ЭМММ ДУК бошлиқ ўринбосари - А.Х.Хашимходжаев йиғилиш қатнашчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2018 йил “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили” деб номланганлиги ва ушбу йилда Давлат дастурига киритилган соҳага оид устивор вазифаларни ўз вақтида ва оқилона ижросини таъминлаш энг муҳим вазифалардан эканлигини тушунтириб ўтди.
Ўзбекистон Республикасидаги соҳага тегишли бўлган қонунлар, яъни “Алоқа тўғрисида”ги, “Радиочастота спетри тўғрисида”ги Қонунлари, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2005 йил 7 декабрда 1531-сон билан Давлат рўйхатидан ўтказилган “Ўзбекистон Республикаси худудида радиочастота спектри ва радиоэлектрон воситаларидан фойдаланишни тартибга солиш тўғрисида”ги ва Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2005 йил 23 декабрда 1532-сон билан давлат рўйхатидан ўтказилган “Радиэлектрон воситалар ва юқори частотали қурилмаларни Ўзбекистон Республикаси худудида олиш (бериш), қуриш (ўрнатиш), ишлатиш ҳамда чет эллардан олиб кириш тартибига риоя қилиниши устидан назоратни ташкил этишда вазирлик ва идораларнинг ўзаро ҳамкорлиги тўғрисида”ги Низомларининг мазмун-моҳияти тўғрисида тадбир иштирокчиларига атрофлича тушунчалар ва радиоэлектрон воситларга фойдаланиш учун рухсатномалар бериш тартибини соддалаштириш ҳақида маълумот берди.

О проведении выездного приёма физических и юридических лиц, заместителем начальника ГУП ЦЭМС 18 апреля 2018 года в г. Бухара
Заместитель начальника ГУП ЦЭМС – А.Х.Хашимходжаев обратился к участникам встречи и проинформировал о программе на 2018 года, «Поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий»
Проинформировал участников о содержании и сущности концепции упрощения выдачи разрешений на использование радиоэлектронных средств, то есть Законы «О связи», «О радиочастотном спектре», «Положение о порядке регулирования использования радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств на территории Республики Узбекистан» зарегистрированный Министерством Юстиции от 7 декабря 2005 года №1531, «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств» зарегистрированный Министерством юстиции Республики Узбекистан от 23 декабря 2005 года №1532.
В связи с этим были услышаны мнения и соображения пользователей радиочастотного спектра и операторов мобильных связи.