Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизмати иш фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг ҳамда Электромагнит мослашув маркази ДУКнинг буйруқлари, фармойишлари, шунингдек 2019 йил учун йиллик ва ойлик иш режалари асосида олиб боради.
Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизмати ходимларининг техник даражаларини ва малакаларини ошириш мақсадида тасдиқланган режага асосан доимий равишда қонунчилик, меъёрий ҳужжатлар ва алоқа назарияси бўйича саволлар бўйича техник ва амалий машғулотлар ўтказилиб келинмоқда.
2019 йилнинг 11 ойи мобайнида радиохалақит манбаларини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича ўрганиш ишлари олиб борилди. Шулардан 10 та талабнома Бухоро вилояти Электромагнит мослашув хизматига келиб тушди ва ушбу 10 та радиохалақит тўғрисидаги талабномалар ўз муддатида кўриб чиқилди.
2019 йилнинг 11 ойи давомида 75 та тадбир ўтказилди ва ўтказилган тадбирлар давомида 118 та радиоэлектрон воситалар аниқланди.
Аҳоли ўртасида тушунтириш-профилактика ишлари ўтказиш мақсадида радиоэлектрон воситаларни олиб кириш, тарқатиш, рўйхатга олиш, фойдаланиш ва телекўрсатувларни ва радиоэшиттиришларни қабул қилишда, ҳамда радиоалоқага содир бўлаётган радиохалақитларни бартараф этиш ҳақида маҳаллий телевидениялар орқали эълонлар бериб келинмоқда.

Служба электромагнитной совместимости Бухарской области руководствуется постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами, приказами, распоряжениями Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ГУП ЦЭМС, а также ведет работу согласно годовыми и месячными планами работ на 2019 год.
В радио контрольном пункте и мобильной станции утвержденного месячного плана работ проводится измерение технических параметров всех радиоэлектронных средств, радиовещательных и телевизионных передатчиков, прошедших регистрацию в СЭМС Бухарской области.
2019 года были проведены исследования по выявлению и устранению источников радиопомех. В том числе за 11 месяцев 2019 года в службе ЭМС Бухарской области были зарегистрированы 10 заявок на радиопомехи и все заявки рассмотрены в сроки.
За 11 месяцев 2019 году было проведено 75 рейда, выявлено 118 радиоэлектронных средств.
Проводится разъяснительно-профилактическая работа среди населения по вопросам соблюдения установленного порядка, ввоза, реализации, регистрация, использования радиоэлектронных средств и устранения радиопомех, возникающих на ТВ и РВ. В местных телевизионных телеканалах транслируются объявления по предотвращению выше указанных нарушений.