Oʻzbekiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi ikki tomonlama hamkorlik boʻyicha Hukumatlararo komissiyaning 2019-yil 21-iyun kuni oʻz ishini yakunlagan navbatdagi 18 yigʻilishida Komissiya ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishning joriy holati va istiqbollari, jumladan, kosmos sohasidagi hamkorlik boʻyicha Tomonlarning maʼlumotlarini koʻrib chiqdi.
22-iyun kuni AKT Vazirligida hamkorlikning aynan mazkur yoʻnalishi Qozogʻiston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoati vaziri oʻrinbosari M. Nurgujin bilan muhokama etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri oʻrinbosari Q. Yuldashev mehmonni qutlar ekan, Oʻzbekiston Respublikasida kosmik sohasi tashkil etish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida soʻz yuritdi.
Oʻz navbatida, Qozogʻiston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoati vaziri oʻrinbosari M. Nurgujin Qozogʻistondagi kosmik soha va ushbu yoʻnalishdagi istiqbolli loyihalar haqida maʼlumot berdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar mazkur sohada oʻzaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash va axborot almashishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Обсуждены перспективы сотрудничества в космической отрасли
На очередном 18-м заседании Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Казахстаном, завершившем свою работу 21 июня 2019 года в Ташкенте, Комиссия рассматривала информацию Сторон о текущем состоянии и перспективах расширения двустороннего сотрудничества в приоритетных отраслях, в том числе в области космоса.
Именно это направление сотрудничества обсуждалось 22 июня в Мининфокоме при встрече с заместителем министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан М.Нургужиным.
Заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К.Юлдашев, приветствуя гостя, рассказал о проводимых работах по организации космической отрасли в Республике Узбекистан.
В свою очередь, заместитель министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан М.Нургужин проинформировал о космической отрасли Казахстана и перспективных проектах в этом направлении.
По итогам встречи стороны выразили заинтересованность в укреплении взаимовыгодного сотрудничества и обмена информацией в данной области.