Sirdaryo viloyati hududida hamkorlikda o‘lchov ishlari amalga oshirildi
Bugungi kunda mamlakatimizda telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish va kengaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan kompleks tashkiliy-texnik choralar telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yaxshilash va turlarini oshirish, shu jumladan mobil aloqa qamrovini kengaytirishga imkon bermoqda.
Mamlakat iqtisodiyotining barcha tarmoqlarini rivojlanishi bevosita telekommunikatsiya infratuzilmasining rivojlanish darajasi va ulardan foydalanish imkoniyatiga bog‘liqligi isbotlangan. O‘zbekiston Respublikasida elektr energiyasi iste’molini hisobga olish va nazorat qilish tizimini yanada takomillashtirish, shuningdek, yo‘qotishlarni kamaytirish, iqtisodiyot tarmoqlari tomonidan iste’mol qilingan elektr energiyasini hisobga olishning aniqligi va to‘liqligini oshirish maqsadida keng ko‘lamli va kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Belgilangan vazifalarni muvaffaqiyatli bajarish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 28-sentabrdagi “Elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 594-son Qarori qabul qilindi. Ushbu Qarorga asosan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ bilan birgalikda quyidagi chora-tadbirlarni amalga oshirishi kerakligi belgilab qo‘yilgan:
-elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilish tizimining konsentratorlari o‘rnatiladigan hududlarda aloqa va internet qamrovi bilan ta’minlanganligi va aloqa sifatining texnik talablarga mosligi darajasini o‘rganish;
-barcha hududlarni aloqa va internet qamrovi bilan ta’minlash hamda aloqa sifatini texnik talablarga moslashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish hamda uning amalga oshirilishini ta’minlash.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi, Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati, mobil aloqa operatorlari xodimlari, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ vakillari bilan birgalikda o‘zaro hamkorlik yo‘nalishi bo‘yicha muntazam ravishda kompleks tashkiliy-texnik chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Xususan, 2021-yilda mobil aloqa va mobil internet qamrovi hududini aniqlash bo‘yicha 67 ta, 2022-yilning 11,12-may kunlari esa 13 ta konsentratorlar o‘rnatilgan joylarda o‘lchov ishlari o‘tkazildi.
O‘tkazilgan o‘lchov ishlari natijalariga ko‘ra belgilangan tartibda “Mobil aloqa tarmoqlari signallarini o‘lchash dalolatnomalari” tuzildi va mutaxassislar tomonidan transformator nimstansiyalarida o‘rnatilgan kontsentratorlarni mobil aloqa bilan ta’minlash bo‘yicha aniq tavsiyalar berildi.

На территории Сырдарьинской области проведены совместные технические измерения
На сегoдняшний дeнь в нaшей стрaне реaлизуются комплeксные oрганизационно-тeхничеcкие мeроприятия пo мoдернизации и расширeнию тeлекoммуникациoнной инфрaструктуры, что пoзволяет улучшить кaчество oбслуживания и увeличить виды телекoммуникационных услуг, в тoм числe охвaт сетями мoбильной связи в региoнах рeспублики.
Доказано, что развитие всех отраслей экономики государства напрямую зависит от уровня развития и доступности телекоммуникационной инфраструктуры. В целях дальнейшего совершенствования системы учёта и контроля потребления электрической энергии, а также снижения потерь, повышения точности и полноты учёта электроэнергии, потребляемой отраслями экономики в Республики Узбекистан осуществляются полномасштабные и комплексные мероприятия. Для успешного выполнения поставленных задач принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по ускорению внедрения автоматизированной системы учёта и контроля электроэнергии» №594 от 28.09.2020 года. Согласно данному Постановлению на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с АО «Региональные электрические сети» были возложены следующие задачи:
-осуществление проверки соответствия техническим требованиям качества связи и интернет-покрытия в местах установки концентраторов системы учета и контроля электроэнергии;
-разработать и обеспечить реализацию плана практических мероприятий по обеспечению всех регионов связью и интернет-покрытием и приведению качества связи в соответствие с техническими требованиями.
Необходимо отметить, что сотрудниками Территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан по Сырдарьинской области, Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области, операторами мобильной связи совместно с представителями АО «Региональные электрические сети» на регулярной основе проводится комплекс организационно-технических мероприятий по направлению взаимодействия.
В частности, в 2021 году были проведены измерения по определению зоны покрытия мобильной связи и мобильного интернета в 67 пунктах установки концентраторов, а 11-12 мая 2022 года совместные измерения были проведены в 13 пунктах установки концентраторов.
По результатам проведённых измерений были составлены соответствующие «Акты о проведении измерений сигналов сетей мобильной связи», в которых специалистами даны конкретные рекомендации по обеспечению мобильной связью концентраторов, установленных на трансформаторных подстанциях.