Joriy yilning may oyida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida axborot va kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish, telekommunikatsiya tizimlari va axborot texnologiyalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan istiqbolli loyihalar hamda O‘zbekistonni IT HUBga aylantirish uchun yaratilayotgan imkoniyatlar to‘g‘risida davra suhbati o‘tkazildi.
hrerwwffevfdsv.png
Xizmatning 2-toifali tarmoq muhandisi A.Narziyev tomonidan Navoiy IT Park faoliyati, IT Park rezidenti maqomini olish uchun qo‘yiladigan talablar va rezidentlar tomonidan amalga oshirishga ruxsat etilgan faoliyat turlari to‘g‘risida atroflicha ma’lumot va tushunchalar berib o‘tdi.
brvwefwef.png
Shuningdek,  O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “IT-xizmatlar eksporti yo‘nalishi bo‘yicha malakali mutaxassislarni tayyorlash faoliyatini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 12-fevralda 86-sonli qarori qabul qilinganligi, unga ko‘ra, “IT talents” loyihasi doirasida subsidiyalar ajratilishi bo‘yicha ma’lumot berildi. “IT talents” dasturi - IT Park rezidenti bo‘lgan IT-xizmatlarni eksport qiluvchi kompaniyalarga yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlab beruvchi nodavlat ta’lim tashkilotlari faoliyatini rivojlantirish hamda kengaytirishni rag‘batlantirishga qaratilgan loyiha ekanligi alohida ta’kidlandi.
Qizg‘in bahs-munozaralarga boy tarzida o‘tgan mazkur davra suhbati yakunida xodimlar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob olishdi.

В СЭМС Навоийской области состоялся круглый стол по вопросам дальнейшего расширения экспорта IT-услуг
В мае текущего года в Службе электромагнитной совместимости Навоийской области состоялся круглый стол на тему успешной реализации реформ в сфере информационно-коммуникационных технологий, перспективных проектов, направленных на развитие телекоммуникационных систем и информационных технологий, а также о создаваемых возможностях для превращения Узбекистана в IT-хаб.
hrerwwffevfdsv.png
Инженер сети 2-категории службы – А. Нарзиев – предоставил подробную информацию и дал разъяснения о деятельности IT-парка в Навои, о требованиях для получения статуса резидента IT-парка, а также о разрешенных для резидентов видах деятельности.
brvwefwef.png
Также, он проинформировал о выделении субсидий в рамках проекта «IT talents», согласно принятому 12 февраля 2024 года Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 86 «О мерах по поддержке деятельности подготовки квалифицированных специалистов по направлению экспорта IT-услуг». Он подчеркнул, что программа «IT talents» — это проект, направленный на стимулирование развития и расширения деятельности негосударственных образовательных организаций, осуществляющих подготовку высококвалифицированных специалистов для компаний-экспортеров IT-услуг, являющихся резидентами IT-парк.
В завершении круглого стола, прошедшего в формате дискуссий, сотрудники получили представление обо всех интересующих их вопросах.