Korrupsiyaga yo‘l yo‘q!
2022-yilning 2-dekabr kuni Samarqand viloyati elektromagnit moslashuv xizmatida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish yo‘nalishida ko‘nikmalarni oshirish maqsadida “Korrupsiyaga qarshi kurashish” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbati, 2022-yil 16-avgustda tasdiqlangan “EMMM DUKning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlarning samaradorligi reytingida yuqori darajaga ko‘tarish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi” talabini bajarish maqsadida amalga oshirildi.
Davra suhbatini Samarqand viloyati, Samarqand tumani IIB JXXHPB profilaktika katta inspektori, mayor B.B.Ibragimov olib bordi.
Notiq asosan quyidagilarga alohida to‘xtaldi, Korrupsiyaga qarshi kurashish O‘zbekistonda davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishiga aylanib ulgurdi. Buni so‘nggi yillarda sohaga oid qabul qilingan konseptual ahamiyatga ega normativ-huquqiy hujjatlar, korrupsiyani oldini olishga qaratilgan maʼmuriy islohotlar misolida ham ko‘rish mumkin. Jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligini oshirishda O‘zbekiston islohotlarining asosiy hujjati hisoblangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan “2017—2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi”ning, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022 - 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi Farmonining ahamiyati katta hisoblanadi.
Mamlakat taraqqiyotining eng muhim yo‘nalishlari belgilangan “Harakatlar va Taraqqiyot”  strategiyasining Qonun ustuvorligini taʼminlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishning ustuvor yo‘nalishida bevosita korrupsiyaga qarshi kurashishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish va korrupsiyaga qarshi kurashish tadbirlarining samaradorligini oshirish muhim vazifalardan biri sifatida belgilangan.
Qiziqarli savol va javoblarga boy bo‘lgan davra suhbati Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlarida yaxshi taassurotlar qoldirdi.

Нет пути к коррупции!
2 декабря 2022 года в Службе электромагнитной совместимости Самаркандской области с целью повышения навыков в сфере противодействия и предупреждения коррупции состоялся круглый стол на тему: «Борьба с коррупцией».
Круглый стол проведен в целях выполнения требований «Плана мероприятий по повышению рейтинга эффективности антикоррупционной работы ГУП «ЦЭМС»», утвержденной от 16 августа 2022 года.
Круглый стол вел старший инспектор по профилактической работе УВД Самаркандского района майор Ибрагимов Б.Б.
Основной акцент докладчик сделал на том, что борьба с коррупцией стала наиболее приоритетным направлением государственной политики в Узбекистане. Это можно увидеть на примере концептуально важных нормативно-правовых документов, принятых в последние годы в сфере административных реформ, направленных на предупреждение коррупции.
В частности, «Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017 — 2021 годы», принятой по инициативе Президента Республики Узбекистан, а также Указ Президента Республики Узбекистан «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы» являются ключевым документами реформ Узбекистана в повышении эффективности противодействия коррупции.
Приоритетными направлениями «Стратегии действий» и «Стратегии развития» являются обеспечение верховенства закона, дальнейшее реформирование судебно-правовой системы, а также совершенствование организационно-правовых механизмов непосредственной борьбы с коррупцией и повышение эффективности антикоррупционных мероприятий.
Круглый стол, наполненный интересными вопросами и ответами, произвел хорошее впечатление на сотрудников Службы электромагнитной совместимости Самаркандской области.