Oliy Majlis Senatining Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi majlisida “Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy Qonun muhokama qilindi.
Konstitutsiyaviy Qonun bilan Markaz hududida maxsus huquqiy rejimni yaratish, xususan, ro‘yxatga olish, litsenziyalash va tadbirkorlik tartib-taomillarini soddalashtirish, tijorat operatsiyalarini tartibga solishda xalqaro standartlarni qo‘llash nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, moslashuvchan soliq va bojxona rejimi, ayrim faoliyat turlari bo‘yicha soliqlardan ozod qilish, asbob uskunalar, texnologiyalar va materiallarni olib kirishning soddalashtirilgan tartibini joriy etish belgilanmoqda.
Qonunda Markaz va davlat organlari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarning aniq tartiblarini belgilash, biznes yuritishda ma’muriy to‘siqlarni qisqartirish nazarda tutilmoqda.
Markaz faoliyati yo‘lga qo‘yilishi natijasida 2030 yilga qadar yurtimizda raqamli xizmatlar eksportini 5 mlrd AQSH dollariga yetkazish mumkin, iqtisodiyotimizda yuqori daromad keltiruvchi 300 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi, shuningdek, ko‘plab iqtidorli yoshlar yurtimizda qolib iqtisodiyot rivojlanishiga o‘z hissalarini qo‘shishiga sharoit yaratiladi.
Senatorlar tomonidan Konstitutsiyaviy Qonun IT sohasining yalpi ichki mahsulotdagi ulushini oshirishga, raqamli sektorga kirib keladigan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni ko‘paytirishga, raqamli texnologiyalar sohasida yangi ish o‘rinlari yaratishga, IT xizmatlari eksport hajmini kengaytirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.

На заседании Комитета обсуждался Конституционный Закон, регулирующий деятельность Международного центра цифровых технологий
На заседании Комитета по вопросам науки, образования и здравоохранения Сената Олий Мажлиса обсуждался Конституционный Закон «О Международном центре цифровых технологий».
Конституционным Законом предусматривается создание на территории Центра особого правового режима, в частности, упрощение процедур регистрации, лицензирования и предприимательства, а также применение международных стандартов в регулировании коммерческих операций.
Также предусматривается введение гибкого налогового и таможенного режима, освобождение от налогов по отдельным видам деятельности, упрощенный порядок ввоза оборудования, технологий и материалов.
Законом предусматривается установление четких процедур взаимодействия Центра с государственными органами, сокращение административных барьеров в ведении бизнеса.
Благодаря налаживанию деятельности Центра к 2030 году экспорт цифровых услуг может достичь 5 млрд долларов США, будет создано более 300 тыс. новых высокодоходных рабочих мест, а также обеспечены условия для того, чтобы многие талантливые молодые люди оставались в стране и вносили свой вклад в развитие экономики.
Сенаторы отметили, что Конституционный Закон будет способствовать увеличению доли IТ-сектора в ВВП, увеличению прямых иностранных инвестиций в цифровой сектор, созданию новых рабочих мест в сфере цифровых технологий, расширению экспорта IТ-услуг.
По итогам обсуждения Комитет принял постановление о включении Закона в повестку дня очередного пленарного заседания.