Navoiy shahridagi huquq-tartibot organlarida o‘quv seminarlari hamda Navoiy shahri hududidagi savdo doʻkonlarida tushuntirish ishlari o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizomga asosan 2022-yil iyun oyi davomida Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan Navoiy viloyati Navoiy shahar Davlat soliq boshqarmasida hamda Navoiy viloyati IIB Axborot texnologiyalari, aloqa va axborotni himoyalash boʻlimi xodimlariga o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminar davomida ishtirokchilar “EMMM” DUK va uning viloyat xizmatlari faoliyati, ularning vazifalari, radiomonitoring olib borish tartiblari va tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududida REV va YuChQlardan foydalanish tartibi bilan tanishdilar.
Shuningdek, seminar ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizom batafsil o‘rganib chiqildi.
Shu bilan bir qatorda Navoiy shahridagi savdo do‘konlari va shahobchalarida O‘zbekiston Respublikasi hududida foydalanishga ruxsat etilmagan radioelektron vositalari va yuqori chastotali qurilmalarni qonunga zid ravishda sotilishi va foydalanilishining oldini olish maqsadida, radioaloqa qurilmalari bilan savdo qiluvchi tadbirkorlarga tushuntirish ishlari olib borildi.

На основании Положения «О взаимодействии министерств и ведомств по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза из-за границы и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года в июне 2022 года сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Навоийской области были проведены учебные семинары в Государственном налоговом управлении города Навои и для работников отдела информационных технологий, связи и защиты информации УВД Навоийской области.
В ходе семинара участники ознакомились с деятельностью ГУП «ЦЭМС» и его областных подразделений, их функциями, порядком проведения и общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также с порядком использования РЭС и ВЧУ на территории Республики Узбекистан.
Также участники семинара подробно изучили Положение «О взаимодействии министерств и ведомств по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза из-за границы и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Узбекистан», утверждённое Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года.
В ходе учебного семинара участники получили развернутые ответы на все интересующие их вопросы.
Наряду с этим, в целях недопущения незаконной продажи и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, не разрешенных к эксплуатации на территории Республики Узбекистан, в торговых магазинах и пунктах города Навои была проведена разъяснительная работа с предпринимателями, торгующими устройствами радиосвязи.