omillarni aniqlash jarayoni bo‘lib, aloqa sifatining yomonlashishiga, ma’lumotlar uzatish tezligining pasayishiga, xatolar sonining ko‘payishiga va hatto abonentlarga vaqtincha xizmat ko‘rsatishni to‘xtab qolishiga olib keladi. Ushbu jarayon tarmoq parametrlarini texnik tahlil qilish, radiochastota spektri monitoringini amalga oshirish va radioxalaqit manbalarining yo‘nalshini aniqlash ishlarini o‘z ichiga oladi.
Radioxalaqitlarning ehtimoliy manbasini aniqlash bo‘yicha ishlar bir necha bosqichda amalga oshirildi:
Dastlabki bosqichda Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari mobil aloqa operatori mutaxassislari bilan hamkorlikda tashqi interferensiya ta’sir etayotgan mobil aloqa tayanch stantsiyalarning (azimutlar va sektor antennalarining egilish burchaklari) ish faoliyatini batafsil texnik tahlil qildilar. Ma’lumotlarni tahlil qilish mobil radiomonitoring stansiyalari uchun ustuvor bo‘lgan harakat yo‘nalishlarini aniqlashga va ishlarni samarali tashkil etishga imkon beradi. Oldindan belgilangan hududni maqsadli tekshirish resurslardan foydalanish samaradorligini oshiradi, radioxalaqit manbasini tezroq lokalizatsiya qilishga va buzilishlarni bartaraf etish vaqtini qisqartirishga imkon beradi.
Qidiruvning taxminiy hududini (yo‘nalishini) aniqlash. Tahlil natijalariga ko‘ra radiomonitoring tadbirlarini o‘tkazish zarur bo‘lgan hudud (yo‘nalish) aniqlandi. Radioxalaqitlarning parametrlarini - masalan, chastota, signal sathi, vaqt oralig‘i, shuningdek radiomonitoring ma’lumotlarini dastlabki tahlil qilish asosida radioxalaqit manbai taxmin qilingan hudud yoki yo‘nalish aniqlanadi. Mobil radiomonitoring guruhining harakatlanish yo‘nalishini aniqroq rejalashtirishni ta’minlash uchun qidiruv maydonini qisqartirish va radiomonitoring tadbirlarining ustuvor yo‘nalishlarini aniqlash zarur.
Radioxalaqitlarning ehtimoliy manbai joylashgan joyga chiqish. Shundan so‘ng Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari tomonidan radioxalaqit manbai joylashgan joyga chiqish amalga oshirildi va mavjud radionazorat vositalari yordamida radiomonitoring tadbirlari tashkil etildi. Radioxalaqitlar murakkab va o‘zgaruvchan bo‘lishi mumkin, shu sababli faqat taxmin qilingan joyga to‘g‘ridan-to‘g‘ri tashrif buyurish orqali manba joylashgan joyni mobil radiomonitoring stansiyasi va boshqa olib yuruvchi o‘lchov uskunalari yordamida aniqlashtirish mumkin. Joylarga chiqqan holda radioxalaqitlarning turini (qasddan, beixtiyor, uzluksiz va hokazo) aniqlash va uni hosil qiladigan texnik vositalarni (uskunalarni) aniqlash mumkin (masalan, nosoz elektr ta’minoti, nosoz radiostansiya, maishiy texnika va boshqalar). Faqatgina joylarga chiqqan holda hududning relyefi va binolarning joylashuv joyini, shuningdek radiochastota spektri bandligining haqiqiy holati haqida ma’lumotga ega bo‘lish mumkin. Bu omillar esa radioxalaqitlarning xususiyatlariga ta’sir qilishi mumkin.
Radiomonitoringni tashkil etish. Radiomonitoring tadbiri radioefirda doimiy tashuvchi signallarni, shuningdek, mobil aloqa tarmog‘ining chastota diapazonida keng polosali shovqin yoki xalaqitlarni qidirishga qaratildi. Texnik o‘lchov ishlari mobil radiomonitoring stansiyasining pelengatori, shuningdek, olib yuruvchi o‘lchov uskunasining yo‘nalishli antennasi yordamida amalga oshirildi. Bir nechta o‘lchov nuqtalarida radioxalaqitlarning ehtimoliy manbasining azimutlari aniqlandi, chunki azimutlarning kesishtirish usuli aniq joyni topishga yordam beradi. Pelengatsiya natijalariga ko‘ra, radioefirda mobil aloqa tarmog‘ining chastota diapazonida uzluksiz (doimiy) kengpolosali signal qayd etildi. Keyin esa vizual tekshirish va yo‘nalishni aniqlash natijalariga ko‘ra obyektlarda (turar-joy binolari, ofislar, texnik binolar) tashqi antennalar mavjudligi ko‘zdan kechirildi. Radioxalaqit manbasini qidirish bo‘yicha ko‘rilgan tashkiliy-texnik chora-tadbirlar natijasida yuridik shaxs hududidagi turar-joy binolari yaqinida o‘rnatilgan 3 dona mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalari aniqlandi.
photo2025-06-2617-19-35.jpg
photo2025-06-2617-19-40.jpg
Radioxalaqit manbasini bartaraf etish. Radiomonitoring natijalari asosida mobil aloqa tarmoqlariga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalaridan foydalanish holatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Sirdaryo viloyati hududiy shu’basi va huquqni muhofaza qilish organlariga yuborildi. Amalga oshirilgan tezkor chora-tadbirlar natijasida 3 dona mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarining faoliyati to‘xtatildi (antennalar demontaj qilindi), REV egasiga esa REVdan foydalanishni taqiqlash to‘g‘risida yozma ravishda ogohlantirish xati berildi.
photo2025-06-2617-19-44.jpg
photo2025-06-2617-19-48.jpg
Radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli qaroriga muvofiq texnik shartlarga mos kelmaydigan boshqa mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarini O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqish (yaratish), modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish, xorijdan olib kirish (xorijdan xarid qilish) va ulardan foydalanish qat’iyan man qilinadi. Retranslyator qurilmalaridan foydalanuvchilar o‘zlari tomonidan foydalanilayotgan qurilmalardan, mobil aloqa operatorlari tarmoqlariga radioxalaqit hosil bo‘lishini oldini olish uchun barcha zarur bo‘lgan tashkiliy-texnik choralarni ko‘rishlari kerak.

