Namangan viloyati EMMX ish faoliyati to‘g‘risida
Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati ish faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vazirligining hamda «Elektromagnit moslashuv markazi» DUKning buyruqlari, farmoyishlari, shuningdek yillik va oylik ish rejalari asosida olib boradi.
Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlarining texnik darajalarini va malakalarini takomillashtirish maqsadida tasdiqlangan rejaga asosan doimiy ravishda qonunchilik, me’yoriy hujjatlar va aloqa nazariyasi bo‘yicha texnik va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazilib kelinmoqda.
Har oyda Namangan radionazorat punkti va mobil radiomonitoring stansiyalari uchun oylik ish rejalari tuzilib, ushbu rejalar bo‘yicha ishlar tashkil etilmoqda.
Tasdiqlangan oylik rejalarga asosan, xizmatimizdan ro‘yxatdan o‘tgan barcha radioelektron vositalar, radioeshitirish va teleuzatkichlar texnik ko‘rsatkichlari radionazorat punktida va mobil radiomonitoring stansiya yordamida doimiy nazorat qilib kelinmoqda.
2022-yil mobaynida radioxalaqit manbalarini aniqlash va bartaraf etish bo‘yicha muayyan ishlar amalga oshirildi. Jumladan, xizmatimizga 4 ta talabnoma kelib tushdi, ularning barchasi o‘z muddatida ko‘rib chiqildi va o‘rnatilgan tartibda ijobiy hal etildi.
2022-yil davomida tashkil etilgan 54 ta radiomonitoring tadbirlari natijasida 36 ta noqonuniy ravishda ishlaytilayotgan radioelektron vositalar aniqlandi va tegishli tartibda rasmiylashtirildi.
Radioelektron vositalarni olib kirish, sotish, ro‘yxatga olish, foydalanish va teleko‘rsatuvlarni va radioeshittirishlarni qabul qilishda, hamda radioaloqaga ta’sir etayotgan radioxalaqitlarni bartaraf etish to‘g‘risida aholi o‘rtasida tushuntirish-profilaktika ishlari o‘tkazilib kelinmoqda.

О деятельности СЭМС Наманганской области
Служба электромагнитной совместимости Наманганской области руководствуется постановлениями и распоряжениями Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативными актами, приказами, распоряжениями Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан и ГУП «ЦЭМС», а также ведет работу согласно годовыми и месячными планами.
Для повышения технического уровня и совершенствования навыков работников Службы ЭМС Наманганской области, постоянно проводятся технические и практические занятия по вопросам законодательства, нормативных документов и теории связи.
Ежемесячно составляются планы радиоконтрольного пункта и мобильной станции, и в соответствии с этими планами проводятся соответствующие работы.
Согласно утвержденным месячным планам технические показатели всех радиоэлектронных средств, радиовещательных и телевизионных передатчиков, зарегистрированных в нашей службе, постоянно контролируются на радиодиконтрольном пункте и с помощью мобильной станции радиомониторинга.
В течение 2022 года были проведены определенные работы по выявлению и устранению источников радиопомех. В частности, в нашу службу поступило 4 обращения от физических и юридических лиц, все они были своевременно рассмотрены положительно в установленном порядке.
В результате организованных в течение 2022 года 54 мероприятий по радиомониторингу, выявлено и оформлено соответствующим образом 36 незаконно эксплуатирующихся радиоэлектронных средств.
Проводится разъяснительно-профилактическая работа среди населения по вопросам соблюдения установленного порядка, ввоза, реализации, регистрации, использовании радиоэлектронных средств, а также о порядке рассмотрений заявок по устранению радиопомех средствам радиосвязи, приёму программ телевидения и радиовещания.