O‘zbekiston Respublikasi Davlat mustaqilligining 35 yilligini “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” degan bosh g‘oya ostida butun mamlakatimiz bo‘ylab keng nishonlamoqda. Ushbu qutlug‘ to‘yga Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati (EMMX) ham aloqa va axborotlashtirish sohasida ulkan yutuqlar, texnik yangilanishlar va yuqori ko‘rsatkichlar bilan yetib keldi.
Mustaqillik yillarida viloyat aholisi va tadbirkorlarini sifatli, uzilishlarsiz hamda xavfsiz radioaloqa, teleradioeshittirish va mobil internet xizmatlari bilan ta’minlash yo‘lida Namangan viloyati EMMX salmoqli va tarixiy yo‘lni bosib o‘tdi.
Tarixiy Bosqichlar: Cheklangan Imkoniyatlardan Raqamli Eragacha
Mustaqillikning ilk yillarida viloyatda radioelektron vositalar (REV) soni barmoq bilan sanarli bo‘lib, nazorat tizimlari asosan qo‘l mehnati va cheklangan radiusga ega texnik qurilmalarga tayanar edi. 35 yillik istiqlol davrida xizmat tubdan transformatsiya qilindi:
Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tarixiga nazar soladigan bo‘lsak, o‘tgan 39 yil davomida bu dargoxda xam bir qancha muhandislar, haydovchilar bir so‘z bilan aytganda o‘z kasbiga sidqidildan xizmat qilgan yetuk mutaxassislar xizmat qilishgan desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Xizmat Davlat elektraloqa inspeksiyasi tarkibidan ajralib chiqqan vaqtda Namangan shahrining Marg‘ilon ko‘chasidagi ko‘p qavatli uyning 9-qavatida, o‘zining radionazorat punkti va ofisi bilan joylashgan edi. U vaqtlari navbatchiliklar tashkil etilmagan, radiomonitoring ishlari shanba va yakshanba kunlaridan tashqari har kuni soat 09:00-18:00 gacha tashkil etilar edi. Radiotexnik o‘lchovlar va tadbirlar sovet davrida ishlab chiqarilgan uskunalarda va “LUCh” pelengatori bilan jihozlangan maxsus “UAZ-69” avtomashinasida olib borilgan.
Sh.Narzullaev K. Tyajlov I.Kozubaev
Xizmatning ilk rahbari Shuxrat Narzullayev hisoblanadilar. Ular 1993-yilda xizmatimiz elektraloqa inspeksiyasidan ajralib chiqqan davrda rahbarlik qilganlar. Shuxrat aka GIE keyinchalik Elektromagnit moslashuv xizmatida 1989-1995-yillarda faoliyat yuritganlar.
Sh. Narzullayevdan so‘ng xizmatga 1995-1997-yillarda Konstantin Tyajlov rahbarlik qildilar. Konstantin qisqa muddat rahbarlik qilishiga qaramay, xizmatda o‘z bilim va ko‘nikmalari bilan ishchilar orasida nom qozonishga ulgurgan yetuk mutaxassislardan biri hisoblanadilar.
1997-yildan 2010-yilga qadar xizmatda rahbarlik lavozimida Ismonjon Kozubayev ishladilar. U rahbarlik qilgan davrlarda xizmatda juda katta ishlar amalga oshirilgan, jumladan ishchilar soni ortdi, xizmat uchun alohida Germaniyaning “Rohde & Schwarz” firmasiga tegishli zamonaviy qurilmalarga boy radionazorat punkti tashkil etilgan.
Namangan viloyati EMMX jamoasi (2006-yil)
2006-yilda xizmat ishchilarining soni 6 nafar bo‘lib, ular xizmat boshlig‘i I.M Kozubaev, muhandislar M.I Yengalichev, S.Y O‘rmonov va Sh.A Matisakov, elektromexanik D.S Tashpulatov va haydovchi M.Z. Dinislyamovlardan tashkil topgan.
