AKT sohasi va dasturiy mahsulotlar bozorini rivojlantirish hamda yanada rag‘batlantirish bo‘yicha farmon loyihasi muhokamada
O‘zbekiston Respublikasi me’yoriy-huquqiy hujjatlarning muhokamasi portali -- regulation.gov.uz'da O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "AKT sohasi va dasturiy mahsulotlar bozorini rivojlantirish hamda yanada rag‘batlantirish to‘g‘risida"gi farmoni loyihasi xalq muhokamasi uchun e’lon qilindi
Farmon loyihasida respublika iqtisodiyotining turli sohalariga axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini jadal joriy etish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish AKT mahsulotlarining raqobatbardoshligini oshirish, soha korxonalariga eksport qilish imkoniyatini yaratuvchi maxsus tashkiliy, iqtisodiy va ijtimoiy imkoniyatlarni berish, kadrlar tayyorlash va ilmiy ishlab chiqarish jarayoni, shuningdek investitsiya-moliyaviy salohiyatni markazlashtirish ko‘zda tutilgan.
Xususan, farmon loyihasida 2030 yilning 1 yanvariga qadar Toshkent shahridagi Inha universiteti hududida "Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining innovatsion markazi" maxsus erkin iqtisodiy hududini tashkil etish nazarda tutilmoqda.
Ushbu erkin iqtisodiy zonada faoliyat ko‘rsatuvchi muassasalarga faoliyatlarini takomillashtirish uchun maxsus bojxona, valyuta va soliq imtiyozlari qo‘llaniladi. Jumladan, mazkur hududdagi korxona va ularning xodimlariga nisbatan quyidagi yengilliklar qo‘llanilishi rejalashtirilgan:
- hududdagi korxonalarni "Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining innovatsion markazi" maxsus erkin iqtisodiy hududining faoliyati mobaynida barcha turdagi soliqlardan hamda davlat maqsadli fondlariga ajratmalardan, shu bilan birga yagona ijtimoiy to‘lovlardan ozod qilish;
- jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i 7,5 foiz, byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga to‘lanadigan sug‘urta badali miqdori 4,5 foizga belgilash;
- hududdagi korxonalarga respublika hududida mahsulot hamda xizmatlarni eksport qilish hisobiga tushgan mablag‘larni turli to‘lovlarga, jumladan xodimlarning ish haqilariga naqd yoki naqdsiz pul tarzida va dividentlarni to‘lashda foydalanish imkoniyatini berish.
Ushbu hujjatning qabul qilinishi mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini qo‘llab-quvvatlash orqali ijtimoiy-iqtisodiy sohalar rivojiga xizmat qiladigan zarur axborot tizimlari va resurslarini yaratishga zamin yaratadi. Shuningdek, farmon sifatli va jahon talablariga mos dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarish va ularning eksportini kengaytirish orqali mamlakatning eksport salohiyatini ko‘tarish, davlat yalpi ichki mahsulotlarida AKT sektori hissasini oshirishga xizmat qiladi.

Обсуждается проект Указа о мерах по развитию и дальнейшему стимулированию сферы ИКТ и рынка программных продуктов
На портале regulation.gov.uz опубликован для обсуждения проект Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по развитию и дальнейшему стимулированию сферы информационно-коммуникационных технологий и отечественного рынка программных продуктов».
Целью проекта Указа является формирование благоприятных условий для активного внедрения информационно-коммуникационных технологий в отраслях экономики республики и повышения их конкурентоспособности, создания специальных организационных, экономических и социальных возможностей для развития экспорта предприятий отрасли, концентрации кадрового, научно-производственного и инвестиционно-финансового потенциала
Проектом Указа предусмотрено создание специальной экономической зоны «Инновационный центр информационно-коммуникационных технологий» (далее – СЭЗ ИЦИКТ) в рамках территории Университета Инха в городе Ташкенте на период до 1 января 2030 года с возможностью последующего расширения территории и продления срока. В течение срока функционирования СЭЗ ИЦИКТ на ее участников распространяется особый таможенный, валютный и налоговый режимы.
Проектом устанавливается упрощенный порядок налогообложения участников СЭЗ ИЦИКТ, а также их работников, в части осуществляемой ими деятельности в рамках СЭЗ ИЦИКТ, предусматривающий:
освобождение участников СЭЗ ИЦИКТ от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также единого социального платежа на весь период функционирования СЭЗ ИЦИКТ;
установление ставки налога на доходы физических лиц в размере 7,5 процентов, а страховых взносов граждан во внебюджетный Пенсионный фонд по ставке 4,5 процентов.
Вместе с тем, участникам СЭЗ ИЦИКТ предоставляется право осуществлять в пределах своих поступлений от экспорта товаров (работ, услуг) расчеты и платежи в иностранной валюте на территории республики, включая выдачу заработной платы работникам в наличном или безналичном виде и выплату дивидендов.
Принятие данного проекта Указа Президента Республики Узбекистан направлено на создание необходимых благоприятных условий для стимулирования и развития отечественного производства программных продуктов, информационных систем и ресурсов по приоритетным направлениям социально-экономического развития страны.
Данные меры создадут условия для увеличения доли сектора информационно-коммуникационных технологий в ВВП страны, расширить производство качественных, конкурентоспособных программных продуктов на внутреннем и внешнем рынках, а также приведет к росту экспортного потенциала страны.