Oʻzbekiston Respublikasi aholi punktlarida telekommunikatsiya infratuzilmasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining
q a r o r i
Mamlakatimizda telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish va kengaytirish boʻyicha koʻrilayotgan kompleks tashkiliy-texnik choralar telekommunikatsiya xizmatlarining sifatini yaxshilash va turlarini oshirish, shu jumladan, mobil aloqa qamrovini kengaytirishga imkon bermoqda.
Shu bilan birga, olis va qishloq aholi punktlarida, turistik va rekreatsion hududlarda, magistral avtomobil va temir yoʻllari boʻyida telekommunikatsiya infratuzilmasini, shuningdek, Internet tarmogʻiga simsiz keng polosali ulanish tarmoqlarini rivojlantirish surʼatlari yetarli emas.
Telekommunikatsiya tarmoqlarini jadal rivojlantirishga salbiy taʼsir etuvchi omillarni bartaraf etish, elektron davlat xizmatlarining ommabopligini taʼminlash, shuningdek, hududlarda raqamli iqtisodiyotning rivojlanishi uchun zarur infratuzilmani yaratish maqsadida:
1. Belgilab qoʻyilsinki:
telekommunikatsiya tarmoqlari, qurilmalari, vositalari va obyektlari, operatorlar va provayderlarning mobil aloqa bazaviy stansiyalari, shu jumladan, ijaraga beruvchilarning hududlarida ijara asosida oʻrnatilgan stansiyalar (keyingi oʻrinlarda – telekommunikatsiya obyektlari) mulkchilik shaklidan qatʼi nazar, muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi obyektlari hisoblanadi;
muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi obyektlari, shu jumladan, kabel kanalizatsiyasi, past tokli kabel shaxtalari, telekommunikatsiya qurilmalarini oʻrnatish uchun maydonlar va infratuzilmalar bilan taʼminlanmagan jamoat, sanoat, turar joy, maʼmuriy binolar va inshootlarni qurish hamda foydalanishga qabul qilishga yoʻl qoʻyilmaydi, loyiha-smeta hujjatlari 2019-yil 1-iyulgacha tasdiqlangan binolar va inshootlar bundan mustasno;
telekommunikatsiya obyektlarini koʻchirish, qayta oʻrnatish, shuningdek, ularning faoliyatiga uchinchi shaxslar tomonidan har qanday aralashish yuzaga kelgan muammolarni hal etishning boshqa imkoniyatlari mavjud boʻlmagan hollardagina hamda faqat mazkur obyektlarning egasi bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi. Bunda telekommunikatsiya operatorlari va provayderlarining telekommunikatsiya obyektlarini koʻchirish yoki qayta oʻrnatish, ularni sozlash ishlarini amalga oshirish boʻyicha xarajatlari mazkur oʻzgarishlarning tashabbuskori tomonidan toʻliq hajmda qoplanadi;
binoda yashovchilardan telekommunikatsiya xizmatlarini taqdim etishga ariza mavjud boʻlganda xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga bino ichida telekommunikatsiya tarmoqlarini past tokli kabel shaxtalari, telekommunikatsiya qurilmalarini oʻrnatish uchun maydonlar va infratuzilmadan begʻaraz asosda foydalangan holda oʻtkazishni rad etishga yoki toʻsqinlik qilishga haqli emaslar, mobil aloqa baza stansiyalarini oʻrnatish bundan mustasno.
2. 2019-yil 1-avgustdan shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq:
a) davlat-xususiy sheriklik shartlarida olis va qishloq aholi punktlarida joylashgan byudjet tashkilotlari uchun telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratishni taʼminlagan telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga, mobil aloqa operatorlaridan tashqari, 10 yil davomida quyidagilar kafolatlanadi:
ularning xizmatlaridan olis va qishloq aholi punktlaridagi byudjet tashkilotlari va davlat unitar korxonalari foydalanishi;
“Oʻzbektelekom” AK tomonidan Internet tarmogʻiga kirish xizmatini ulanish joyidan qatʼi nazar yagona tarif boʻyicha taqdim etilishi;
olis va qishloq aholi punktlaridagi byudjet tashkilotlari va davlat unitar korxonalari tomonidan mazkur tashkilotlarga, shuningdek, ushbu hududdagi aholi va boshqa yuridik shaxslarga xizmat koʻrsatishga moʻljallangan telekommunikatsiya vositalarini oʻrnatish uchun maydonlar va infratuzilmalarni begʻaraz asosda taqdim etish;
b) telekommunikatsiya operatorlari va provayderlarining foyda soligʻi hamda yagona soliq toʻlovini hisoblashda soliq solinadigan baza olis va qishloq aholi punktlaridagi byudjet tashkilotlari va davlat unitar korxonalari uchun muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi obyektlarini yaratishga yoʻnaltirilgan mablagʻlar summasiga kamaytiriladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi olis va qishloq aholi punktlaridagi byudjet tashkilotlariga, ular telekommunikatsiya tarmoqlariga ulanganidan soʻng, ularning buyurtmalari boʻyicha telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanishlari uchun zarur mablagʻlarni ajratsin.
