2019 yilning 13 oktyabr kuni IT-Parkda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov, Хitoyning Alibaba Strategik hamkorlik markazining ilmiy tatqiqotlar instituti Bosh kotibi, Sin Cheng bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvdan asosiy maqsad Xitoyning yirik kompaniyalari bilan hamkorlik ishlarini yanada kengaytirishga qaratilgan.
Unda tomonlar o‘zaro kooperatsiyaga katta qiziqish bildirib, kelgusi hamkorlik bo‘yicha fikr almashdilar. Uchrashuvda elektron tijoratni rivojlantirish, b2b onlayn platformani yaratish (marketpleys), axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Alibaba — Internet-savdo va elektron tijorat sohasi bo‘yicha dunyodagi yetakchi kompaniyalardan biridir. Kompaniya Alibaba Group kompaniyalar guruhiga kiradi va Nyu-York fond birjasida savdo qiladi. Birjada aksiyalarni ilk marotaba ommaviy joylashtirish tarixiy voqea bo‘lgan va rekord o‘rnatilgan — Alibaba Group ning qimmatli qog‘ozlari 25 milliard AQSH dollariga sotilgan. Bugungi kunda Alibaba Group kapitalizatsiyasi 500 milliard AQSH dollaridan oshadi.

13 октября 2019 года в IT-Парке прошла встреча министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрата Садикова с Генеральным секретарем Центра стратегического сотрудничества научно-исследовательского института китайской компании Alibaba Group г-ном Синь ЧЭНГ.
Основная цель встречи – обсуждение расширение сотрудничества с крупными китайскими компаниями.
Стороны выразили большой интерес в взаимной кооперации, обменялись мнениями и планами о дальнейшем сотрудничестве. В ходе встречи были обсуждены такие важные и перспективные направления сотрудничества как развитие электронной коммерции, создание онлайн b2b платформы (маркетплейс), а также развитие сотрудничества между Узбекистаном и Китаем в сфере информационных технологий.
По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении соответствующей работы по обмену опытом и сотрудничеству по созданию центров хранения и обработки данных в Узбекистане.
Alibaba — один из мировых лидеров в сфере Интернет-торговли и электронной коммерции. Входит в группу компаний Alibaba Group. Акции компания продаются на Нью-Йоркской фондовой бирже. Первое публичное размещение акций на бирже стало историческим событием и установило рекорд, став самым крупным в истории — ценные бумаги Alibaba Group были проданы на сумму 25 миллиардов долларов. На сегодняшний день капитализация Alibaba Group превышает 500 миллиардов долларов.