Radiochastota spektri holatini kuzatish, undan foydalanishni baholash, radiochastota spektri to‘g‘risidagi qonunchilik buzilishining aniqlash maqsadida 2024-yil 13-14 noyabr kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi EMMX xodimlari tomonidan Nukus shahrida radiomonitoring ishlari olib borildi.
Olib borilgan radiomonitoring tadbirlari natijasida efirda noqonuniy radioelektron vositalarning mavjudligi aniqlandi va ushbu holatga aniqlik kiritish maqsadida tadbirga Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy inspeksiyasi xodimlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi IIV jamoat xavfsizlik xizmati huquqbuzarliklar profilaktikasi boshqarmasi xodimlari jalb etildi. Hamkorlikda olib borilgan ikkita holat natijasida 10 dona “Baofeng BF-888S” rusumli radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda ruxsatnomasiz foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-qarorining 3-ilovasiga asosan va qonunchilik doirasida chora koʻrish uchun ushbu radioelektron vositalar profilaktika inspektorlari tomonidan tegishli bayonnomalar tuzilib vaqtincha olib qo‘yildi.

13-14 ноября 2024 года в городе Нукусе сотрудниками СЭМС Республики Каракалпакстан были проведены оперативные мероприятия по радиомониторингу в целях наблюдения за состоянием радиочастотного спектра, оценки его использования и выявления нарушений законодательства о радиочастотном спектре.
В результате проведения оперативных мероприятии были зафиксированы выходы в эфир незаконно используемых радиоэлектронных средств, и для уточнения ситуации были привлечены сотрудники Территориальной инспекции “Узкомназорат” Республики Каракалпакстан при Министерстве Цифровых технологий Республики Узбекистан, а также инспекторы Управления по профилактике правонарушений Службы общественной безопасности при МВД Республики Каракалпакстан. В результате проведенных оперативных мероприятий были обнаружены незаконно используемые без соответствующих разрешений радиоэлектронные средства типа “Baofeng BF-888S” в количестве 10 штук.
В соответствии с приложением № 3 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 эти радиоэлектронные средства с составлением соответствующих протоколов были временно изъяты инспекторами по профилактике для дальнейшего принятия мер в рамках законодательства Республики Узбекистан.