O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida 8 iyun kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi islohotlar ijrosi bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Shu yil 28 aprelda davlatimiz rahbarining “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Qarorda belgilangan vazifalarni sifatli amalga oshirish va koordinatsiya qilish uchun Bosh vazir maslahatchisi lavozimi joriy etildi.
Bugungi tadbirda sohadagi maqsadlarga zamonaviy dasturchilar tayyorlashni jadallashtirish orqali erishish mumkinligi qayd etildi.
“Bir million dasturchi” loyihasining dastlabki bosqichida 62 mingdan ziyod o‘quvchi qamrab olinib, ularning 5 ming 400 nafariga malaka sertifikati berildi.
Joriy yil yakuniga qadar 100 mingta va 2021 yilning birinchi yarmida yana 150 mingta o‘quvchini o‘qitish, talabalarning dasturiy ta’minot bo‘yicha malakasini oshirish vazifasi belgilandi. 5-sinfdan o‘qitib kelinayotgan “Informatika” fanini zamonaviy texnologiyalardan kelib chiqib takomillashtirish, ushbu fanga “Bir million dasturchi” loyihasiga doir yo‘nalishlarni kiritish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bugungi kunda raqamli iqtisodiyot, “Elektron hukumat” xizmatlariga talab kundan-kunga oshib bormoqda. Lekin hozirda 780 tur davlat xizmatidan bor-yo‘g‘i 185 tasidan “elektron portal” orqali foydalanish imkoni mavjud. Aksariyat tashkilotlarda ish jarayonini raqamlashtirish faqat hujjat almashinuvini elektronlashtirish bilan cheklanib qolmoqda.
Shu bois “Elektron o‘qitish dasturi” orqali o‘qib, diplom olgan dasturchilarni davlat va xo‘jalik muassasalariga IT mutaxassis sifatida ishga olish zarurligi ta’kidlandi. Ular tashkilotlarning barcha faoliyatini an’anaviy elektron formatdan raqamli ko‘rinishga o‘tkazishga mas’ul bo‘ladi.
Misol uchun, bugungi kunda kambag‘al oilalarga kredit va subsidiyalar berish masalasini maxsus elektron dastur aniq mezonlar asosida avtomatik ravishda belgilashi kerak.
Bosh vazir maslahatchisiga xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda, tashkilotlarda ruxsat berish va qaror qabul qilish jarayonlarini elektron formatga o‘tkazish bo‘yicha konsepsiya ishlab chiqish topshirildi.
IT infratuzilmasini yaxshilash, aholi, ayniqsa, yoshlarning bu boradagi savodxonligini oshirish davr talabidir.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga barcha hududlarda raqamli texnologiyalar bo‘yicha kamida 100 ta o‘quv markazi ochish vazifasi qo‘yildi. Bu dargohlarda dasturlash asoslari, elektron savdo va grafikli dizayn kabi yo‘nalishlar bo‘yicha qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etiladi.
Soha mutaxassislariga sharoit yaratish masalalariga ham e’tibor qaratilmoqda. O‘tgan yili Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari parki bunyod etilgan edi. Andijon va Marg‘ilon shaharlarida mazkur IT parkning filiallari tashkil qilindi. Poytaxtimizda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot texnologiyalari maktabi hududida yana bir filial binosi qurilmoqda.

Обсуждена проводимая работа в сфере информационных технологий
Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву 8 июня представлена информация о ходе реформ в области информационных технологий и развития цифровой экономики.
Напомним, 28 апреля текущего года глава государства подписал постановление «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства». Для обеспечения качества и координации исполнения определенных документом задач введена должность советника Премьер-министра по указанным вопросам.
На сегодняшнем мероприятии отмечалось, что достижение поставленных целей в сфере может быть ускорено за счет подготовки нового поколения специалистов.
Начальный этап проекта “Один миллион программистов” охватил более 62 тысяч учащихся, и 5,4 тысячи из них уже получили сертификаты о квалификации.
Поставлена задача обучить 100 тысяч желающих к концу года и еще 150 тысяч – в первой половине 2021 года, улучшить навыки студентов в области разработки программного обеспечения. Дано указание усовершенствовать преподающийся с 5-го класса предмет «Информатика» в школах, включить в его программу дисциплины из проекта «Один миллион программистов».
Сегодня возрастает спрос на достижения цифровой экономики, электронные услуги, в том числе государственные. Однако в настоящее время только 185 из 780 государственных услуг доступны в электронной форме. А процесс цифровизации деятельности большинства организаций сводится к внедрению электронного документооборота.
В связи с этим отмечена необходимость приема выпускников проекта “Программа электронного обучения” на работу в государственные и хозяйствующие учреждения в качестве IT-специалистов. Они будут заниматься цифровой трансформацией деятельности организаций.
К примеру, решение о предоставлении кредитов и субсидий малоимущим семьям должно приниматься автоматически, специальной электронной программой на основе конкретных критериев.
Советнику Премьер-министра поручено разработать с привлечением международных экспертов концепцию перевода процессов выдачи разрешений и принятия решений в организациях в электронный формат.
Требуется также улучшение инфраструктуры информационных технологий, повышение IT-грамотности населения, особенно молодежи.
Перед Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций поставлена задача открыть во всех регионах как минимум 100 учебных центров по цифровым технологиям. Эти заведения будут предлагать краткосрочные курсы по основам программирования, электронной коммерции и графическому дизайну.
Внимание уделяется и созданию условий для специалистов сферы. В прошлом году в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента был открыт Парк программных продуктов и информационных технологий. Филиалы этого IT-парка организованы в Андижане и Маргилане. На территории Школы информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми в столице возводится еще один филиал.
К концу этого года планируется создать такие филиалы в Гулистане, Бухаре, Намангане, Нукусе, Самарканде, Ургенче и Джизаке.
На презентации ответственные лица проинформировали о ходе строительства указанных IT-парков, проводимой работе по расширению сети оптико-волоконных линий, повышению скорости и качества мобильного интернета.