O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti soha oldiga qo‘ygan ustuvor vazifalarni amalga oshirilishi muhokama qilindi
22 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining kengaytirilgan hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda 2017 yilda soha oldida turgan ustuvor vazifalar hamda ularning ijrosi muhokama qilindi. Hay’at yig‘ilishida vazirlikning hududiy boshqarma hamda tizimdagi muassasalarning joylardagi bo‘linmalari videokonferensaloqa yordamida qamrab olindi. Kun tartibiga ko‘ra, yig‘ilishda 5 ta muhim masala ko‘rib chiqildi.
Birinchi masala sifatida xalqaro reytinglar asosida mamlakatning telekommunikatsiya infratuzilmasini jadal rivojlantirishning quyidagi choralari belgilab olindi.
- qisqa muddatda aloqa bilan yetib bormagan hududlarni, shuningdek aholi punktlarini bir-biri bilan bog‘laydigan magistral avtomobil yo‘llari va temiryo‘llarni mobil aloqa bilan qamrab olish;
- simli keng polosali internet abonentlariga IP texnologiyasi asosida ko‘rsatiladigan xizmatlar sonini oshirish;
- respublika miqyosida telefoniya xizmatlari uchun yagona tarif xizmatlarini joriy qilish, shuningdek yangidan qurilayotgan va kapital ta’mirdan chiqarilayotgan ishlab chiqarish va turar-joy binolarini loyihalashtirish hamda qurilish jarayonida ularni telekommunikatsiya tarmoqlariga ulanishini hisobga olish choralarini ko‘rish;
- respublikadagi yirik aholi punktlarining 4G hamda Wi-Fi tarmoqlari qamrovini kengaytirishni tezlashtirish;
Bu borada "O‘zbektelekom" kompaniyasiga xalqaro telekommunikatsiya tarmoqlariga ulanish bo‘yicha tezlikni oshirishga xizmat qiladigan loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish, shu bilan birga keng polosali portlar sonini 1,5 mln donaga ko‘paytirish, Xalqaro paketli kommutatsiya markazi o‘tkazuvchanligini kengaytirish hamda internet-xizmatlari narxlarini arzonlashtirish vazifalari yuklatildi.
Ikkinchi masala sifatida AKT sohasida ta’lim jarayonini yaxshilash mavzusi muhokama qilindi. Bugungi AKT sanoati ehtiyojlarini hisobga olgan holda ta’limiy dastur va o‘qitish tizimlarini ishlab chiqishning ahamiyati ta’kidlandi. Bu yo‘nalishda «UNITEL» MChJ tomonidan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ta’lim jarayonini qo‘llab-quvvatlashga bag‘ishlangan harakatlar rejasi taqdim etildi va quyidagi maqsadli harakatlarni amalga oshirish qabul qabul qilindi:
- VimpelCom Ltd., xolding kompaniyasi bilan ta’lim sohasida. AKT sanoati va telekommunikatsiya bozori uchun kadrlar tayyorlash yo‘nalishida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan anglashuv Memorandumining loyihasini tayyorlash;
- Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetini 2021 yilga qadar jahonning eng ilg‘or universitetlari “mingtaligi”ga kiritish uchun xorijiy yetakchi universitetlarning yetakchi ekspertlarini TATU ga jalb qilish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish;
- amaliy dars mashg‘ulotlarini tashkil qilishga mo‘ljallangan innovatsion smart-markazlar va laboratoriyalarni yaratish, yoshlarning startap-loyihalarini amalga oshirish, jahonning yetakchi kompaniyalaridan IT-ekspertlarning ma’ruzalarini tashkil qilish.
Kun tartibiga ko‘ra, navbatdagi masala sifatida «O‘zbekiston pochtasi» AJ rahbariyatining jamiyatning moliyaviy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarini yaxshilash bo‘yicha hisoboti tinglandi. Muhokamalarda taqdimotda "faoliyatni xalqaro tajriba asosida yangicha shaklga o‘zgartirish"ga oid rejalarning puxta emasligi aytilib, quyidagi ishlarni amalga oshirish yuklatildi:
- xalqaro pochta aloqasining bugungi rivojlanish yo‘nalishlarini yaqindan o‘rgangan holda, «O‘zbekiston pochtasi» AJ faoliyatini tubdan takomillashtirish choralarini ko‘rish;
- zarur choralar yordamida, jumladan yirik investitsion loyihalar asosida jamiyatni aholiga bugun talab yuqori bo‘lgan xizmatlarni ko‘rsatuvchi zamonaviy kompaniyaga aylantirish, yangi pochta xizmatlarini, xususan elektron tijorat xizmatlarini joriy qilish.
