ЭМММ давлат унитар корхонаси томонидан 2018 йил учун тасдиқланган ўқув машғулотлар режаси доирасида, шу йилнинг 23-26 июл кунлари ТРНС тренинг базасида мобил станция муҳандисларини малакасини ошириш курси ташкиллаштирилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоят худудий электромагнит мослашув хизматининг бир гуруҳ муҳандис ходимлари қатнашдилар.
Бу курсни техник радио назорат станцияси етакчи муҳандиси Абдурасул Исмоилов, Турғун Хидоятов, Ёрқин Толиповлар томонидан тайёрланган алоқа тизимини замонавий стандартлари DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, LTE 4G, ва уларнинг имкониятлари, MPEG қисқартириш тизимини ишлатган холда рақамли каналларни кодлаш ва мултиплексорлаш, рақамли телеузатгичларни тузилиши, ишлаш принципи, радиореле линияларини қурилиши мавзулари асосида назарий ҳамда амалий машғулотлар олиб борилди.
Мавзуга доир материаллар атрофлича таҳлил қилинди. Тингловчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ва ўзаро малака алмашиш жараёнида ўз билимларини янада мустаҳкамладилар. Қизғин ўтган интерфаол машғулотлар ҳар жиҳатдан фойдали бўлди. Ушбу машғулотлар якунида «MyTest» дастури асосида ишлаб чиқилган ва амалга киритилган тест синови ёрдамида, ЭММХ ходимларини ўзлаштирган билимлари синовдан ўтказилди.

С 23 по 26 февраля текущего года в тренинг центре СТРК прошел один из запланированных курсов повышения квалификации для инженеров мобильной станции, в рамках утвержденной Государственным унитарным предприятием ЦЭМС учебной программы на 2018 год.
В нем приняли участие группа инженеров из региональных подразделений (Служб электромагнитной совместимости) предприятия,
Этот курс был подготовлен ведущими инженерами станции технического радиоконтроля А.Исмаиловым, Т. Хидоятовым и Ё.Толиповым по теме современные стандарты системы связи DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, LTE 4G и их возможности, принцип кодирования и мультиплексирования цифровых каналов с использованием сжатия системы MPEG, принцип построения цифровых телепередатчиков, организации радиорелейной линий, анализ индустриального помехи. А также, организованы практические занятия на стационарном и портативном радиопеленгационном оборудовании.
Материалы представленные в рамках тематики всесторонно анализировались. Слушатели получили ответы на свои вопросы и укрепили свои знания в обмене опытом. Проведенные интерактивные тренинги были очень полезными. По итогам данных занятий проведены тестирование сотрудников СЭМС по проверке уровня полученных знаний и навыком на основе разработанной и внедренной программы тестирования «MyTest».