Mobil aloqa va mobil internet qamrovi holatini o‘rganish
Samarqand EMMX muhandislari tomonidan TSME6 radio skaneri yordamida Samarqand viloyati hududidan o‘tuvchi xalqaro va respublika ahamiyatidagi avtomobil yo‘llari, hamda viloyatdagi chekka, borish qiyin bo‘lgan va tog‘li hududlarda joylashgan aholi yashash maskanlarida mobil aloqa va mobil internet qamrovi holatini o‘rganish ishlari olib borildi.
Jumladan, o‘lchov ishlari viloyatdagi 382 km uzunlikdagi xalqaro va respublika ahamiyatidagi avtomobil yo‘llarida, shuningdek, viloyatdagi 100 ga yaqin chekka va tog‘li hududlarda joylashgan aholi maskanlarida amalga oshirildi.
O‘tkazilgan ishlar natijalari bo‘yicha maʼlumotlar Raqamli texnologiyalar vazirligining hududiy sho‘basiga taqdim etildi.

Исследование состояния покрытия мобильной связи и мобильного интернета
Инженерами службы ЭМС Самаркандской области с помощью радиосканера TSME6 были проведены работы по измерению зоны покрытия мобильной связью и мобильным интернетом автомобильных дорог международного и республиканского значения, проходящих по территории Самаркандской области, а также в отдаленных, труднодоступных и горных населенных пунктах
В частности, в области измерительные работы проводились на автомобильных дорогах международного и республиканского значения протяженностью 382 км, а также   около 100 населенных пунктах, расположенных в отдаленных и горных районах области.
Информация о результатах проведенной работы была представлена ​​в территориальный сектор Министерства цифровых технологий.