Mobil aloqa xizmatlarini rivojlantirishda byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish va operatorlar uchun qulayliklar yaratishning yangi bosqichi
Respublikada ishbilarmonlik va investitsiya muhitini tubdan yaxshilash, ortiqcha byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, eskirgan, zamon talablariga mos kelmaydigan tartib-taomillarni takomillashtirish borasida izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Ushbu yo‘nalishlarda olib borilgan ishlar ruxsat berish tizimini liberallashtirishning yangi bosqichini boshlash uchun mustahkam asos yaratdi.
Hozirda raqamli radiotexnologiyalar, jumladan to‘rtinchi va beshinchi avlod texnologiyalarining shiddat bilan joriy etilishi va rivojlanishi kuzatilmoqda hamda ularning katta hajmdagi ma’lumotlari almashinuvini ta’minlovchi, transport kanallari vositasi bo‘lmish - turg‘un xizmatining radiorele tizimlari radioelektron vositalaridan keng foydalanishga talab ortib bormoqda.
Radiorele tizimlaridan foydalanish masalalari “O‘zbekiston Respublikasining Radiochastota spektri to‘g‘risida”gi qonun va boshqa qonun hujjatlari bilan tartibga solinadi, jumladan radiochastota spektri bo‘yicha davlat boshqaruv organi - Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashi (Kengash)ga kelib tushgan foydalanuvchilarning talabnomalari asosida respublika hududida radioelektron vositalarning ma’lum radiochastota polosalaridan foydalanish masalasi radiochastota organlari bilan kelishishi va tegishli qaror qabul qilinishi o‘rtacha 30 ish kunini talab etadi.
Ma’lumot o‘rnida, 2018 yil boshidan 2020 yil 30 sentyabrgacha bo‘lgan davrga qadar 6 000 dan ziyod radiorele tizimlari radioelektron vositalari O‘zbekiston Respublikasi hududida ma’lum radiochastota polosalaridan foydalanishda Kengashning bir qator qarorlari qabul qilingan.
Ruxsat berish tartib-taomillarini tubdan takomillashtirish va byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish orqali tadbirkorlik sub’ektlari faoliyati uchun yanada keng shart-sharoitlarni yaratish, respublikada istiqbolli radioaloqa texnologiyalarini joriy qilishni jadallashtirish hamda radiorele tizimlari radioelektron vositalardan foydalanish uchun ruxsat beruvchi hujjatlarni rasmiylashtirish tartibini soddalashtirish maqsadida Kengash va radiochastota organlari bilan birgalikda muayyan ishlar olib borildi.
Radiorele stansiyalari va ularning radio modullari hamda respublikadagi elektromagnit muhit yillar kesimida to‘liq tahlil qilinib, Yevropa tajribasi o‘rganilgan holda ularning moslashuvchanligi bo‘yicha texnik parametrlar shakillantirildi. Ushbu texnik parametrlar shakillantirish hisobiga har bir turdagi radiorele tizimlari radioelektron vositalarini O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirishda rasmiylashtiriladigan Kengashining alohida qarorlari o‘rniga umumiy turdagi yaxlit kompleksli yagona qaror qabul qilish imkonini yaratdi.
Olib borilgan ishlar natijasida “O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalarni taqsimlash jadvali”ga muvofiq qator radiochastota diapazonlari turg‘un xizmati radioelektron vositalari tomonidan foydalanish uchun taqsimlanganligini, ko‘rsatib o‘tilgan diapazon radioto‘lqinlari tarqalishining o‘ziga xos xususiyati hamda radiochastota organlari hulosalarini inobatga olgan holda 2020 yil 19 oktyabrda Kengashning 610-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qarorga muvofiq har bir aniq turdagi radiorele stansiyasi uchun radiochastota spektri foydalanuvchisi tomonidan ushbu radioelektron vositalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida zamonaviylashtirish, ishlab chiqarish, chet eldan olib kirish va ulardan foydalanishda Kengashining alohida qarorlarini rasmiylashtirmasdan foydalanishga ruxsat berildi va O‘zbekiston Respublikasi radiochastota organlari bilan o‘rtacha 30 kun davomida kelishish tartiblari takomillashtirilib, ushbu muddatni 3 ish kuni ichida amalga oshirish imkoniyati yaratildi.
