Qonunni bilmaslik jazodan ozod qilmaydi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli Qaroriga binoan Farg‘ona viloyati hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish hamda foydalanish tartibi to‘g‘risidagi rejasini bajarish maqsadida 2023-yil 5-yanvar kuni Farg‘ona viloyati Davlat Xavfsizlik Xizmati Boshqarmasi, Farg‘ona hamda Marg‘ilon shahar IIB, O‘zkomnazorat Farg‘ona viloyati hududiy inspeksiyasi va Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tezkor xodimlari bilan hamkorlikda Farg‘ona va Marg‘ilon shaharlarida tezkor tadbir o‘tkazildi.
Farg‘ona shahar Qirguli shaharchasida joylashgan “NEYRO STAR MED” klinika egasi fuqaro U. K. Ismoilov noqonuniy ravishda “BAOFENG” rusumli ratsiyalardan foydalanganda aniqlangan.
Farg‘ona viloyati Marg‘ilon shahar Mustaqillik ko‘chasida joylashgan “Parhez Milliy Taomlari” kafesida fuqaro M. A. Nazarova tomonidan noqonuniy ravishda “BAOFENG” rusumli ratsiyalardan foydalanganda aniqlangan.
Farg‘ona viloyati Marg‘ilon shahar Mustaqillik ko‘chasida joylashgan “GALAXY” savdo do‘konida fuqaro M. I. Maxmudov tomonidan noqonuniy ravishda “BAOFENG” rusumli ratsiyalardan foydalanganda aniqlangan.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan barcha radioelektron vositalari vaqtincha olib qo‘yildi va qonunchilikda ko‘rsatilgan tartibda tegishli jazolar qo‘llanilishi uchun fuqarolar: U. K. Ismoilov, M. A.Nazarova hamda M. I. Maxmudovlarning hujjatlar to‘plami EMMX muhandislari tomonidan O‘zkomnazorat Farg‘ona viloyati hududiy inspeksiyasiga yuborildi.

Согласно Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года за № 801 «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» сотрудниками Службы электромагнитной совместимости при взаимодействии с оперативными сотрудниками СГБ Ферганской области. ОВД города Фергана и Маргилан, Территориальной инспекции «Узкомназорат» Ферганской области были проведены оперативные мероприятия в целях реализации плана по порядку реализации, установки, ввоза и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Ферганской области.
Гражданин У. К.Исмоилов - владелец клиники «NEYRO STAR MED» , расположенной в Киргулях города Ферганы, незаконно использовал рации типа «BAOFENG».
В кафе «Parhez Milliy Taomlari», расположенном по улице Мустакиллик города Маргилан Ферганской области, гражданка М.А.Назарова незаконно использовала рации типа «BAOFENG».
В магазине «GALAXY», расположенном по улице Мустакиллик города Маргилан Ферганской области, гражданин М.И.Махмудов незаконно использовал рации типа «BAOFENG».
Все радиоэлектронные средства, выявленные в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий были изъяты сотрудниками правоохранительных органов. В соответствии с действующим законодательством для принятия мер ответственности по отношению к гражданам У.K.Исмоилову, М.A.Назаровой и М.И.Махмудову пакет документов был направлен в Территориальную инспекцию «Узкомназорат» Ферганской области.