6 aprel kuni Toshkent shahrida tadbirkorlik faoliyatini litsenziyalashda interaktiv xizmatlarni ko‘rsatuvchi va ruxsat beruvchi jarayonlar avtomatlashtirilgan «Litsenziya» axborot tizimlari kompleksining yo‘lga qo‘yilishi munosabati bilan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
«Litsenziya» axborot tizimlari kompleksi 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilab berilgan vazifalar asosida ishlab chiqilgan.
Loyiha doirasida Elektron litsenziyalash portali yaratilib, Internet tarmog‘idagi license.gov.uz manzilida ishga tushirilgan. Hozirgi kunda mazkur portal orqali 40 ta faoliyat turi bo‘yicha litsenziya va ruxsatnomalar olish uchun elektron shaklda ariza topshirish, arizani ko‘rib chiqish holatlarini kuzatib borish, litsenziyalash va ruxsatnomalar berish jarayonlarini avtomatlashtirilgan holda amalga oshirish imkoniyatlari yaratilgan.
2016 yilning dekabr oyidan sinov rejimida ishga tushirilgan mazkur “Litsenziya” axborot tizimlari kompleksiga 46 ta davlat organlari va ularning tarkibiy tashkilotlari hamda barcha mahalliy davlat hokimiyat organlari ulangan bo‘lib, qisqa davr ichida u orqali bugungi kungacha 600 ga yaqin arizalar qayta ishlangan va 41 mingdan ziyod litsenziyalar va ruxsatnomalar reyestri kiritilgan.
Jumladan, ayni paytda tadbirkorlarga transport, arxitektura va qurilish, birja, ko‘chmas mulk, savdo, tibbiyot, dorixona, ta’lim, madaniyat, sport, turizm va reklama kabi yo‘nalishlarda faoliyat olib borishlari uchun litsenziyalar elektron usulda taqdim etilmoqda.
“Litsenziya” axborot tizimlari kompleksi 2017 yil davomida barcha ruxsatnomalar beruvchi davlat idoralarida bosqichma-bosqich joriy qilinadi. Natijada, ruxsatnomalar berish jarayonlari avtomatlashtirilib, litsenziya olish uchun zarur ruxsat beruvchi hujjatlar elektron tizim orqali olinadi.
Matbuot anjumanida qayd etilganidek, “Litsenziya” axborot tizimlari kompleksi litsenziya va ruxsat berish jarayonlarini avtomatlashtirish orqali litsenziyalovchi organ va tadbirkorlik sub’ektlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik samaradorligini oshirib, faoliyat turlarini litsenziyalash bo‘yicha ma’lumotlarning, shu jumladan litsenziyalar reyestriga kiritilgan ma’lumotlarning ochiqligini ta’minlaydi, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini faol rivojlantirish, tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.

Обсуждены преимущества Портала электронного лицензирования
6 апреля в Ташкенте состоялась пресс-конференция по случаю запуска комплекса информационных систем (Портала) «Лицензия», предназначенного для предоставления интерактивных услуг в сфере лицензирования и разрешительных процедур предпринимателям. Её организаторами выступили Мининфоком совместно с Центром «Стратегия развития» и Центром развития системы «Электронное правительство».
На пресс-конференции приняли участие представители Мининфоком, Центра «Стратегия развития» и Центра развития системы «Электронное правительство», а также представители из более 50 министерств и ведомств.
Данная система разработана в рамках выполнения задач, вытекающих из Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В ходе пресс-конференции было отмечено, что Комплекс информационных систем «Лицензия» повысит эффективность взаимодействия лицензирующих органов с субъектами предпринимательства, обеспечив открытость сведений о лицензировании отдельных видов деятельности в Республике Узбекистан, в том числе сведений, включенных в реестры лицензий.
Система «Лицензия» будет предоставлять гражданам и организациям информацию о лицензируемых видах деятельности и разрешительных процедурах, порядке их оформления, а также о выданных лицензиях и разрешениях, сроках их действия и их текущем статусе. С помощью системы будет представлена возможность направить заявку на оформление лицензий и разрешений в электронной форме. Кроме того повысится производительность труда сотрудников организаций, осуществляющих ведение реестров лицензий и разрешений.
Напомним, что Портал электронного лицензирования (https://license.gov.uz) был запущен в декабре 2016 года и в настоящее время функционирует в тестовом режиме. В систему сотрудниками министерств и ведомств уже внесено около 600 заявок в сфере лицензирования и разрешительных процедур, половина из которых обработана и сформирован реестр, состоящий из более 41 тыс. лицензий и разрешительных документов.
В данный момент на портале имеется возможность получения информации о документах, необходимых для оформления лицензий и разрешений, сроках оформления и стоимость оформления по 40 видам деятельности. В частности охвачены сферы транспорта, таможни, банка архитектуры и строительства, культуры, издательства, рекламы, торговли, медицины и другие.
В ходе пресс-конференции представители средств массовой информации получили ответы на интересовавшие их вопросы связанные с функционированием комплекса информационных систем «Лицензия».