Билимни мустаҳкамлаш инсондан доимий равишда такрорлаш ва уни тўлдириб, бойитиб боришни талаб этади. Бу ўз касбини мутаҳассиси, ўз касбини устаси бўлиб етишишда долзарб масаладир.
Айниқса бугунги кундаги ахборот телекоммуникация технологиялари тараққиёти шу соҳа мутахассисларидан ҳам назарий ҳам амалий кўникмаларга эга бўлишни талаб этмоқда. Касб даражаси ва тажрибасини муттасил юксалтириб бориш, уларни бугунги кун талабларига мувофиқ мунтазам ўз устиларида ишлашлари ва изланишларига чорламоқда.
ЭМММ ДУК ўзининг муҳандис-техник ходимларини доимий равишда билим ва малакаларини ошириб боришларига катта этибор бериб келмоқда. Корхона томонидан марказлашган холда ташкиллаштирилган курсларни олиб борилиши бунга мисол бўла олади.
Худди шундай курслардан бири жорий йилнинг 25-28 июль кунлари ташкиллаштирилди. Курс тингловчилари Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоят ЭММХ ходимларидан иборат бўлган радиооператорлар жамоасидан ташкил топди.
Тингловчилар алоқа тизимини замонавий стандартлари DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, LTE 4G, ва уларнинг имкониятлари, MPEG қисқартириш тизимини ишлатган холда рақамли каналларни кодлаш ва мултиплексорлаш, рақамли телеузатгичларни тузилиши, ишлаш принципи, рақамли телевиденияда қўлланиладиган рақамли модуляция турлари мавзулари асосида маълумотларга эга бўлдилар.
Маъруза мавзулари корхонамизнинг мутахассислари А.Исмоилов ва Т.Хидоятовлар томонидан тайёрланди ва таништирилди. Олиб борилган ўқув машғулотлар якунида тингловчиларни эгаллаган билимлари тест синовлари асосида баҳоланди ва якуний натижаларга кўра уларга тавсиялар берилди.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки бундай ўқув машғулотлар муҳандис ходимларни техник салоҳиятини янада юксалтиришга хизмат қилиши, шубҳасиз.

В условиях современного уровня развития науки и техники требуется от человека закрепления и обогащения накопленных знаний путем постоянного прохождения обучений по направлениям своей деятельности. Это очень важно для становления специалистом своего дело. Особенно в нынешних условиях развития информационных телекомуникационных технологий от специалистов данной сферы требуется иметь теоретические и практические навыки соответствующего этому уровню.
ГУП ЦЭМС уделяет большое внимание своим инженерам и техническим специалистам, постоянно совершенствуя свои знания. Примерами этого являются курсы, организованные предприятием централизованным образом.
Один из таких курсов был организован в период с 25-го по 28-е июня текущего года. Группа участвующих данного курса состояла из радиооператоров, Республики Каракалпакстан и региональных подразделений ГУП ЦЭМС.
Участники курса слушали лекции по следующим темам: Современные стандарты системы связи DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, LTE 4G и их возможности, принцип кодирования и мультиплексирования цифровых каналов с использованием сжатия системы MPEG, принцип построения цифровых телепередатчиков, методы цифровых модуляций. Также, организованы практические занятия на стационарном и портативном радиопеленгационном оборудовании.
Лекции были подготовлены и представлены специалистами нашего предприятия А.Исмаиловым и Т.Хидоятовым. По итогам данных занятий проведено тестирование сотрудников СЭМС по проверке уровня полученных знаний и навыков, а также по основанию результата теста даны рекомендации по самостоятельной работе.
В качестве вывода следуеть отметить, что подобные технические занятия несомненно послужать дальнейшему повышению уровня квалификации инженерно-технического персонала организации.