Respublikada joriy yilning I choragida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar
2019 yil 1 may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qoʻmitasining majlisi boʻlib oʻtdi. Unda “Respublikada joriy yilning I choragida axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar” yuzasidan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi rahbariyatining axboroti eshitildi.
Yigʻilishda Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qoʻmitasi aʼzolari, Axbort texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda  boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar ekspertlari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Aholi va yoshlar oʻrtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni taʼminlashning yangi tizimini hayotga tatbiq etish doirasida joriy yil davomida 42 ta “Raqamli texnologiyalar oʻquv markazlari” faoliyatini yoʻlga qoʻyish nazarda tutilgan. Bugungi kunda Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumani, Namangan viloyati Namangan shahri, Buxoro viloyati Kogon shahri, Xorazm viloyati Urganch shahri hamda Surxondaryo viloyati Termiz shahrida mazkur Markazlar faoliyati yoʻlga qoʻyildi. Joriy yil yakuniga qadar ushbu Markazlarda 86 ming nafardan ortiq yoshlarni oʻqitish rejalashtirilmoqda.
Hindistonning dasturiy texnologiyalar texnoparki bilan hamkorlikda Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkini tashkil etish boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Loyihani amalga oshirish natijasida 200 dan ortiq dasturiy mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonalarni tashkil etish, 1 000 dan ortiq yangi ish oʻrinlarini yaratish, milliy dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish va eksport koʻlamini oshirish, mazkur yoʻnalishda qoʻshimcha investitsiyalarni jalb qilish imkoniyati yaratiladi.
Oʻtgan davrda keng polosali Internetdan foydalanish imkoniyati  1,12 mln. portga, optik tolali aloqa liniyalarining umumiy uzunligi 30 ming km.ga, FTTx texnologiyasi asosida yuqori tezlikdagi Internet tarmogʻiga ulanish xizmatlaridan foydalanayotgan abonentlar soni 652,5 ming nafarga yetkazildi.
Wi-Fi hududlariga ulanish nuqtalarini yaratish borasida amalga oshirilayotgan ishlar tahliliga koʻra, xoʻjalik yurituvchi subyektlar, telekommunikatsiya operator va provayderlari tomonidan 500 dan ortiq Wi-Fi orqali Internetga ulanish nuqtalari oʻrnatilib, ishga tushirilgan.
“Xavfsiz shahar” loyihasini rivojlantirish doirasida umumiy qiymati 300 mln. yevro miqdoridagi investitsiya loyihasini amalga oshirish boʻyicha Atlas International (Germaniya) kompaniyasi bilan Kelishuv imzolangan. Bundan tashqari, “Huawei” kompaniyasi va xitoylik boshqa kompaniyalar bilan hamkorlikda Toshkent shahrida “Xavfsiz shahar” investitsiya loyihasini amalga oshirish boʻyicha kelishuvga erishilgan.
Shu bilan birga, tadbirda sohada amalga oshirilayotgan ishlarni sifat jihatidan yanada takomillashtirishga toʻsqinliq qilayotgan ayrim kamchilik va muammolar mavjudligi qayd etildi.
Tadbirda qoʻmita aʼzolari mamlakatimizda axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish bilan bogʻliq dasturlar ijrosini keng miqyosda bajarish, sohani zamonaviy standartlar asosida taraqqiy ettirish boʻyicha barcha zarur choralarni koʻrish lozimligini taʼkidladilar. Bu borada zarur taklif va tavsiyalar berildi.

1 мая 2019 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялось заседание Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В ходе заседания заслушана информация руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций «О принимаемых мерах по развитию информационных технологий и коммуникаций в республике в I квартале текущего года».
На заседании приняли участие члены Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, МНО, Мининноваций, а также эксперты других заинтересованных министерств и ведомств, представители средств массовой информации.
В рамках внедрения новой системы по организации эффективного использования населением и молодежью компьютерных технологий и интернета в 2019 году предусматривается создание 42 «Учебных центров по цифровым технологиям». Сегодня такие Центры созданы в Мирзаабадском районе Сырдарьинской области, в городе Намангане Наманганской области, в городе Кагане Бухарской области, в городе Ургенче, Хорезмской области и в городе Термезе Сурхандарьинской области. До конца года в этих Центрах планируется обучение более 86 тысяч молодых людей.
Ведется работа по созданию Технологического парка программных продуктов и информационных технологий совместно с Индийским технопарком программных технологий. В результате реализации проекта станет возможным создание более 200 предприятий, занимающихся разработкой программных продуктов, создание более 1000 новых рабочих мест, расширение ассортимента национальных программных продуктов и увеличение экспорта, а также привлечение дополнительных инвестиций в этом направлении.
За прошедший период ёмкость широкополосного доступа к сети Интернет выросла до 1,12 млн. портов, общая протяженность волоконно-оптических линий связи доведена до 30 тыс. км. Количество абонентов, пользующихся услугами доступа к высокоскоростному Интернету по технологии FTTx достигло 652,5 тыс. пользователей.
Анализ работ, осуществляемых по созданию Wi-Fi точек доступа показывает, что хозяйствующие субъекты, операторы и провайдеры телекоммуникаций установили более чем 500 точек доступа в Интернет посредством технологии Wi-Fi.
В рамках развития проекта «Безопасный город» подписано Соглашение с компанией Atlas International (Германия) о реализации инвестиционного проекта на общую сумму 300 млн. евро. Кроме того, с Huawei и другими китайскими компаниями достигнута договоренность по реализации инвестиционного проекта «Безопасный город» в городе Ташкенте.
В то же время, на мероприятии было отмечено о наличии некоторых недостатков и проблем, препятствующих дальнейшему качественному выполнению работ, проводимых в этой сфере.
В ходе мероприятия члены комитета отметили необходимость полномасштабного исполнения программ, связанных с развитием информационно-коммуникационных технологий, принятия всех мер необходимых для развития сферы на основе современных стандартов.