Hay’at yig‘ilishida davlat organlarida ijro-intizomini nazorat qiluvchi Yagona idoralararo elektron tizimini joriy qilish bo‘yicha loyihaning amalga oshirilishi to‘rtinchi masala sifatida muhokama qilindi. Unga ko‘ra:
- davlat organlarida ijro-intizomini nazorat qiluvchi Yagona idoralararo elektron tizimini to‘liq ishga tushirishni tezlashtirish;
- tizimning mamlakatimizda mavjud me’yoriy-huquqiy asoslarga muvofiqligini o‘rganish;
- davlat organlarining, asosan joylardagi mahalliy davlat hokimiyat organlarining bu tizimga texnik tayyorligi, shuningdek kadrlarning undan foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalarini o‘rganish;
- har bir rahbar va davlat organi xodimining kundalik faoliyatini mazkur tizim asosida tashkil qilishi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining davlat organlariga yuklatilgan vazifalarining ijrosi ustidan real vaqt rejimida monitoring o‘rnatilishini kuchaytirish choralarini ko‘rish bo‘yicha qarorlar qabul qilindi.
Yig‘ilishda so‘nggi masala sifatida "Xavfsiz shahar" apparat-dasturiy ta’minot kompleksini yaratishning bugungi holati va istiqboldagi rejalar muhokama qilindi. "Xavfsiz shahar" kompleksini yaratish bo‘yicha IIV va boshqa mas’ul tashkilotlar bilan birgalikda takliflarni ko‘rib chiqishni tezlashtirish vazifasi berildi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi huquqbuzarliklar bo‘yicha ma’lumotlarni markazlashgan holda to‘plash va tahlil qilish, muayyan hudud miqyosida holatni monitoring qilish, tezkor chaqiriq va favqulodda vaziyatlarda kuchlarning tezkor qarshiligini tashkil qilish orqali jamiyatda tartib va xavfsizlik darajasini sezilarli darajada oshishiga xizmat qiladi. Shuningdek, video-kuzatuv tizimiga asoslangan holda, istiqbolda barcha favqulodda xizmatlar yagona "112" raqamiga o‘tkazilishi qayd etildi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonning Xalqaro kiberxavfsizlik indeksidagi o‘rnini ko‘tarish yuzasidan mas’ul vazirlik va idoralar ishtirokida chora-tadbirlar kompleksini ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Sohadagi har bir rahbar e’tibori O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining topshiriq hamda vazifalarini samarali va natijador qilib amalga oshirish, shuningdek ijro-intizomini oshirishga qaratildi.
Kun tartibida ko‘tarilgan masala va muhokamalar yuzasidan hay’at yig‘ilishining tegishli qarori qabul qilindi.

На коллегии обсуждены вопросы хода реализации актуальных задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан
22 августа состоялось расширенное заседание Коллегии Мининфокома, посвящённое обсуждению реализации приоритетных задач по развитию сферы ИКТ на 2017 год, поставленных Президентом Республики Узбекистан. Участие в заседании территориальных органов министерства, а также региональных предприятий сферы обеспечивалось посредством видеоконференцсвязи.
В соответствии с повесткой дня Коллегия рассмотрела 5 актуальных вопросов.
Первым вопросом на повестке дня были первоочередные задачи по ускоренному развитию телекоммуникационной инфраструктуры страны исходя из показателей международных рейтингов. Операторам указано, что позиция Узбекистана в международных рейтингах по развитию телекоммуникационной инфраструктуры является недостаточной. На заседании отмечено, что некоторые населенные пункты до сих пор не охвачены сетью мобильной связи, т.к. операторы строили свои сети в основном в густонаселенных пунктах, исходя из экономической выгоды. Поэтому было поручено разработать план действий по комплексному улучшению показателей развития телекоммуникаций республики, который должен охватить все аспекты развития, в т.ч.:
- в кратчайшие сроки принять меры по доведению услуг мобильной связи до неохваченных населенных пунктов, а также магистральных автомобильных и железных дорог, связывающих населенные пункты страны;
- принять меры по внедрению дополнительного предоставления услуги телефонии поверх технологии IP всем абонентам фиксированного широкополосного доступа;
- внедрить единую тарификацию услуг телефонии по республике, а также принятие мер, предусматривающих подключение к сетям телекоммуникаций вновь строящихся и капитально реконструируемых производственных и жилых зданий на этапе проектирования и строительства;
- ускорить расширение охвата сетей 4G и Wi-Fi во всех крупных населенных пунктах республики.