Интерференция в сети мобильной связи
В СЭМС Сырдарьинской области поступила заявка от одного из операторов мобильной связи о внешней интерференции. Определение причин интерференции в сети мобильной связи - это процесс выявления факторов, вызывающих взаимные помехи между радиосигналами, которое приводит к ухудшению качества связи, снижению скорости передачи данных, увеличению количества ошибок и даже к временному отказу в обслуживании абонентов. Он включает технический анализ параметров сети, мониторинг радиочастотного спектра и пеленгацию возможных источников помех.
Работа по выявлению вероятного источника радиопомехи была проведена в несколько этапов:
На начальном этапе сотрудники СЭМС Сырдарьинской области совместно со специалистами оператора мобильной связи провели детальный технический анализ работы базовых станций (азимутов и углов наклона секторных антенн), подверженных внешней интерференции. Анализ данных позволяет определить приоритетные направления для выезда мобильных станций радиомониторинга и  эффективно организовать работу. Целенаправленное обследование заранее определённой территории повышает эффективность использования ресурсов, позволяет быстрее локализовать источник помех и сократить время устранения нарушений.
Определение предполагаемой  территории (направление) поиска. По результатам анализа была определена территория (направление), где необходимо провести мероприятия по радиомониторингу. На основании предварительного анализа параметров радиопомех - таких как частота, уровень сигнала, временные характеристики, а также данных радиоконтроля - производится определение предполагаемой территории или направления, где с наибольшей вероятностью расположен источник помехи. Сузить зону поиска и определить приоритетные направления мониторинга необходимо для обеспечения более точного планирования маршрута движения мобильной группы радиомониторинга.
Выезд на место дислокации вероятного источника радиопомехи. Далее сотрудниками СЭМС Сырдарьинской области был осуществлён выезд на место вероятного нахождения источника радиопомехи и с помощью имеющихся средств радиоконтроля организованы мероприятия по радиомониторингу. Радиопомехи могут иметь сложный и переменный характер, и только при непосредственном выезде на предполагаемое место можно уточнить координаты источника, используя мобильные радиопеленгаторы и другие носимые измерительные средства. На месте возможно установить вид помехи (преднамеренная, непреднамеренная, непрерывная и т.д.) и определить технические средства (оборудование), которое её создаёт (например, неисправный блок питания, неисправная радиостанция, бытовое устройство и т.п.). Только на месте можно учесть местные особенности рельефа и  застройки, а также состояние реальной загруженности радиочастотного спектра, которые могут влиять на характеристики радиопомех.
Организация радиомониторинга.  Радиомониторинг был направлен на поиск постоянных несущих сигналов в радиоэфире, а также широкополосных шумов и помех в диапазоне частот сети мобильной связи. Были выполнены технические измерения с использованием пеленгационного оборудования мобильной станции радиоконтроля, а также  направленной  антенны носимого измерительного прибора. На нескольких точках измерений были определены азимуты на вероятный источник радиопомех, т.к. пересечение азимутов поможет определить точное местоположение. По результатам пеленгации в радиоэфире был зафиксирован непрерывный (постоянный) широкополосный сигнал в диапазоне частот сети мобильной связи. Далее был проведён визуальный осмотр и обследование объектов по результатам пеленгации (жилые дома, офисы, технические помещения) на наличие установки внешних антенн. В результате проведённых  организационно-технических мероприятий по поиску источника радиопомех были выявлены усилители сигналов мобильной связи (репитеры) в количестве 3-х комплектов, установленных рядом с жилыми помещениями на территории юридического лица.
photo2025-06-2617-19-35.jpg
photo2025-06-2617-19-40.jpg
photo2025-06-2617-19-44.jpg
Устранение источника радиопомехи. На основе результатов радиомониторинга информация по факту использования усилителей сигналов мобильной связи (репитеров), негативно влияющих на сети мобильной связи была передана в Территориальное отделение Инспекции «Узкомназoрат» по Сырдарьинской области и правоохранительные органы. В результате принятых оперативных  мер,  работа усилителей сигналов мобильной связи (репитеров) в количестве 3-х комплектов была прекращена (антенны  демонтированы), а владельцу было выдано письменное  предписание о запрете по  дальнейшему использованию данных РЭС.
photo2025-06-2617-19-48.jpg
В соответствии с решением Республиканского совета по радиочастотам № 707 от 23 августа 2022 года разработка, модернизация, производство и ввоз, а также использование ретрансляционных устройств, усиливающих сигналы сетей мобильной связи, не соответствующих техническим условиям на территории Республики Узбекистан категорически запрещены. Пользователи ретрансляторов должны принять все необходимые организационные и технические меры для предотвращения радиопомех от своих устройств сетям операторов мобильной связи.