O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 22.12.2020-yil tasdiqlangan 801-son qarori, 5-ilovasi “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq, hamda 2022-yil mobaynida hamkorlikda ishlar rejasi bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Bojxona boshqarmasining “NUKUS AEROPORTI” chegara bojxona posti xodimlari shaxsiy tarkibiga «O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish tartibi to‘g‘risida» mavzusida QR EMMX maʼsul xodimlari tomonidan o‘quv seminari tashkil qilindi.
O‘quv seminarda chegara bojxona posti xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish uchun qanday hujjatlar talab qilinishi va nazorat qilish borasida hamkorlikdagi amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar bo‘yicha tushunchalar berildi. Undan tashqari bojxona posti xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha respublika kengashi tomonidan sohaga doir qabul qilingan qarorlar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.

Согласно приложению № 5 “О взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза и использования на территории Республики Узбекистан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств", утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22.12.2020 г, а также в соответствии с планом совместных работ на 2022 год ответственными сотрудниками СЭМС КР был организован обучающий семинар для сотрудников Пограничного таможенного поста “Аэропорт Нукус” таможенного управления Республики Каракалпакстан на тему «Порядок ввоза радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств через таможенную границу Республики Узбекистан».
На обучающем семинаре сотрудникам пограничного таможенного поста были даны разъяснения о том, какие документы необходимы для ввоза радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств через таможенную границу Республики Узбекистан, а также о совместной работе по контролю в этом направлении. Кроме того, сотрудникам таможенного поста была предоставлена информация о решениях, принятых Республиканским советом по радиочастотам Республики Узбекистан в данной сфере.