Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизмати иш фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг ҳамда Электромагнит мослашув маркази ДУКнинг буйруқлари, фармойишлари, шунингдек 2018 йил учун йиллик ва ойлик иш режалари асосида олиб боради.
Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизмати ходимларининг техник даражаларини ва малакаларини такомиллаштириш мақсадида тасдиқланган режага асосан доимий равишда қонунчилик, меъёрий ҳужжатлар ва алоқа назарияси бўйича саволлар бўйича техник ва амалий машғулотлар ўтказилиб келинмоқда.
2018 йил мобайнида радиохалақит манбаларини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича ўрганиш ишлари олиб борилди. Шулардан 10 та талабнома Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизматига келиб тушди ва ушбу 10 та радиохалақит тўғрисидаги талабномалар ўз муддатида кўриб чиқилди.
2018 йил давомида 81 та тадбир ўтказилди ва ўтказилган тадбирлар давомида 324 та радиоэлектрон воситалар аниқланди. Шундан 311 таси фойдаланиш учун рухсатномалар олди, 13 таси фойдаланишда ман этилди ва Ўзалоқаназорат Бухоро вилояти ҳудудий инспекцияси томонидан радиоэлектрон воситаси эгалари (2 киши) маъмурий жавобгарликка тортилди.
Аҳоли ўртасида тушунтириш-профилактика ишлари ўтказиш мақсадида радиоэлектрон воситаларни олиб кириш, тарқатиш, рўйхатга олиш, фойдаланиш ва телекўрсатувларни ва радиоэшиттиришларни қабул қилишда, ҳамда радиоалоқага содир бўлаётган радиохалақитларни бартараф этиш ҳақида маҳаллий телевидения орқали эълонлар бериб келинмоқда.

Служба электромагнитной совместимости Бухарской области руководствуется постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами, приказами, распоряжениями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ГУП ЦЭМС, а также ведет работу согласно годовыми и месячными планами работы на 2018 год.
2018 года были проведены исследования по выявлению и устранению источников радиопомех. В том числе течении 2018 года в службе ЭМС Бухарской области были зарегистрированы 10 заявок на радиопомехи и все 10 заявки на радиопомехи рассмотрены в сроки.
За текуший год было проведено 81 рейда, выявлено 324 радиоэлектронных средств. Из них 311 получено разрешения на эксплуатацию, 13 запрещено использование и были привлечены к административной ответственности владельцы радиоэлектронных средств
(2 человек) со стороны Узсвязконтроль.
Проводится разъяснительно-профилактическая работа среди населения по вопросам соблюдения установленного порядка, ввоза, реализации, регистрация, использования радиоэлектронных средств и устранения радиопомех, и транслируются объявления местных телевизионных каналах.