Yoshlarni AKT sohasiga kengroq jalb qilishda va malakali IT mutaxassislarni tayyorlashdaIT Park rezidentlari bo'lgan o‘quv markazlari bilan samarali hamkorlik olib borish zarur
Bugun, 24-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Qoraqalpog‘iston Respublikasiga xizmat safari doirasida Nukus shahridagi IT Park rezidentlari  “Texnopos IT mektebi” va “Data Life” IT o‘quv markazlari faoliyati bilan tanishdi. “Texnopos IT mektebi” o‘quv markazi 2020-yil noyabr oyida faoliyatini boshlagan bo‘lib, unda veb dasturlash, Android dasturlash, mobil o‘yinlarni yaratish, 3D-animatsiya, grafik dizayn yo‘nalishlari bo‘yicha mashg‘ulotlar olib boriladi. Hozirgi kunda mazkur o‘quv markazda 150 nafardan ziyod yoshlar ta’lim olmoqda. Bitiruvchilarning soni esa 360 nafarni tashkil qiladi. “Texnopos IT mektebi” o‘quv markazi tomonidan madaniyat, tibbiyot, turizm sohalarida 20 dan ortiq IT loyihalar amalga oshirildi. Hozirgi kunda o‘quv markaz rahbariyati o‘z oldiga IT akademiya tashkil qilishni maqsad qilib qo‘ygan. AKT vaziri Sh. Shermatov “Data Life” o‘quv markazi faoliyati bilan ham tanishdi. Mazkur o‘quv markazida kompyuter savodxonligi, Frontend dasturlash, PHP dasturlash, Java dasturlash, Android dasturlash bo‘yicha kurslar olib boriladi. O‘quv markazi tomonidan 480 nafar yoshlar o‘qitilib, hozirgi kunda 150 nafardan ziyod yoshlar tahsil olmoqda. Kelgusida o‘z faoliyatini kengaytirish, xorijiy kompaniyalar bilan aloqa o‘rnatish va chet el bozorlariga chiqish vazifalari qo‘yilgan. Tashrif chog‘ida AKT vaziri Sh. Shermatov yoshlarni AKT sohasiga kengroq jalb qilishda va malakali IT mutaxassislarni tayyorlashda o‘quv markazlari bilan samarali hamkorlik olib borish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.

Необходимо осуществлять плодотворное сотрудничество с учебными центрами - резидентами IT Park в рамках широкого привлечения молодежи в сферу ИКТ и подготовки квалифицированных IT-специалистов
Сегодня, 24 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Республику Каракалпакстан ознакомился с деятельностью IT-учебных центров «Texnopos IT mektebi» и «Data Life» - резидентов IT Park в городе Нукус. Учебный центр «Texnopos IT mektebi» начал свою деятельность с ноября 2020 года и проводит занятия по веб-программированию, Android-программированию, созданию мобильных игр, 3D-анимации, графическому дизайну. В настоящее время в учебном центре центров «Texnopos IT mektebi» обучается порядка 150 слушателей. Число выпускников составляет 360 человек. Учебным центром «Texnopos IT mektebi» осуществлено порядка 20 проектов в сфере культуры, медицины, туризма. В настоящее время руководством центра поставлена цель по организации IT-академии. Также Министр ИКТ Ш. Шерматов ознакомился с деятельностью учебного центра «Data Life». В данном учебном центре проводятся курсы по компьютерной грамотности, фронтенд-программированию, PHP-программированию, Java-программированию, Android-программированию. В настоящее время в нем обучается 150 человек. Число выпускников составляет 480 человек. Центром осуществлено порядка 20 проектов. Поставлены задачи по дальнейшему расширению деятельности центра, установлению связей с иностранными компаниями и выходу на зарубежные рынки. В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов обратил особое внимание на осуществление плодотворного сотрудничества с учебными центрами в рамках широкого привлечения молодежи в сферу ИКТ и подготовки квалифицированных IT специалистов.