Davlat ramzlari hamisha muqaddas va ulug‘ sanaladi. Chunki u xalqning o‘tmishi, buguni va kelajagini o‘zida mujassam etgan Vatanning yorqin timsolidir. Bu yil mustaqil O‘zbekiston Respublikasining “Davlat bayrog‘i to‘g‘risida”gi Qonuni qabul qilinganligiga 31 yil to‘ladi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining 1991-yil 18-noyabrdagi navbatdan tashqari VII sessiyasida tasdiqlangan Davlat bayrog‘i – mamlakat davlat suverenitetining ramzi hisoblanib, u yer yuzining shu sarhadlarida mustaqil O‘zbekiston davlati borligini anglatadi va o‘zida milliy-madaniy an’analarimizni mujassamlashtiradi.
Bugun bayrog‘imiz xalqaro maydonda, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi rasmiy delegatsiyalarining xorijiy mamlakatlarga safarlari chog‘ida, xalqaro tashkilotlarda, konferensiyalarda, jahon ko‘rgazmalarida, sport musobaqalarida mustaqil Vatanimizni ifodalamoqda.
Bayroqdagi moviy rang – uning ostida barcha millatlar turli xil xavf-xatarlardan xoli, emin-erkin holda ahil-inoq yashab kelayotgan musaffo osmonimiz hamda obi-hayot ramzidir. Bayroqdagi oq rang – davlatimiz fuqarolarining o‘zaro hamjihatlikda, bir-birini hurmat qilib, diniy bag‘rikenglik tamoyillari asosida tinch-totuv yashayotganining timsolidir. Yashil rang esa tabiatning yangilanishi hamda yurtimizning jannatmonand ekanligini anglatadi. Bu rang ko‘pgina xalqlarda navqironlik, umid va shodumonlik timsoli hisoblanadi.
Qizil chiziqlar davlatimiz farovonligi, jamiyat taraqqiyoti yo‘lida o‘zaro hamjihatlik bilan hormay-tolmay mehnat qilayotgan yurt farzandlarining vujudida oqayotgan hayotiy qudrat irmoqlaridir. Navqiron yarim oy va yulduzlar - tarixiy qadriyatlarimiz, umrboqiy an’analarimiz, ma’naviy kuch-qudratimiz bilan bog‘liq. Hilol qo‘lga kiritilgan mustaqillik, ozodlikni ifodalaydi.
Davlatimiz bayrog‘i – o‘tmish, bugun va kelajagimizning yorqin timsoli. Yurt bayrog‘ini yov qo‘liga topshirishni istamagan buyuk vatandoshimiz, yirik tasavvuf olimi, xalq qahramoni va otashnafas shoir Najmiddin Kubro uni qo‘lida mahkam tutgancha jon bergan edi. Dushman harchand urinmasin, uning qo‘lidan bayroqni tortib ololmay, oxiri panjalari bilan kesib oladi. Tug‘ini jonidan ortiq asragan To‘maris, Spitamen, Muqanna, Temur Malik, Amir Temur, Jaloliddin Manguberdi kabi o‘nlab sarkardalar hayoti ham bugun avlodlarimizga katta ibrat. Aslida Vatan bayrog‘ini ko‘zga surtish, uni to‘tiyo qilish Vatanni sevish, uning uchun jonini fido qilishga tayyor bo‘lish deganidir.
Zero, Qonunda belgilanganidek, O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari, shuningdek, O‘zbekistonda yashaydigan boshqa shaxslar bayrog‘imizni hurmat qilishlari shart. Unda ruhiyatimiz, g‘urur va iftixorimiz, Vatanimiz va xalqimizga bo‘lgan cheksiz mehr-muhabbatimiz, kelajakka ishonchimiz mujassamdir.

Государственные символы всегда считаются священными и величественными. Потому что это яркий символ Родины, воплощающий в себе прошлое, настоящее и будущее народа. В этом году исполняется 31 год со дня принятия Закона независимой Республики Узбекистан “О государственном флаге”. Государственный флаг, утвержденный на внеочередной VII сессии Верховного Совета Республики Узбекистан 18 ноября 1991 года, является символом государственного суверенитета страны, символизирует наличие в этих границах независимого государства Узбекистан и воплощает в себе наши национально-культурные традиции.
Сегодня наш флаг представляет нашу независимую Родину на международной арене, в том числе во время поездок официальных делегаций Республики Узбекистан в зарубежные страны, в международных организациях, на конференциях, мировых выставках, спортивных соревнованиях.
Синий цвет на флаге-символ чистого неба, под которым все народы живут в мире и согласии, свободном от всяких опасностей, а также обиходной жизни. Белый цвет на флаге-символ того, что граждане нашего государства живут в мире и согласии, уважая друг друга и руководствуясь принципами религиозной терпимости. Зеленый цвет символизирует обновление природы, а также райский уголок нашей страны. Этот цвет считается у многих народов символом мудрости, надежды и радости.
Красные линии символизируют жизненную энергию, текущую в жилах народа, которые трудятся в гармонии и согласии на благо нашего государства, на пути развития общества. Полумесяцы и звезды - связаны с нашими историческими ценностями, нашими пожизненными традициями, нашей духовной силой. Полумесяц символизирует обретенную независимость, свободу.
Флаг нашего государства - яркое воплощение нашего прошлого, настоящего и будущего. Наш великий соотечественник, крупный ученый-мистик, народный герой и поэт Наджмиддин Кубро, не пожелавший передать флаг страны врагу, погиб, крепко держа его в руках. Как ни старались враги, они не смогли взять флаг из его рук и были вынуждены разрубить ему руки.. Жизнь десятков военачальников, таких как Томарис, Спитамен, Муканна, Тимур Малик, Амир Темур, Джалалиддин Мангуберди, которые спасли множество человеческих жизней, также являются великим примером для будущих поколений. На самом деле, оберегать флаг Родины-значит любить Родину, быть готовым отдать за нее свою жизнь.
Ведь, как установлено Законом, граждане Республики Узбекистан, а также иные лица, проживающие в Узбекистане, обязаны уважать наш флаг. В нём воплощен наш дух, наша гордость, наша безграничная любовь к своей стране и народу, наша вера в будущее.