Kosmik sohada amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi vazifalar muhokama qilindi
Mamlakatimizda iqtisodiyot tarmoqlarida aerokosmik ma’lumotlardan foydalanish kengayib bormoqda. Xususan, Prezidentning 30-sentyabrdagi farmoni bilan bu boradagi ishlar yangi bosqichga olib chiqildi. Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi geologiya, yer munosabatlari hamda ekologiya sohasida yiliga kamida uch marta davlat kosmik monitoringini o‘tkazishi belgilandi, agentlikning hududiy vakillari lavozimi joriy etildi.
Taqdimotda ta’kidlanganidek, endilikda kosmik tahlillar yordamida iqtisodiyotga katta turtki beradigan yangi imkoniyatlarni aniqlash lozim.
Respublikada har yili yuzlab foydali qazilma konlari va karerlar auksionga chiqarilyapti. Tadbirkorlarga imkoniyat yaratilib, konlarga sanoat olib kirilmoqda. Misol uchun, o‘tgan yili 170 ta, yil boshidan esa 172 ta kon auksionda sotilgan.
Lekin konlardan ruxsatsiz foydalanish muammosi hanuzgacha dolzarb ekani, yil boshidan kosmik monitoring yordamida 2 mingdan ziyod shunday holat aniqlangani qayd etildi.
Bosh prokuratura zimmasiga iqtisodiy jinoyatlarning oldini olish va ularni o‘z vaqtida fosh etishda yer, ishlab chiqarish obyektlari va konlarni sun’iy yo‘ldosh orqali tahlil qilish ma’lumotlaridan samarali foydalanish vazifasi qo‘yildi.
So‘nggi yillarda o‘zboshimchalik bilan qurilgan 1 million 365 mingta uy-joyga kadastr rasmiylashtirib berilgan. Lekin haligacha bunday noqonuniy qurilishlarga to‘liq barham berilgani yo‘q. Yil boshidan 33 mingdan ziyod o‘zboshimcha qurilish aniqlangan bo‘lsa, ularning ko‘pi qishloq xo‘jaligi yerlarida joylashgan.
Shu munosabat bilan qisqa muddatda tegishli axborot platformalarini integratsiya qilib, noqonuniy qurilish holatlarini tezkor o‘rganish va bartaraf etish imkonini beradigan tizim yaratish topshirildi.
Taqdimotda kosmik monitoring asosida joylarda bo‘sh turgan yerlarni aniqlash va iqtisodiy aktivga aylantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimizning oltita hududida olib borilgan o‘rganishlar natijasida 300 gektarga yaqin bo‘sh yerlar aniqlandi. Birgina Toshkent shahrida 95 gektar bo‘sh yer uchastkasi topilib, auksionga chiqarilgan.
Prezidentimiz bu yil yana 8 ta hududda, kelgusi yilda barcha tuman markazlarida o‘rganishlarni oxiriga yetkazish vazifasini qo‘ydi.
Sohada xalqaro tajriba va ilg‘or yechimlarni faol joriy qilish zarurligi qayd etildi. Mutasaddilar bu borada ishlab chiqilgan loyihalar yuzasidan axborot berdi.
Jumladan, kosmik ma’lumotlarni sun’iy intellekt yordamida tahlil qilib, daraxtlar kesilishi, metan gaz sizib chiqishi, quyosh panellarining samaradorligi, yo‘l qoplamasining holati, temir yo‘l va elektr tarmoqlaridagi nosozliklar va ortiqcha yuklamalarni aniqlash ishlarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, taqdimotda kosmik sohada ta’lim ekotizimini yaratish, kosmik tadqiqotlar va texnologiyalarni rivojlantirish, yo‘ldoshli aloqa texnologiyalarini joriy etish orqali mamlakatimizning olis hududlarida aloqa qamrovini oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. 2028-yilda Samarqandda o‘tkaziladigan Xalqaro astronavtika kongressiga puxta tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan topshiriq berildi.

Обсуждены проделанная работа и дальнейшие задачи в космической сфере
Президент Шавкат Мирзиёев 16 октября ознакомился с презентацией предложений по выявлению новых экономических возможностей с использованием космического мониторинга.
В последние годы в нашей стране активно расширяется применение аэрокосмических данных в различных отраслях экономики. В частности, подписанный 30 сентября текущего года указ Президента вывел эту работу на качественно новый этап. Согласно документу, Агентство "Узкосмос" при Министерстве цифровых технологий будет не менее трех раз в год проводить государственный космический мониторинг в сферах геологии, земельных отношений и экологии. Также введены должности территориальных представителей агентства.
Как было отмечено в ходе презентации, сегодня основная задача состоит в том, чтобы с помощью космического анализа определять новые возможности, способные дать мощный импульс экономическому развитию.
В республике ежегодно на аукционы выставляются сотни месторождений полезных ископаемых и карьеров. Для предпринимателей созданы условия для внедрения современных промышленных методов освоения недр. Только в прошлом году на торгах продано 170 месторождений, а с начала текущего года – еще 172.
Одновременно подчеркнуто, что остаются случаи незаконного использования недр. С начала года с помощью космического мониторинга выявлено более 2 тысяч таких фактов.
Перед Генеральной прокуратурой поставлены задачи по эффективному использованию данных спутникового анализа земли, производственных объектов и месторождений в работе по предотвращению и своевременному раскрытию экономических преступлений.
За последние годы кадастровая регистрация оформлена на 1 миллион 365 тысяч самовольно возведенных жилых домов. Однако полностью устранить проблему незаконного строительства пока не удалось: с начала года выявлено более 33 тысяч подобных объектов, значительная их часть расположена на землях сельскохозяйственного назначения.
В этой связи поручено в кратчайшие сроки интегрировать существующие информационные платформы и создать систему, позволяющую оперативно реагировать на случаи незаконного строительства.
Особое внимание уделено вопросам выявления неиспользуемых земельных участков с помощью космического мониторинга и вовлечения их в хозяйственный оборот. По результатам анализа, проведенного в шести регионах, обнаружено около 300 гектаров свободных земель. Только в Ташкенте выявлено 95 гектаров, которые уже выставлены на аукцион.
Глава государства поручил до конца года завершить исследования еще в восьми регионах, а в следующем году – охватить все районные центры страны.
Отмечена важность активного внедрения международного опыта и передовых технологических решений. Ответственные лица представили информацию о проектах, предусматривающих использование искусственного интеллекта для анализа космических данных с целью выявления незаконной вырубки деревьев, утечек метана, изучения эффективности солнечных панелей, определения состояния дорожного покрытия, неисправностей и перегрузок на железнодорожных и электрических сетях.
На презентации также рассмотрены предложения по созданию образовательной экосистемы в космической сфере, развитию исследований и технологий, а также по расширению охвата связи в отдаленных районах страны за счет внедрения спутниковых телекоммуникаций.
Даны поручения по тщательной подготовке к проведению Международного конгресса астронавтики, который состоится в Самарканде в 2028 году.