3. Belgilansinki:
Wi-Fi texnologiyasi boʻyicha simsiz maʼlumotlar uzatish uchun signal quvvatidan qatʼi nazar 2400-2483,5 MGs va 5000-5999MGs radiochastota polosalarida ekspluatatsion yigʻim va radiochastota spektridan foydalanganlik uchun toʻlov undirilmaydi;
davlat koʻchmas mulkidan telekommunikatsiya obyektlarini oʻrnatish uchun foydalanganlik ijara toʻlovining eng kam stavkalari, oshiruvchi koeffitsiyentlarni qoʻllamagan holda, “simli elektr aloqasi”dan foydalanish maqsadi boʻyicha stavkaga teng miqdorda qoʻllaniladi.
4. Telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga 2019-yil 1-iyuldan boshlab davlat subdomenida (gov.uz) joylashtirilgan axborot resurslariga kirishda ishlatiladigan trafik uchun haq olmaslik tavsiya etilsin.
5. Telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga 2022-yil 1-yanvarga qadar telekommunikatsiya obyektlarini qurish-montaj ishlarini, radioelektron vositalarni oʻrnatish maydonchalarini (joylarini) oʻrnatilgan tartibda kelishgandan soʻng, loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish bilan parallel ravishda amalga oshirishga istisno tariqasida ruxsat etilsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda jamoat, maʼmuriy, turar joy va sanoat maqsadlaridagi binolar va inshootlarni loyihalashga topshiriqlarni hamda loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish va kelishish bosqichlarida majburiy tartibda quyidagi talablarni koʻzda tutsinlar:
binolarda telekommunikatsiya obyektlarini oʻrnatish uchun tegishli maydonlar va infratuzilmalarni, ularga elektr taʼminotini keltirgan holda, ajratilishini;
binolar ichida telefoniya, maʼlumotlar uzatish va Internet tarmoqlari, kabel televideniye va efir televideniyasini jamoaviy qabul qilish tizimlari, shuningdek, “xavfsiz uy” va qoʻriqlash signalizatsiyasi kabellarini oʻtkazish uchun past tokli kabel shaxtalari mavjudligini;
turar joy, jamoat, maʼmuriy va sanoat hududlarida telekommunikatsiya liniyalarini yotqizish va telekommunikatsiya obyektlarini (telekommunikatsiya shkaflari, antenna minoralari, machtalari va boshqalar) oʻrnatish uchun tegishli yer uchastkalari ajratilishini.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi:
telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga telekommunikatsiya obyektlarini oʻrnatishga har taraflama koʻmak bersin, shuningdek, zaruratga koʻra, ularning temir yoʻllar boʻyidagi elektr tarmoqlariga ulanishini taʼminlasin;
yoʻl-transport infratuzilmasini qurish va kapital taʼmirlashda bir vaqtda temir yoʻllari boʻylab, shuningdek, zaruratga koʻra, avtomobil yoʻllari boʻylab kelgusida telekommunikatsiya operatorlari va provayderlariga ijaraga berish uchun telekommunikatsiya kanalizatsiyasini qurishni koʻzda tutsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi:
Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi bilan birgalikda ikki oy muddatda telekommunikatsiya infratuzilmasini yaratish hamda olis va qishloq aholi punktlaridagi byudjet tashkilotlarga, shuningdek, aholi va xoʻjalik yurituvchi subyektlarga xizmat koʻrsatish boʻyicha loyihalarni davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida amalga oshirish tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
ikki oy muddatda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va har bir viloyat markazlarida tadbirkorlik subyektlari, shu jumladan, telekommunikatsiya operatorlari va provayderlarining server hamda telekommunikatsiya qurilmalarini zamonaviy maydonchalarda joylashtirish boʻyicha xizmatlar majmuasini taqdim etuvchi xosting va trafik almashuvi markazlarini tashkil etish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
har chorakda Oʻzbekiston Respublikasi Ochiq maʼlumotlar portalida keng polosali ulanish va mobil Internet qamrovi zonalari toʻgʻrisida hududlar kesimidagi maʼlumotlarni chop etib borsin.
9. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari telekommunikatsiya operatorlari va provayderlarining murojaatlari asosida olis va qishloq aholi punktlarida, turistik va rekreatsion zonalarda, magistral avtomobil va temir yoʻllari boʻylarida doimiy foydalanish (yoki uzoq muddatli ijara) huquqida telekommunikatsiya tarmoqlarini, shu jumladan, optik-tolali aloqa liniyalarini, antenna minora va machtalarini hamda telekommunikatsiya obyektlarini oʻrnatish xonalarini qurish uchun yer uchastkalarining oʻz vaqtida ajratilishini taʼminlasin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda ilgʻor xalqaro tajribadan kelib chiqqan holda mobil aloqa va simsiz ulanish qurilmalaridan turli chastotalardagi elektromagnit nurlanishi taʼsiri xavfsizligining sanitariya qoidalari va meʼyorlarini qayta koʻrib chiqsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi “Oʻzbekenergo” AJ bilan birgalikda olis va qishloq aholi punktlarida, turistik va rekreatsion zonalarda, magistral avtomobil va temir yoʻllar boʻylarida quyidagilarni oʻz vaqtida taʼminlab borsin:
telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari murojaatlari boʻyicha telekommunikatsiya obyektlarini elektr tarmoqlariga ulash;
viloyatlar va tumanlar markazlaridagi mobil aloqa tarmoqlari bazaviy stansiyalarini hamda telekommunikatsiya operatorlari va provayderlarining markaziy bogʻlamalarini, teleradioeshittirish obyektlarini elektr tarmoqlaridan oʻchirilmaydigan toifali obyektlar qatoriga kiritish;
elektr tarmoqlari tayanch ustunlariga telekommunikatsiya tarmoqlarini begʻaraz asosda oʻrnatishga (osishga) ruxsat berish.
12. 2022-yil 1-yanvarga qadar yuridik shaxslar tomonidan olib kiriladigan telekommunikatsiya vositalari ilovaga muvofiq bojxona toʻlovlarini toʻlashdan (qoʻshilgan qiymat soligʻi va bojxona rasmiylashtiruvi uchun yigʻimlardan tashqari) ozod etilsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Madaniyat vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlaridagi turistik obyektlarda bosqichma-bosqich, shu jumladan, 2019-yilda davlat-xususiy sheriklik shartlarida Internet tarmogʻidan simsiz foydalanish boʻyicha ommaviy nuqtalarni tashkil etsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish uchun tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni xarid qilishga texnik topshiriqlarni kompleks ekspertizadan oʻtkazish va tegishli xulosa berishni ular kiritilgan sanasidan boshlab ikki hafta muddatda taʼminlasin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga:
ilgʻor xalqaro tajribani inobatga olgan holda telekommunikatsiya obyektlarini olib kirish, loyihalash, qurish va foydalanishga qabul qilishda ruxsat berish tartib-taomillarini tubdan takomillashtirish va qisqartirish;
qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi oʻrinbosari A.J.Ramatov zimmasiga yuklansin.

О мерах по ускорению развития телекоммуникационной инфраструктуры в населенных пунктах Республики Узбекистан
Постановление Президента Республики Узбекистан
В стране реализуются комплексные организационно-технические меры по модернизации и расширению телекоммуникационной инфраструктуры, что позволяет улучшить качество обслуживания и увеличить виды телекоммуникационных услуг, в том числе охват сетями мобильной связи.
Вместе с тем все еще недостаточными являются темпы развития телекоммуникационной инфраструктуры в отдаленных и сельских населенных пунктах, туристических и рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог, а также сетей беспроводного широкополосного доступа к сети Интернет.
