Sifatsiz repitor qurilmalari
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektoridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli Qaroriga binoan Farg‘ona viloyati hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish hamda foydalanish tartibi to‘g‘risidagi rejasini bajarish maqsadida 2023-yil boshida Farg‘ona viloyati Davlat Xavfsizlik Xizmati Boshqarmasi, Farg‘ona viloyati IIB, Farg‘ona viloyati O‘zkomnazorat xodimlari hamda Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tezkor xodimlari bilan hamkorlikda Farg‘ona viloyati hududida bir nechta tezkor tadbir o‘tkazildi.
Farg‘ona shahar Qomus ko‘chasida joylashgan MCHJ «Garant Kredit Savdo» do‘koni rahbari M.S. tomonidan sifatsiz 2 dona “Mobile repeator” rusumli retronslyatoridan foydalanganda aniqlangan.
Farg‘ona viloyati Buvayda tumani Chotaqa MFYda joylashgan MCHJ “Prof Tekst Plyus” ishlab chiqarish rahbari R.U. tomonidan sifatsiz 2 dona “Mobile repeator” rusumli retronslyatoridan foydalanganda aniqlangan.
Farg‘ona viloyati Dang‘ara tumani Navbahor MFYda joylashgan MCHJ “Diferent Prodakshen” ishlab chiqarish rahbari R.O. tomonidan sifatsiz 2-dona “Mobile repeator” rusumli retronslyatoridan foydalanganda aniqlangan.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan barcha radio elektron vositalari musodara qilindi va Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 28-avgustdagi 707-sonli Qarorida ko‘rsatilgan normalariga va texnik talablarga javob bermasligi sababli qonunchilikda ko‘rsatilgan tartibda tegishli jazolar qo‘llanilishi uchun fuqarolar hujjatlari to‘plami EMMX muxandislari tomonidan Farg‘ona viloyati O‘zkomnazoratga yuborildi.

Согласно Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года за № 801 «О разрешении и регулировании применения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в сфере использования радиочастотного спектра» в целях выполнения плана по порядку реализации, установки, ввоза и использования радиочастотных устройств с начала 2023 года совместно с сотрудниками СГБ, УВД, Узкомназорат Ферганской области и сотрудников Службы электромагнитной совместимости Ферганской области проводено несколько оперативных мероприятий
В ходе оперативного мероприятия выявлено следующее:
В городе Фергана, по улице Комус гражданином М.С руководителем продовольственного центра ООО «Гарант Кредит Савдо», было выявлено использования 2-х единиц ретранслятора типа «Mobile repeator»
Ферганской области Бувайдинский района махали Чатака гражданином Р.У. руководителем производства ООО «Prof Tekst Plyus», было выявлено использования 2-х единиц ретранслятора типа «Mobile repeator»
Ферганской области Дангаринского района махали Навбохор гражданином Р.О. руководителем производства ООО «Diferent Prodakshen», было выявлено использования 2-х единиц ретранслятора типа «Mobile repeator»
Все радиоэлектронные средства, выявленные в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий, были конфискованы и в связи с тем, что они не соответствуют нормам и техническим требованиям, указанным в Постановлении Республиканского Совета по радиочастотам от 28 августа 2022 г. № 707, Пакет документов на выше указанных граждан инженерами СЭМС Ферганской области для дальнейших принятий мер в соответствии с законодательством переданы в Узкомназорат