2010-yildan hozirgi kunga qadar xizmat boshlig‘i lavozimida Dilmurod Tashpulatov faoliyat yuritmoqda.
Hozirgi kunga kelib ishchilar soni 13 nafarni tashkil etmoqda. Ular xizmat boshlig‘i D.Tashpulatov, muhandislar Sh.Matisakov, X.Boltaboyev, X.Qosimova, E.Mamatqulov, O.Xamdamov, F.Jurinovlar, radiooperatorlar M.Axmedov, O.Tursunov, B.Aliyev, Q.Qo‘chqorovlar va haydovchilar M.Dinislyamov, D.Tojibayevlardir.
Hozirgi Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari
Analog tizimdan raqamli tizimga o‘tish: Viloyat hududidagi barcha tele va radiouzatkichlar to‘liq raqamli formatga o‘tkazildi. Bu aholiga yuqori tiniqlikdagi tasvir va ovoz sifatini yetkazish imkonini berdi.
2000-yillarda shirkat xo‘jaliklarda, katta-katta tashkilot va korxonalarda Bolgariyada ishlab chiqarilgan “Lyon-B” rusumli radiostansiyalardan keng foydalangan bo‘lsalar, hozirga kelib Axborot texnologiyalari sohasi rivojlangan bir paytda, tashkilotga davlat tomonidan yanada e’tibor berildi. Xizmat radiomonitoring tizimi uchun yangi mobil o‘lchov qurilmalari va zamonaviy texnikalar bilan ta’minlandi.
Mobil aloqa inqilobi: 2G standartidan boshlab, bugungi kunda viloyatning eng chekka tog‘li qishloqlarigacha yuqori tezlikdagi 4G va 5G mobil internet tarmoqlari kirib bordi. Bu jarayonda EMMX chastotalarni taqsimlash va xavfsizlikni ta’minlashda bosh bo‘g‘in bo‘lib xizmat qildi.
Zamonaviy Texnik Jihozlanish va Radionazorat
Bugungi kunda Namangan viloyati EMMX o‘z faoliyatida eng so‘nggi rusumdagi, xalqaro standartlarga javob beradigan zamonaviy radiomonitoring tizimlaridan foydalanmoqda. Radionazorat punkti ham boshqa joyga ko‘chirilib, navbatchi operatorlar 24 soat navbatchilik qilishlari uchun qulay shoroitlar yaratildi.
Doimiy nazorat: Viloyat hududida ro‘yxatdan o‘tgan barcha radioelektron vositalar, uyali aloqa operatorlarining bazaviy stansiyalari va teleradiouzatkichlarning texnik ko‘rsatkichlari maxsus statsionar va mobil stansiyalar yordamida kunu tun nazorat qilinadi.
Halaqitlarni bartaraf etish: Havodagi radiochastotalarning o‘zaro moslashuvchanligi ta’minlanib, aloqa sifatiga salbiy ta’sir etuvchi noqonuniy qurilmalar yoki texnik nosozliklardan kelib chiqadigan halaqitlar tezkorlik bilan aniqlanadi va bartaraf etiladi.
Inson Kapitali va Davlat Tiliga E’tibor
Muvaffaqiyatlar zamirida, shubhasiz, soha fidoyilari va bilimli kadrlar mehnati yotadi. Xizmat tarkibi muntazam ravishda soha yangiliklarini puxta o‘zlashtirgan yosh, shijoatli muhandis va texnik xodimlar bilan to‘ldirib borilmoqda.
Malaka oshirish: Xodimlarning texnik va huquqiy bilimlarini oshirish maqsadida doimiy ravishda aloqa nazariyasi bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkaziladi.
Milliy qadriyatlar: Nafaqat texnik soha, balki ichki ish yuritish jarayonlarida ham davlat tiliga va milliy qadriyatlarga alohida e’tibor qaratilib, xodimlarning til bo‘yicha malakasi muntazam yuksaltirib boriladi.
Xalq to‘yiga munosib to‘yona
Mustaqillikning 35 yilligi munosabati bilan Namangan viloyati EMMX jamoasi viloyatning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga o‘z hissasini qo‘shishda davom etmoqda. Virtual va Xalq qabulxonalari orqali jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushayotgan murojaatlar o‘z vaqtida, sifatli o‘rganilib, aholining aloqa sifatidan roziligi ta’minlanmoqda.
Namangan viloyati EMMX - havodagi tartib va xavfsizlikni ta’minlab, Yangi O‘zbekistonning raqamli kelajagini qurishda o‘z istiqlol yo‘lini shaxdam qadamlar bilan davom ettiradi!

Путь, пройденный Службой электромагнитной совместимости Наманганской области за годы независимости
Республика Узбекистан с большим размахом отмечает 35-летие Государственной независимости под главным лозунгом: «Единая Родина, единый народ - создаем новую жизнь и будущее!». К этому знаменательному празднику Служба электромагнитной совместимости (СЭМС) Наманганской области подошла с огромными достижениями в сфере связи и информатизации, масштабным техническим обновлением и высокими производственными показателями.
За годы независимости Наманганская СЭМС прошла солидный исторический путь, направленный на обеспечение населения и предпринимателей региона качественной, бесперебойной и безопасной радиосвязью, телерадиовещанием и услугами мобильного интернета.
Исторические этапы: от ограниченных возможностей к цифровой эре
В первые годы независимости количество радиоэлектронных средств (РЭС) в области можно было пересчитать по пальцам. Системы контроля опирались преимущественно на ручной труд и технические устройства с крайне ограниченным радиусом действия. За 35 лет независимости служба претерпела коренную трансформацию.
Если обратиться к истории Службы электромагнитной совместимости Наманганской области, то за прошедшие 39 лет в этом учреждении преданно трудились многие инженеры, водители - словом, высококлассные специалисты, искренне любящие свою профессию.
В период, когда наша служба только отделилась от состава Государственной инспекции электросвязи (ГИЭ), она располагалась в офисе со своим пунктом радиоконтроля на 9-м этаже многоэтажного дома по улице Маргиланская в городе Намангане. В те времена сменное дежурство еще не было организовано, а работы по радиомониторингу велись ежедневно (кроме субботы и воскресенья) с 09:00 до 18:00. Радиотехнические измерения и контрольные мероприятия проводились на оборудовании советского производства с использованием специального автомобиля «УАЗ-69», оснащенного пеленгатором «ЛУЧ».
photo2026-08-1216-37-58.jpg photo2026-08-1216-38-04.jpg photo2026-08-1216-38-08.jpg
Ш.Нарзуллаев                                   К.Тяжлов                                     И.Козубаев
Первые руководители службы:
Ш. Нарзуллаев: Стал первым руководителем нашей службы. Он возглавил коллектив в 1993 году, когда ведомство отделилось от инспекции электросвязи. Шухрат ака работал в ГИЭ, а затем в Службе электромагнитной совместимости в период с 1989 по 1995 год.
К. Тяжлов: Руководил службой после Ш. Нарзуллаева в 1995–1997 годах. Несмотря на относительно короткий период руководства, Константин успел зарекомендовать себя среди коллег как ведущий специалист, обладающий глубокими знаниями и профессиональными навыками.
И. Козубаев: Возглавлял службу с 1997 по 2010 год. В период руководства Исмонжона ака была проделана колоссальная работа: увеличился штат сотрудников, а также был создан отдельный современный пункт радиоконтроля, оснащенный передовым оборудованием немецкой фирмы Rohde & Schwarz.
photo2026-08-1216-43-32.jpg
photo2026-08-1216-43-36.jpg
Коллектив СЭМС Наманганской области (2006 год)
• В 2006 году штат нашей службы состоял всего из 6 человек:
• Начальник службы: И. М. Козубаев
• Инженеры: М. И. Енгалычев, С. Ю. Урманов, Ш. А. Матисаков
• Электромеханик: Д. С. Ташпулатов
• Водитель: М. З. Динислямов
photo2026-08-1216-43-42.jpg  photo2026-08-1216-43-46.jpg
С 2010 года по настоящее время должность начальника службы занимает Дилмурод Ташпулатов.
На сегодняшний день штат сотрудников расширился до 13 человек. В актуальный состав входят:
• Начальник службы: Д. Ташпулатов
• Инженеры: Ш. Матисаков, Х. Болтабоев, Х. Косимова, Э. Маматкулов, О. Хамдамов, Ф. Жўринов
• Радиооператоры: М. Ахмедов, О. Турсунов, Б. Алиев, К. Кўчқоров
• Водители: М. Динислямов, Д. Тожибоев
Текущие сотрудники СЭМС Наманганской области
Переход от аналоговой системы к цифровой
Все телевизионные и радиопередатчики на территории области полностью переведены на цифровой формат вещания. Это позволило обеспечить население изображением высокой четкости и безупречным качеством звука.
В 2000-х годах в ширкатных (коллективных) хозяйствах, крупных организациях и предприятиях широко использовались радиостанции типа «Лён-Б» болгарского производства. Сегодня, в эпоху бурного развития информационных технологий, государство уделяет нашей компании особое внимание. Служба радиомониторинга полностью обеспечена новыми мобильными измерительными приборами и самой современной техникой.
photo2026-08-1216-43-50.jpg
Революция мобильной связи
Начиная со стандартов 2G, сегодня даже в самые отдаленные горные кишлаки области пришли высокоскоростные сети мобильного интернета 4G и 5G. В этом процессе СЭМС выступила ключевым звеном в распределении частот и обеспечении безопасности радиоэфира.
photo2026-08-1216-43-55.jpg
photo2026-08-1216-43-59.jpg
Современное техническое оснащение и радиоконтроль
Сегодня СЭМС Наманганской области использует в своей деятельности новейшие системы радиомониторинга, отвечающие международным стандартам.
• Пункт радиоконтроля был перенесен в новое здание, где созданы максимально комфортные условия для круглосуточного (24/7) дежурства операторов.
• Постоянный контроль: Технические параметры всех зарегистрированных на территории области радиоэлектронных средств, базовых станций операторов сотовой связи и телерадиопередатчиков контролируются днем и ночью с помощью стационарных и мобильных станций.
• Устранение помех: Обеспечивается взаимная электромагнитная совместимость радиочастот в эфире. Любые незаконно установленные устройства или технические неисправности, создающие помехи и негативно
photo2026-08-1216-44-03.jpg
Процесс проведение радиомониторинга
Человеческий капитал и внимание к государственному языку
В основе всех успехов, безусловно, лежит труд преданных своему делу профессионалов и квалифицированных кадров. Состав службы регулярно пополняется молодыми, энергичными инженерами и техническими специалистами, которые быстро осваивают технологические новинки отрасли.
Повышение квалификации: Для повышения технических и правовых знаний сотрудников на регулярной основе проводятся учебные занятия по теории связи.
Национальные ценности: Особое внимание уделяется внедрению государственного языка и уважению национальных ценностей не только в технической сфере, но и в процессах внутреннего делопроизводства. Квалификация сотрудников в области владения языком системно повышается.
photo2026-08-1216-44-08.jpg
Достойный подарок к общенародному празднику
В преддверии 35-летия Независимости коллектив СЭМС Наманганской области продолжает вносить свой весомый вклад в экономическое и социальное развитие региона. Обращения, поступающие от физических и юридических лиц через Виртуальную и Народные приемные, изучаются своевременно и качественно, что гарантирует удовлетворенность населения качеством предоставляемых услуг связи.
СЭМС Наманганской области - обеспечивая порядок и безопасность в радиоэфире, уверенно продолжает свой независимый путь в строительстве цифрового будущего Нового Узбекистана!