В целях устранения негативных факторов, влияющих на ускоренное развитие сетей телекоммуникаций, обеспечения доступности электронных государственных услуг, а также создания необходимой инфраструктуры для развития цифровой экономики в регионах:
1. Установить, что:
сети, сооружения, средства и объекты телекоммуникаций, базовые станции мобильной связи операторов и провайдеров, в том числе установленные на арендованных территориях арендодателей (далее – объекты телекоммуникаций), независимо от формы собственности относятся к объектам инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
не допускается строительство и принятие в эксплуатацию общественных, промышленных, жилых, административных зданий и сооружений, за исключением зданий и сооружений, по которым проектно-сметная документация утверждена до 1 июля 2019 года, без подведения объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе кабельной канализации, слаботочных кабельных шахт, площадей и инфраструктуры для размещения телекоммуникационного оборудования;
перенос, демонтаж, а также любое вмешательство в функционирование объектов телекоммуникаций третьими лицами осуществляется при отсутствии иных возможностей решения возникших вопросов и исключительно по согласованию с владельцем указанных объектов. При этом затраты операторов и провайдеров телекоммуникаций на проведение работ по переносу или демонтажу объектов телекоммуникаций, их пуско-наладке покрываются в полном объеме инициатором данных изменений;
при наличии заявления от проживающего в здании лица на предоставление услуг телекоммуникаций товарищества частных собственников жилья не вправе отказывать или препятствовать операторам и провайдерам телекоммуникаций в проведении сетей телекоммуникаций внутри зданий с использованием слаботочных кабельных шахт, площадей и инфраструктуры для размещения телекоммуникационного оборудования на безвозмездной основе, за исключением монтажа базовых станций мобильной связи.
2. Внедрить с 1 августа 2019 года порядок, согласно которому:
а) операторам и провайдерам телекоммуникаций, обеспечившим создание телекоммуникационной инфраструктуры для бюджетных организаций, находящихся в отдаленных и сельских населенных пунктах, на условиях государственно-частного партнерства, за исключением операторов мобильной связи, в течение 10 лет гарантируются:
пользование их услугами бюджетными организациями и государственными унитарными предприятиями в отдаленных и сельских населенных пунктах;
предоставление со стороны АК «Узбектелеком» услуги доступа к сети Интернет по единым тарифам независимо от места подключения;
предоставление бюджетными организациями и государственными унитарными предприятиями в отдаленных и сельских населенных пунктах на безвозмездной основе площадей и инфраструктуры для размещения средств телекоммуникаций, предназначенных для обслуживания данной организации и других юридических лиц, а также населения в данном регионе;
б) при исчислении налога на прибыль и единого налогового платежа операторов и провайдеров телекоммуникаций налогооблагаемая база уменьшается на сумму средств, направляемых на создание объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры для бюджетных организаций и государственных унитарных предприятий в отдаленных и сельских населенных пунктах.
Министерству финансов Республики Узбекистан по заявкам бюджетных организаций, находящихся в отдаленных и сельских населенных пунктах, выделять средства, необходимые для пользования телекоммуникационными услугами, после их подключения к сетям телекоммуникаций.
3. Определить, что:
вне зависимости от мощности сигнала эксплуатационный сбор и оплата за использование радиочастотного спектра для беспроводной передачи данных по технологии Wi-Fi в полосах радиочастот 2400–2483,5 МГц и 5000–5999 МГц не взимаются;
за пользование недвижимостью государственной собственности для установки объектов телекоммуникаций применяются минимальные ставки арендной платы, равные ставке по цели использования «электропроводная связь», без применения повышающих коэффициентов.
4. Рекомендовать операторам и провайдерам телекоммуникаций начиная с 1 июля 2019 года не тарифицировать трафик, используемый для доступа в информационные ресурсы, размещенные в государственном субдомене (gov.uz).
5. Разрешить, в порядке исключения, операторам и провайдерам телекоммуникаций в срок до 1 января 2022 года осуществлять строительно-монтажные работы объектов телекоммуникаций параллельно с разработкой их проектно-сметной документации, после согласования в установленном порядке площадок (мест размещения) радиоэлектронных средств.