Bu esa o‘z navbatida mobil aloqa kompaniyalarga va REV bilan shug‘ullanadigan tadbirkorlarga judda katta imkoniyat yaratadi, jumladan, hozirgi pandemiya sharoitlarida radiochastota spektridan foydalanuvchilar uchun ortiqcha ovoragarchiliklarni qisqartirishga imkoniyat beradi.
Shu o‘rinda, yuqoridagi qaror juda katta hajmdagi radioelektron vositalarni byurokratik to‘siqlarsiz olib kirishga, vaqtni tejashga, ushbu qulaylik orqali yurtimizning borishi qiyin bo‘lgan olis tumanlarini raqamli texnologiyalar bilan qamrab olish, uyali aloqa hizmatlarini rivojlantirish va masofaviy o‘qishni takomillashtirishga xizmat qiladi.

Новый этап в развитии услуг мобильной связи путем устранения бюрократических барьеров и создания благоприятных условий операторам мобильной связи
В республике осуществляются последовательные меры по радикальному улучшению делового и инвестиционного климата, устранению излишних бюрократических барьеров и совершенствованию устаревших процедур, не отвечающих современным требованиям.
Работа, проделанная в этих областях, заложила прочную основу для начала нового этапа либерализации системы разрешительных процедур.
Сегодня наблюдается активное внедрение и развитие цифровых радиотехнологий, в том числе технологий четвертого и пятого поколений, и повышается потребность в широком применении радиоэлектронных средств фиксированных радиорелейных систем, которые обеспечивают обмен большим объемом данных.
Вопросы использования радиорелейных систем регулируются Законом Республики Узбекистан «О радиочастотном спектре» и иными законодательными актами, а также государственным органом
в сфере регулирования использования радиочастотного спектра - Республиканским советом по радиочастотам (Совет). Согласно установленному порядку, для проведения процедуры согласования с радиочастотными органами и принятия решения по использованию радиоэлектронных средств в определенных полосах радиочастот на территории республики, на основании запросов потребителей, требуется в среднем 30 рабочих дней.
Для сведения, за период с 2018 года по 30 сентября 2020 года принят ряд решений Совета по использованию отдельных диапазонов радиочастот на территории Республики Узбекистан более 6000 радиоэлектронными средствами радиорелейных систем.
В целях кардинального совершенствования разрешительных процедур и устранения бюрократических барьеров для создания более благоприятных условий субъектам предпринимательства, проделана определенная совместная работа Совета и радиочастотных органов по ускорению внедрения перспективных радиотехнологий в стране и упрощению процедуры выдачи разрешений на использование радиоэлектронных средств радиорелейных систем.
По итогам ряда лет был проведен тщательный анализ радиорелейных станций, их радиомодулей, а также проанализирована электромагнитная обстановка в республике, на основе изучения европейского опыта сформированы технические параметры по их соответствию.
В результате формирования этих технических параметров стало возможным принять единое комплексное решение общего типа взамен отдельных решений Совета, которые оформляются при ввозе каждого типа радиоэлектронных средств радиорелейных систем на территорию Республики Узбекистан.
В результате проведенной работы, принимая во внимание, что в соответствии с «Таблицей распределения радиочастот Республики Узбекистан» ряд радиочастотных диапазонов распределен для использования радиоэлектронными средствами фиксированной связи и с учетом специфики распространения радиоволн в указанном диапозоне и заключений радиочастотных органов, было принято решение Совета №610 от 19 октября 2020 года.
В соответствии с этим решением для каждого конкретного типа радиорелейной станции пользователю радиочастотного спектра разрешается использовать указанные в нём радиоэлектронные средства на территории Республики Узбекистан для модернизации, производства, импорта и использования без необходимости оформления отдельных разрешений Совета, усовершенствованы процедуры согласования с радиочастотными органами республики с сокращением срока рассмотрения до трех дней.
Принятие решения, в свою очередь, предоставляет большие возможности для мобильных компаний и предпринимателей, использующих радиоэлектронные средства, включая экономию времени и сокращение излишней волокиты для пользователей радиочастотного спектра в сегодняшних условиях пандемии COVID-19.
Таким образом, данное решение значительно упростит и ускорит процедуру ввоза в республику больших объемов радиоэлектронных средств без излишней бюрократической волокиты, позволит значительно экономить время, а также окажет определенное содействие в решении вопросов охвата отдаленных районов нашей страны цифровыми технологиями, развития сотовых технологий и совершенствования дистанционного образования.