O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori 3-ilovaga muvofiq 2023-yil mobaynida hamkorlikda ishlarni tashkil etish chora tadbirlar rejasiga asosan 2023-yilning 11-dekabr sanasida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan Navoiy shahar IIB HPB profilaktika inspektorlariga o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminar davomida ishtirokchilar “EMMM” DUK va uning viloyat xizmatlari faoliyati, ularning vazifalari, radiomonitoring olib borish tartiblari va tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanish tartibi bilan tanishdilar. Shu bilan bir qatorda hozirgi kunda eng ko‘p noqonuniy foydalanishda aniqlanayotgan radioelektron vositalar turlari va ularning qay ko‘rinishda bo‘lishi haqida ma’lumotlar aytib o‘tildi.
Shuningdek, seminar ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirlik va idoralarning oʻzaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizom batafsil o‘rganib chiqildi.

В правоохранительных органах города Навои прошел учебный семинар
На основании плана проведения совместных работ на 2023 год согласно Приложению № 3 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года, 11 декабря 2023 года сотрудники Службы электромагнитной совместимости Навоийской области провели учебный семинар для инспекторов по профилактике ОПП УВД города Навои.
bdfbdf1000x462.jpg
В ходе семинара участники ознакомились с деятельностью ГУП «ЦЭМС» и его региональных служб, их задачами, порядком проведения и общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также с порядком использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан. Вместе с этим участникам была представлена информация о типах и внешнем виде наиболее часто выявляемых незаконно используемых радиоэлектронных средств.
Кроме того, участниками семинара было подробно изучено «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза и использования радиочастотных средств и высокочастотных устройств, а также при устранении радиопомех», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года.