Joriy yilning 24 yanvar kuni Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati ob’yektlarida Namangan viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi xodimlari ishtirokida “Terrorchilik va qo‘poruvchilik harakatlari oqibatida yuzaga kelgan favqulodda vaziyatlarda aholini va hududlarni muhofaza qilish” mavzusida ichki o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi. Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari “Qutqaruv guruhi”, “Tibbiy sanitar guruhi”, “Aloqa va xabar berish guruhi” va “O‘t o‘chirish guruhi” kabi fuqaro muhofazasi tuzilmalariga shartli ravishda bo‘linganliklari tushuntirib o‘tildi.
Shuningdek, tadbir davomida Namangan viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi podpolkovnigi I. Ahmedov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2021-yil 15-dekabrda imzolangan O‘RQ-737-sonli “Favqulodda holat to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonun mazmun-mohiyatini ishchilarga tushuntirib o‘tdi.

24 января текущего года на объектах Службы электромагнитной совместимости Наманганской области с участием сотрудников УЧС Наманганской области проведено обучение на тему «Защита населения и территорий при чрезвычайных ситуациях, вызванных терроризмом и подрывной деятельностью». В ходе обучения было разъяснено, что личный состав СЭМС Наманганской области условно разделен на структуры гражданской защиты, такие как «Спасательная группа», «Медико-санитарная группа», «Группа оповещения» и «Группа пожаротушения».
Данное учение предназначено для совершенствования знаний и навыков по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, эвакуации пострадавшего населения, аварийно-спасательных и других аварийно-спасательных работ, а также для дальнейшего совершенствования и координации совместных усилий групп сосредоточения.
В конце обучения участники обсудили ошибки и недостатки, и решили не допускать подобных недостатков в будущем и еще больше укреплять сотрудничество. Сотрудниками УЧС Наманганской области обучение было оценено как хорошее.
Так же, в ходе мероприятия подполковник УЧС Наманганской области И. Ахмедов разъяснил работникам суть Конституционного закона «О чрезвычайном положении» № ЗРУ-737, подписанного Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 15 декабря 2021 г.