Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизмати иш фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг ҳамда Электромагнит мослашув маркази ДУКнинг буйруқлари, фармойишлари, шунингдек 2017 йил йиллик ва ойлик иш режалари асосида олиб боради.
Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизмати ходимларининг техник даражаларини ва малакаларини такомиллаштириш мақсадида тасдиқланган режага асосан доимий равишда қонунчилик, меъёрий ҳужжатлар ва алоқа назарияси бўйича техник ва амалий машғулотлар ўтказилиб келинмоқда.
2017 йилнинг биринчи ярим йиллиги мобайнида радиохалақит манбаларини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича ўрганиш ишлари олиб борилди. Шулардан 5 та талабнома Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизматига келиб тушди ва ушбу 5 та радиохалақит тўғрисидаги талабномалар ўз муддатида кўриб чиқилди.
Ноқонуний фойдаланилаётган радиоэлектрон воситаларни аниқлаш ва уларга тегишли чоралар кўриш бўйича ҳуқуқтартибот идоралари билан ҳамкорликда ишлаш яхши йўлга қўйилган. 2017 йилнинг биринчи ярим йиллиги давомида 43 та тадбир ўтказилди ва ўтказилган тадбирлар давомида 17 та радиоэлектрон воситалар аниқланди. Шундан 12 таси фойдаланиш учун рухсатномалар олди, 5 таси вақтинча олиб қўйилди.
Аҳоли ўртасида тушунтириш-профилактика ишлари ўтказиш мақсадида радиоэлектрон воситаларни олиб кириш, тарқатиш, рўйхатга олиш, фойдаланиш ва телекўрсатувларни ва радиоэшиттиришларни қабул қилишда, ҳамда радиоалоқага содир бўлаётган радиохалақитларни бартараф этиш ҳақида маҳаллий телевидения орқали эълонлар бериб келинмоқда.

Служба электромагнитной совместимости Бухарской области руководствуется постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами, приказами, распоряжениями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ГУП ЦЭМС, а также ведет работу согласно годовым и месячным планам.
Для повышения технического уровня и совершенствования навыков работников Службы ЭМС, постоянно утвержденного плана проводятся технические и практические занятия по законодательству РУз, нормативным документам и теории связи.
За первое полугодие 2017 года были проведены исследования по выявлению и устранению источников радиопомех. В том числе первое полугодие 2017 года в службе ЭМС Бухарской области были зарегистрированы 5 заявок на радиопомехи и все 5 заявки на радиопомехи рассмотрены в срок.
Улучшилась совместно проводимые оперативные рейды с силовыми структурами по выявлению и принятию мер незаконно используемых РЭС. За первое полугодие 2017 года было проведено 43 рейда, выявлено 17 радиоэлектронных средств. Из них 12 получено разрешения на эксплуатацию, 5 изъято.
Проводится разъяснительно-профилактическая работа среди населения по вопросам соблюдения установленного порядка, ввоза, реализации, регистрация, использования радиоэлектронных средств и устранения радиопомех возникающих на ТВ и РВ и местных телевизионных каналах транслируются объявления.