Xalqaro avtomobil yo‘llaridagi mobil internet qamrovi muhokama qilindi.
Joriy yilning 10-noyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi Hududiy boshqarmasi boshchiligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022–2023-yillarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2022-yil 22-avgustdagi PQ–357-son Qarorida ko‘rsatilgan topshiriq va vazifalarni ijrosi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda barcha mobil aloqa operatorlarining hududiy bo‘linma va filial rahbarlari hamda texnik muhandislari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududidan o‘tuvchi A-380 xalqaro ahamiyatga ega avtomobil yo‘li bo‘ylab yuqori tezlikdagi mobil internet qamrovining bugungi kundagi holati va shu yo‘nalishdagi mobil aloqa operatorlarning istiqbolli rejalari muhokama etildi.
Shuningdek, respublikaning aloqa va mobil internet qamrovi yetarli bo‘lmagan hududlarni yuqori tezlikdagi mobil internet bilan qamrab olish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish so‘ngida hududiy boshqarma tomonidan mobil aloqa operatorlariga yuqoridagi Qaror talablarini o‘z muddatlarida bajarilishini ta’minlash bo‘yicha tegishli vazifalar berildi.

Обсуждалось покрытие мобильным интернетом автомобильных дорог международного значения
10 ноября текущего года в Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан под руководством территориального управления Республики Каракалпакстан Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан состоялось совещание по выполнению задач указанных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2022 года №ПП-357 «О мерах по поднятию на новый уровень сферы информационно-коммуникационных технологий в 2022-2023 годах».
На совещании приняли участие руководители операторов мобильной связи региональных отделений и филиалов, а также технические инженеры .
На встрече обсуждалось текущее состояние покрытия высокоскоростным мобильным интернетом на автомобильной дороге международного значения А-380, проходящей по территории Республики Каракалпакстан и перспективные планы операторов мобильной связи в этом направлении.
Также были рассмотрены вопросы покрытия высокоскоростным мобильным интернетом регионов республики, где охват мобильной связи и мобильного интернета недостаточен. По итогам встречи Территориальным управлением Республики Каракалпакстан были даны соответствующие поручения операторам мобильной связи по обеспечению выполнения требований вышеуказанного Постановления в установленные сроки.