Elektron xizmatlarni joriy qilishda Britaniya tajribasi o‘rganildi
17 mart kuni poytaxtimizda "Elektron xizmatlarni joriy qilishda Buyuk Britaniya tajribasi" mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Tadbir Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda BMTning Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ko‘magidagi "Davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini ko‘tarish evaziga elektron hukumatni rivojlantirish" loyihasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Davra suhbatida Moliya vazirligi, Adliya vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Toshkent shahar hokimligi hamda boshqa davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlarining mas’ul xodimlari, BMT "Taraqqiyot" dasturi, Osiyo taraqqiyot banki mutaxassislari ishtirok etdilar.
Muhokamalarda qayd etilganidek, Buyuk Britaniya BMTning "elektron hukumat" tizimini rivojlantirish bo‘yicha jahon reytingida 1-o‘rinda turadi. Binobarin, Britaniya muvaffaqiyatini yaqindan o‘rganish, jumladan davlat xizmatlarini elektron shaklga o‘tkazish tajribasini tatbiq etish e-hukumat yaratishga katta e’tibor qaratgan O‘zbekiston uchun juda foydali.
2017-2021 yillarda O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasida ham davlat xizmatlarini elektron shaklga o‘tkazish, elektron hukumatni joriy qilish bo‘yicha muhim islohotlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Davra suhbatida ishtirok etgan Buyuk Britaniyaning Raqamli rivojlanish bo'yicha davlat xizmati (GDS) bo‘lim boshlig‘i Daniyel Lou ishtirokchilarning diqqatini "Elektron hukumatga umumdavlat miqyosidagi yondashuv" mavzuidagi taqdimotga qaratdi. Mazkur taqdimot Buyuk Britaniyaning bu yo‘nalishdagi tajribasi xususida. Unga ko‘ra, AKT loyihalarning amalga oshirishning ixcham uslubi, elektron xizmatlar yaratishda foydalanuvchilar fikrini yaqindan o‘rganilishi, shuningdek elektron hukumat arxitekturasining yaxlit platforma shaklida qurilgani aholining elektron xizmatlardan keng foydalanishi, reytingda Britaniyaning 1-o‘ringa ko‘tarilishiga xizmat qilgan.
Shuningdek, "O‘zbekistonda Britaniya tajribasi asosida elektron xizmatlarning joriy qilinishi" mavzusidagi taqdimotda davlat xizmatlarning onlaynga shaklga o‘tkazish yuzasidan amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Muhokamalar chog‘ida ishtirokchilar, jumladan davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari mas’ul xodimlari o‘zlarini qiziqtirgan savollar bo‘yicha britaniyalik ekspertlar bilan fikr almashdilar.

Обсужден британский опыт по внедрению электронных услуг
17 марта в Ташкенте состоялся «круглый стол» на тему «Опыт Великобритании по трансформации электронных услуг», организованный совместным проектом Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и ПРООН «Продвижение электронного правительства для улучшения качества предоставления государственных услуг» при поддержке Посольства Великобритании в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие руководители и ответственные сотрудники Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства финансов, Министерства юстиции, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования, Хокимията г. Ташкента, ТПП, ПРООН, АБР и Посольства Великобритании.
На мероприятии было отмечено, что Великобритания занимает первое место в международном рейтинге ООН по электронному правительству и изучение передового британского опыта в области трансформации государственных услуг является актуальным для Республики Узбекистан.
Реформа системы государственного управления является одним из направлений Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Вниманию участников начальником европейского и международного отдела Государственной службы цифрового развития правительства Великобритании (GDS) Дэниелом Лоу была представлена презентация «Общегосударственный подход к электронному правительству», где было рассказано о британском опыте построения электронного правительства. Ключевыми факторами успеха были названы: применение гибкой методологии реализации ИТ-проектов (agile), всесторонний учет интересов пользователей при создании электронных услуг, а также платформенный подход к архитектуре электронного правительства.
Также была представлена презентация «Дальнейшее развитие электронных услуг в Узбекистане. Пути внедрения британского опыта по трансформации электронных услуг». Было рассказано о текущих вызовах по созданию электронного правительства в Узбекистане, перечислено приоритетные проекты в этой сфере, а также озвучены наиболее важные задачи, стоящие перед госорганами для их успешной реализации.
В ходе обсуждения участники «круглого стола» имели возможность задать вопросы британским экспертам и прокомментировать возможности применения опыта Великобритании по цифровой трансформации в Узбекистане.