Bangladeshdagi Amerika Xalqaro universiteti rahbariyati bilan ta’lim hamda AKT sohalarida hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi
Bugun, 14-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Bangladeshdagi Amerika Xalqaro universiteti Vasiylik kengashi raisi Doktor Xasanul A. Xasan bilan uchrashdi.  Uchrashuvda AKT vazirligi xodimlari va xalqaro universitetdan iborat delegatsiya ham ishtirok etdi.  Uchrashuvda O‘zbekistonda ta’lim sohasining rivojlanishi bilan tanishish, shuningdek, hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi. Ta’kidlash kerakki, Amerika Xalqaro universiteti – Bangladesh (AXUB) (American International University - Bangladesh (AIUB)) 1994 yilda Dakka shahrida tashkil etilgan. Bugungi kunda universitetda 9500 dan ortiq talaba tahsil olmoqda.  Professor-o‘qituvchilar tarkibi mahalliy va xorijiy mutaxassislar – 350 nafar o‘qituvchilardan iborat. Universitetda 4 ta fakultet va 16 ta xalqaro akkreditasiyadan o‘tgan dasturlar mavjud.  Uchrashuv davomida ikki tomonlama ta’lim va axborot texnologiyalari sohalarida loyiha hamda istiqbolli chora-tadbirlar, shuningdek, AKT sohasi uchun malakali kadrlar tayyorlash, ilg‘or loyihalarni amalga oshirish masalalariga e’tibor qaratildi.

Обсуждены вопросы сотрудничества с Американским международным университетом в Бангладеше в сфере образования и ИКТ
Сегодня, 14 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с председателем Попечительского совета Американского международного университета в Бангладеше доктором Хасануль А. Хасаном. Во встрече также приняли участие сотрудники Министерства ИКТ и делегация международного университета. На встрече гости ознакомились с осуществляемыми мерами по развитию образования в Узбекистане, возможностями сотрудничества в этом направлении. Следует отметить, что Американский международный университет в Бангладеше (American International University - Bangladesh (AIUB) был основан в городе Дакка в 1994 году. В настоящее время в университете обучается более 9,5 тысячи студентов. Профессорско-преподавательский состав университета насчитывает 350 человек и состоит из местных и зарубежных специалистов. В университете действуют 4 факультета и 16 программ, прошедших международную аккредитацию. В ходе встречи стороны уделили внимание вопросам совместной реализации проектов и перспективных мер в сфере образования, информационно-коммуникационных технологий, подготовки квалифицированных кадров для IT-отрасли.