Компании «Узбектелеком» поручено ускорить реализацию проектов по расширению скорости доступа к международным сетям телекоммуникаций, а также по расширению сети широкополосного доступа дополнительно на 1,5 млн портов, что приведет к росту числа абонентов скоростного интернета, а также расширить пропускную способность Международного центра пакетной коммутации и снизить стоимость интернет-услуг.
Второй вопрос обсуждения был посвящён улучшению процесса образования в сфере ИКТ. Была отмечена особая роль развития образовательных программ и систем преподавания в Узбекистане в соответствии с растущими потребностями ИКТ-индустрии. В этом контексте был представлен план действий ООО «UNITEL» по поддержке образовательного процесса в сфере ИКТ и принято решение по:
- принятию мер по подготовке проекта Меморандума с VEON о намерениях по развитию взаимовыгодного сотрудничества в образовательной сфере, ориентированного на подготовку высокопрофессиональных кадров для ИКТ-индустрии и телеком-рынка;
- разработке «дорожной карты» с привлечением экспертов из ведущих зарубежных вузов, нацеленной на обеспечение включения ТУИТ в топ 1000 вузов мира к 2021 году;
- созданию инновационных смарт-центров и лабораторий для практических занятий, реализации стартап-идей молодежи, проведения конкурсов, лекций приглашенных IT-экспертов из ведущих компаний мира.
Третьим вопросом заслушан отчет руководства АО «Узбекистон почтаси» о принимаемых мерах по улучшению финансово-экономических показателей. Отмечена его слабая работа «по трансформации деятельности с учетом международного опыта. В этом контексте было поручено:
- принять меры по кардинальному совершенствованию деятельности АО «Узбекистон почтаси», тщательному изучению международного опыта деятельности сферы почтовой связи;
- принять необходимые меры, в т.ч. путем реализации крупных инвестиционных проектов, по внедрению новых видов услуг почтовой связи, превращению ее в современную компанию, оказывающую современные услуги для населения, в том числе в соответствии в рамках развития электронной коммерции в республике.
В четвертом вопросе повестки дня рассмотрен ход реализации проекта по внедрению Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины госорганов. Было решено:
- ускорить полный запуск и совершенствование Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины;
- изучить законодательную базу в сфере исполнительской дисциплины с точки зрения приведения в соответствие требованиям в связи внедрением данной системы;
- изучить готовность госорганов к внедрению данной системы как с технической так и в пользовательском плане, особенно в органах государственной власти и управления на местах;
- усилить меры по организации работы каждого руководителя и сотрудников госорганов по ежедневной делопроизводственной деятельности на данной системе, которая предназначена для мониторинга хода исполнения поручений Президента Республики Узбекистан и Правительства, в режиме реального времени.
Пятым вопросом рассмотрена предлагаемая концепция реализации проекта по созданию аппаратно-программного комплекса (АПК) «Безопасный город», его текущее состояние и планируемые мероприятия. В связи с чем было поручено совместно с МВД и другими заинтересованными министерствами и ведомствами ускорить процесс рассмотрения предложений по построению и развитию АПК «Безопасный город». Это позволит значительно улучшить уровень безопасности общественного порядка путем централизованного сбора и анализа данных по правонарушениям, мониторинга обстановки на определенной территории, оперативного управления силами реагирования на экстренные вызовы и чрезвычайные ситуации, основанного на работе систем видеонаблюдения и поэтапному переходу к единому номеру экстренной службы 112.
Также для повышения позиции Узбекистана в Глобальном Индексе кибербезопасности было поручено разработать комплексный план мероприятий с участием соответствующих министерств и ведомств.
Внимание каждого руководителя, работающего в отрасли, было обращено на необходимость обеспечения эффективного и результативного исполнения актов и поручений Президента Республики Узбекистан, а также на укрепление исполнительской дисциплины.
По итогам обсуждения вопросов повестки дня заседания Коллегии приняты соответствующие решения, в которых определены практические меры по дальнейшему развитию отрасли.