Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизмати иш фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг ҳамда Электромагнит мослашув маркази ДУКнинг буйруқлари, фармойишлари, шунингдек 2019 йил учун йиллик ва ойлик иш режалари асосида олиб борилади.
Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизмати ходимларининг техник даражаларини ва малакаларини такомиллаштириш мақсадида тасдиқланган режага асосан доимий равишда қонунчилик, меъёрий ҳужжатлар ва алоқа назарияси бўйича техник ва амалий машғулотлар ўтказилиб келинмоқда.
2019 йилнинг 5 ойи мобайнида радиохалақит манбаларини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича ўрганиш ишлари олиб борилди. Шулардан 5 та талабнома Бухоро вилояти электромагнит мослашув хизматига келиб тушди ва ушбу 5 та радиохалақит тўғрисидаги талабномалар ўз муддатида кўриб чиқилди.
2019 йилнинг 5 ойи давомида 33 та тадбир ўтказилди ва ўтказилган тадбирлар давомида 27 та радиоэлектрон воситалар аниқланди. Шундан 27 таси ҳам фойдаланиш учун рухсатномалар олиш жараёнида.
Аҳоли ўртасида тушунтириш-профилактика ишлари ўтказиш мақсадида радиоэлектрон воситаларни олиб кириш, тарқатиш, рўйхатга олиш, фойдаланиш ва телекўрсатувларни ва радиоэшиттиришларни қабул қилишда, ҳамда радиоалоқага содир бўлаётган радиохалақитларни бартараф этиш ҳақида маҳаллий телевидениялар орқали эълонлар бериб келинмоқда.

Служба электромагнитной совместимости Бухарской области руководствуется постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами, приказами, распоряжениями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ГУП ЦЭМС, а также ведет работу согласно годовыми и месячными планами работы на 2019 год.
В радио контрольном пункте и мобильной станции утвержденного месячного плана работ проводится измерение технические параметры всех радиоэлектронных средств, радиовещательных и телевизионных передатчиков, прошедших регистрацию в СЭМС Бухарской области.
2019 года были проведены исследования по выявлению и устранению источников радиопомех. В том числе 5 месяцев 2019 года в службе ЭМС Бухарской области были зарегистрированы 5 заявок на радиопомехи и все 5 заявки на радиопомехи рассмотрены в сроки.
За 5 месяцев 2019 году было проведено 33 рейда, выявлено 27 радиоэлектронных средств. Из них 27 на стадии оформления.
Проводим разъяснительно-профилактическую работу среди населения по вопросам соблюдения установленного порядка, ввоза, реализации, регистрация, использования радиоэлектронных средств и устранения радиопомех, возникающих на ТВ и РВ и радиосвязи местных телевизионных программах, транслируются объявления.