Raqamli texnologiyalar vazirligining yig‘ilishida sohada ta’lim sifatini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha vazifalar muhokama etildi
Bugun, 21-fevral kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki Toshkent filialida Raqamli texnologiyalar vazirligining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda vazirlik markaziy apparati, tizim tashkilotlari va korxonalari hamda ta’lim muassasalari rahbar-xodimlari ishtirok etdi. Yig‘ilishni Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov olib bordi. Davlatimiz rahbari tomonidan Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llangan Murojaatda 2023-yil – “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb e’lon qilingan edi. Bugungi bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda vazirlik tizimidagi o‘quv muasasalari faoliyati, IT-ta’limni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi rejalar muhokama qilindi. Majlisda vazir o‘rinbosarlari, vazirlik markaziy apparati, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti hamda Amity universiteti, shuningdek, tizimdagi korxona va tashkilotlar rahbar-xodimlarining kun tartibida belgilangan masalalari yuzasidan hisobotlari eshitildi. Shuningdek, tizimdagi oliy ta’lim muassasalarining ta’lim sifatini ta’minlash, salohiyatli kadrlar tayyorlash, bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash hamda ularga qo‘yiladigan malaka talablari to‘g‘risida amalga oshirishi zarur bo‘lgan birinchi navbatdagi masalalar muhokama qilindi. O‘z navbatida, universitetlarda transformatsiya qilish jarayonlarini amalga oshirish, IT-sertifikatlar, ingliz tili bo‘yicha talabalarning sertifikatlar olishlarini tizimli tashkil etish bo‘yicha bir qator vazifalar belgilandi. “Universitetlarda qilinayotgan ilmiy ishlarga alohida e’tibor qaratish zarur, ularning barchasi faqatgina qog'ozda emas, balki jamiyat uchun foydali bo‘lishi kerak. Shu bilan birga, tizimdagi ta’lim muassasalaridagi o‘quv metodologiyasini talabalar uchun qiziqarli qilib, dunyoning nufuzli universitetlar qatoridan joy olishiga harakat qilish lozim”, – dedi Raqamli texnologiyalar vaziri Sh. Shermatov. OTM rahbarlariga ta’lim sifatini ta’minlash, salohiyatli kadrlar tayyorlash, bitiruvchilarni ish bilan ta’minlash hamda ularga qo‘yiladigan malaka talablarini qayta ko‘rib chiqqan holda, 2023-yilda rivojlantirish chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.  Shu bilan birga, sohada eksport prognozi ko‘rsatkichlari ijrosi, soha bo‘yicha kelib tushgan murojaatlar, shuningdek, vazirlik tizimida ijro intizomi holati bo‘yicha hisobotlar eshitildi va shu asosda vazifalar belgilandi.

На заседании Министерства Цифровых технологий обсуждены задачи по выведению качества образования на новый уровень
Сегодня, 21 февраля, в Ташкентском филиале технологического парка программных продуктов и информационных технологий состоялось заседание Министерства Цифровых технологий. В нем приняли участие руководители и сотрудники центрального аппарата министерства, системных организаций и предприятий, а также образовательных учреждений. Провел заседание Министр Цифровых технологий Шерзод Шерматов. В обращении Главы нашего государства Олий Мажлису и народу Узбекистана 2023 год был объявлен “Годом заботы о человеке и качественного образования» На состоявшемся сегодня заседании обсуждалась деятельность образовательных учреждений системы Министерства, проводимая работа по развитию IT-образования и планы на будущее. На заседании были заслушаны отчеты заместителей министра, центрального аппарата министерства, руководителей и сотрудников Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми, Университета Инха в Ташкенте и Университета Амити, а также предприятий и организаций системы по вопросам, обозначенным в повестке дня. Также были обсуждены первоочередные вопросы, которые необходимо реализовать высшим учебным заведениям системы, касающиеся обеспечения качества образования, подготовки потенциальных кадров, трудоустройства выпускников и предъявляемых к ним квалификационных требований. В свою очередь, намечен ряд задач по реализации процессов трансформации в вузах, системной организации получения студентами IT-сертификатов, сертификатов по английскому языку. "Необходимо уделять особое внимание научным работам, выполняемой в университетах, и все это должно быть не только на бумаге, а полезно обществу. При этом необходимо постараться сделать методику обучения в учебных заведениях системы интересной для студентов и занять место среди престижных университетов мира”, – сказал министр цифровых технологий Ш. Шерматова. Руководителям вузов даны поручения по обеспечению качества образования, подготовке потенциальных кадров, трудоустройству выпускников и разработке программы мероприятий по развитию в 2023 году с пересмотром предъявляемых к ним квалификационных требований.  В то же время были заслушаны отчеты о выполнении показателей экспортного прогноза в отрасли, поступившие обращения по отрасли, а также о состоянии исполнительской дисциплины в системе министерства, и на этой основе были определены задачи.