6. Министерству строительства Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, заинтересованными министерствами и ведомствами в обязательном порядке на стадии разработки и согласования заданий на проектирование и проектно-сметной документации на строительство зданий и сооружений общественного, административного, жилищного и промышленного назначения предусматривать требования по:
отведению в зданиях соответствующих площадей и инфраструктуры для размещения объектов телекоммуникаций с подведением к ним электропитания;
наличию внутри зданий слаботочных кабельных шахт для прокладки кабельных сетей телефонии, передачи данных и сети Интернет, систем кабельного и коллективного приема эфирного телевидения, а также систем «безопасный дом» и охранной сигнализации;
отведению на жилых, общественных, административных и промышленных территориях соответствующих земельных участков для прокладки линий телекоммуникаций и установки объектов телекоммуникаций (телекоммуникационных шкафов, антенных башен, мачт и других).
7. Министерству транспорта Республики Узбекистан:
оказывать всестороннее содействие операторам и провайдерам телекоммуникаций в установке объектов телекоммуникаций, а также, при необходимости, обеспечивать их подключение к электрическим сетям, находящимся вдоль железных дорог;
предусмотреть при строительстве и капитальном ремонте дорожно-транспортной инфраструктуры одновременное строительство вдоль железных дорог, а также, при необходимости, вдоль автомобильных дорог телекоммуникационной канализации для дальнейшего предоставления в аренду операторам и провайдерам телекоммуникаций.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан:
совместно с Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов в двухмесячный срок разработать и утвердить порядок реализации проектов на условиях государственно-частного партнерства по созданию телекоммуникационной инфраструктуры и оказанию услуг в отдаленных и сельских населенных пунктах для бюджетных организаций, а также населения и хозяйствующих субъектов;
в двухмесячный срок разработать и утвердить «Дорожную карту» по созданию центров хостинга и обмена трафиком в Республике Каракалпакстан и каждом областном центре с предоставлением комплекса услуг по размещению на современных площадках серверного и телекоммуникационного оборудования субъектов предпринимательства, в том числе операторов и провайдеров телекоммуникаций;
ежеквартально публиковать на Портале открытых данных Республики Узбекистан статистические данные о зоне охвата широкополосного доступа и мобильного Интернета в разрезе регионов.
9. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента по заявкам операторов и провайдеров телекоммуникаций своевременно обеспечивать отвод земельных участков на праве постоянного пользования (или долгосрочной аренды) для строительства сетей телекоммуникаций, в том числе волоконно-оптических линий связи, антенных башен и мачт, а также помещений для монтажа объектов телекоммуникаций в отдаленных и сельских населенных пунктах, туристических и рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог.
10. Министерству здравоохранения совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в трехмесячный срок пересмотреть, исходя из передового зарубежного опыта, санитарные правила и нормы безопасности воздействия различных частот электромагнитных излучений от оборудования мобильной связи и беспроводного доступа.
11. Министерству энергетики Республики Узбекистан совместно с АО «Узбекэнерго» своевременно обеспечивать в отдаленных и сельских населенных пунктах, туристических и рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог:
подключение объектов телекоммуникаций к электрическим сетям по заявкам операторов и провайдеров телекоммуникаций;
отнесение базовых станций сетей мобильной связи в областных и районных центрах, а также центральных узлов операторов и провайдеров телекоммуникаций, объектов телерадиовещания к категорированным объектам, не отключаемым от электрических сетей;
предоставление на безвозмездной основе разрешений для установки (подвески) сетей телекоммуникаций на опорных столбах электрических сетей.
12. Освободить сроком до 1 января 2022 года от уплаты таможенных платежей (кроме налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление) ввозимые юридическими лицами средства телекоммуникаций согласно приложению.
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственному комитету по развитию туризма, Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами поэтапно обеспечить на туристических объектах, в том числе в 2019 году в городах Самарканде, Бухаре и Хиве, создание публичных точек беспроводного доступа к сети Интернет на условиях государственно-частного партнерства.
14. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан обеспечить проведение комплексных экспертиз и выдачу соответствующих заключений по техническим заданиям на закупку товаров (работ, услуг) для развития телекоммуникационной инфраструктуры в двухнедельный срок с даты их внесения.
15. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по:
кардинальному совершенствованию и сокращению сроков разрешительных процедур при ввозе, проектировании, строительстве и вводе в эксплуатацию объектов телекоммуникаций с учетом передового международного опыта;
изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж.