Teleradioeshittirishlar sohasida radiochastotalarni taqsimlash va yakka tartibdagi lisenziyalar berish bo‘yicha tanlov e'lon qilinadi
Tanlov o‘tkaziladigan sana: 2022 yil 21 aprel Buyurtmanomalar qabul qilishni boshlash: 2022 yil 21 fevral, soat 9 00 dan Buyurtmanomalar qabul qilishni tugatish: 2022 yil 22 mart, soat 16 00 gacha Tanlovni o‘tkazuvchi: Axborot faoliyati va ma'lumotlar uzatishni takomillashtirish va samaradorligini oshirish bo‘yicha idoralararo muvofiqlashtirish komissiyasi Tanlov o‘tkazish joyi: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi majlislar zali Ma'lumot uchun telefon: Hukumat uyi, Komissiya ishchi guruhi 71 239 84 57, 71 239 81 89 Buyurtmanomalarni qabul qilish: Buyurtmanoma va ilova qilinadigan hujjatlar elektron shaklda (*.pdf formatda, maks. 10 MB) mkk@gov.uz yoki mkk@exat.uz elektron pochta manziliga yuboriladi. Buyurtmanomaga Vazirlar Mahkamasining 2004 yil 20 dekabrdagi 592-son qarori bilan tasdiqlangan “Radiochastotalarni tanlov yo‘li bilan taqsimlash va teleradioeshittirish sohasida faoliyatni amalga oshirish huquqiga yakka tartibdagi lisenziyalar berish tartibi to‘g‘risidagi Nizom”ning 10-bandida keltirilgan hujjatlar lozim darajada rasmiylashtirilib, ilova qilinadi. Lot Radiochastota Uzatkich quvvati          Tarqatish hududi Radioelektron vositalar o‘rnatilgan manzil RAQAMLI TELEESHITTIRISHLAR MUL'TIPLEKSIDA TELEDASTURLARNI TARQATISH 11 22 ТVK 478-486 MHz 5 kW Farg‘ona shahri va qisman viloyati, hamda qisman Andijon va Namangan viloyatlari Farg‘ona RTS 21 45 ТVK 662-670 MHz 5 kW Qo‘qon shahri, qisman Farg‘ona va Andijon viloyatlari Qo‘qon RTS 31 37 ТVK 598-606 MHz 5 kW Andijon viloyati, qisman Farg‘ona va Namangan viloyatlari Andijon RTS 41 43 ТVK 646-654 MHz 2 kW Navoiy shahri va qisman viloyati Navoiy RTS 51 22 ТVK 478-486 MHz 5 kW Farg‘ona shahri va qisman viloyati, hamda qisman Andijon va Namangan viloyatlari Farg‘ona RTS FM DIAPAZONDA RADIODASTURLARNI TARQATISH 62 107,5 MHz 100 W Andijon shahri va qisman viloyati Andijon RTS 72 106,7 MHz 1 kWt Farg‘ona shahri va qisman viloyati, hamda qisman Andijon va Namangan viloyatlari Farg‘ona RTS   1 - “RRTM” DUKga tegishli raqamli teleuzatkichlar mul'tipleksiga shartnoma asosida kiritiladi. 2 - tanlovda g‘olib chiqqan radioeshittirish sub'ektiga radiochastota nominali ikkilamchi asosda biriktiriladi.   Tanlov shartlari: Tanlovda O‘zbekiston Respublikasi hududida qonun hujjatlarida belgilangan tartibda ro‘yxatga olingan, ta'sis hujjatlarida ommaviy axborot vositalari sohasida faoliyat ko‘rsatish nazarda tutilgan teleradioeshittirish sohasida tanlov asosida radiochastotalarni taqsimlash va yakka tartibdagi lisenziyalar berish tartibi to‘g‘risidagi Nizomga muvofiq buyurtmanoma va lozim darajada rasmiylashtirilgan hujjatlarni belgilangan muddatda taqdim etgan yuridik shaxslarning ishtirok etishlariga ruxsat etiladi. Shu bilan birga lisenziya da'vogari ommaviy axborot vositalari sohasidagi qonun hujjatlari talablariga javob berishi kerak. Tanlovda ishtirok etish uchun lisenziya da'vogari belgilangan tartibda buyurtmanoma taqdim etadi. Buyurtmanomaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi: tanlov takliflari ko‘rib chiqilishi uchun lisenziya da'vogari tomonidan amaldagi qonunchilikda belgilangan miqdoridagi yig‘im to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat; teleradioeshittirishlarni tarqatish (translyasiya qilish) tarmoqlarini loyihalash, qurish, foydalanish va xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha faoliyatni amalga oshirish huquqiga lisenziya berish uchun to‘lanadigan davlat bojining yillik summasiga teng zakolat to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat; teleradiodasturlarni tarqatish bo‘yicha xizmatlar taqdim etish jarayoni bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan xodimlarning malakasini tasdiqlovchi hujjatlar (diplomlar, guvohnomalar, sertifikatlar); ijodiy, texnik va moliyaviy takliflarni, shuningdek teleradiodasturlarni eshittirish rejalashtirilayotgan setkasini, o‘z dasturlarini eshittirish hajmlari va tanlov majburiyatlarini o‘z ichiga oladigan eshittirishlarning mufassal konsepsiyasi; tegishli organlarning teleradioeshittirish ob'ektlarining qo‘riqlash talablariga muvofiqligi to‘g‘risidagi xulosasi; teleradioeshittirishlarni tashkil etish uchun mo‘ljallangan asbob-uskunalardan foydalanish huquqini tasdiqlovchi hujjatlar, agar ushbu huquq boshqa shaxsga tegishli bo‘lsa (ijara shartnomasi va boshqalar). Lisenziya olishda moliyaviy taklif yopiq va muhrlangan holdagi alohida konvertda taqdim etiladi.  Lisenziya talablari va shartlari: Lisenziyat tomonidan faoliyat ko‘rsatishda quyidagi lisenziya talab va shartlari bajarilishi majburiydir: faoliyat sohasi bӯyicha qonun hujjatlariga, davlat, soha standartlariga va normativ hujjatlarga rioya qilinishi; janr va mazmun jihatidan xilma-xil bӯlgan dasturlarni shakllantirish va ularning jamiyat ma'naviy extiyojlariga mosligini ta'minlash; teleradiodasturlarni davlat tili to‘g‘risida qonun hujjatlarini inobatga olgan holda tarqatish; qonun hujjatlariga muvofiq tuzilgan shartnoma (bitimlar) mavjud bo‘lgan sharoitda xorijiy kanallar teleradio ko‘rsatuvlarni qonun hujjatlariga muvofiq;  xizmatlar iste'molchilarning huquqlarini himoya qilish; qonun hujjatlari talablariga muvofiq sertifikatlangan teleradio-ko‘rsatuvlarni tarqatishning texnik vositalaridan foydalanish; telekommunikasiya texnik vositalaridan foydalanish qoida va normalari hamda teleradioeshittirish ob'ektlarining sanitariya, yong‘in xavfsizligi, qo‘riqlash va xavfsizlik rejimini ta'minlash talablarini, qonun hujjatlarida belgilangan boshqa lisenziya talab va shartlarining bajarilishi.   Pul o‘tkazish uchun to‘lov rekvizitlari va bank hisob raqamlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligining 71  238 41 56 telefon raqamiga murojaat qilib, batafsil ma'lumot olishingiz mumkin.   To‘lovlarni amalga oshirish uchun bank rekvizitlari Hujjatlarni ko‘rib chiqish uchun : Mablag‘ oluvchi: O‘R AT va KRV ShXV 400 110 860 262 777 046 101 078 001 STIR 201 221 770 OKONX 97 300 Moliya vazirligi G‘aznachiligi Amaliyot boshqarmasi x/r: 23402 000 300 100 001 010 Bank nomi: XKM MB O‘zR Toshkent shahri Bank kodi 00 014 STIR 201 122 919 Zakolat uchun: Mablag‘ oluvchi: O‘R AT va KRV ShXV 401 410 860 262 777 046 101 078 001 STIR 201 221 770 OKONX 97 300 Moliya vazirligi G‘aznachiligi Amaliyot boshqarmasi x/r: 23402 000 300 100 001 010 Bank nomi: XKM MB O‘zR Toshkent shahri Bank kodi 00 014 STIR 201 122 919         (Tashkilot blanki) №____    2022 yil «___» __________           O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Axborot faoliyati va ma'lumotlar uzatishni takomillashtirish va samaradorligini oshirish bo‘yicha idoralararo muvofiqlashtirish komissiyasiga   Teleradioeshittirish sohasida radiochastotalardan foydalanishga tanlovda ishtirok etish uchun buyurtmanoma Umumiy ma'lumotlar: 1. Yuridik shaxsning to‘liq nomi: 2. Yuridik manzili: 3. Telefon, faks raqamlari: 4. Ommaviy axborot vositalarining nomi: 5. Eshittirishlar mavzular bo‘yicha yo‘nalishi va nomi: 6. Eshittirishning rejalashtirilayotgan hajmlari:             Umumiy             O‘zi tayyorlagan, shu jumladan sotib olinadigan eshittirishlar 7. Eshittirishlar hajmlari:             davlat tilida             rus tilida             boshqa tillarda 8. Reklamaning mo‘ljallanayotgan hajmlari va davriyligi Texnik ma'lumotlar: 9. Tanlov to‘g‘risidagi e'longa muvofiq foydalanish rejalashtirilayotgan chastota nominali: 10. Turg‘un studiya uskunasining mavjudligi: 11. Uzatuvchi stansiyaning quvvati, Vt: 12. Studiyaning joylashgan joyi, radiouzatuvchi uskunaga dasturlarni uzatish usuli: 13. Uzatuvchi stansiyani o‘rnatish punkti: 14. Antennaning taxminiy balandligi ko‘rsatilgan holdagi o‘rnatish joyi, m: 15. Rejalashtirilayotgan xizmat ko‘rsatish hududi va dastur bilan qamrab olinayotgan aholi soni: 16. Teleradioeshittirishlar sohasida radiochastotalardan foydalanish huquqi olingan vaqtdan boshlab xizmatlar ko‘rsatishning kafolatlangan muddati: Ilova qilinayotgan hujjatlar: 1. _________________________________________________________ 2. _________________________________________________________ 3. _________________________________________________________ Birinchi rahbar imzosi __________________ (familiyasi, ismi, otasining ismi, imzosi) М.O‘.   2022 yil «___»________________   Ariza ko‘rib chiqish uchun 2022 yil «___»____________ da qabul qilindi. _______________________________________    (Mas'ul shaxsning familiyasi, ismi, otasining ismi, imzosi)

Объявляется конкурс на распределение телерадиочастот и выдачу индивидуальных лицензий в области телерадиовещания
Конкурс состоится: 21 апреля 2022 года Срок начала приема заявок: 21 февраля 2021 года, с 9 00 часов Срок окончания приема заявок: 22 март 2021 года, до 16 00 часов        Организатор конкурса: Межведомственная координационная комиссия по совершенствованию и повышению эффективности информационной деятельности и передачи данных Кабинета Министров Республики Узбекистан. Место проведения конкурса: Зал заседаний Кабинета Министров Республики Узбекистан. Телефоны для справок: 71 239-84-57, 71 239-81-89 Электронный адрес для приёма заявок: Заявка и прилагаемые документы отправляются в электронном виде на электронный адрес mkk@gov.uz или mkk@exat.uz (формате *.pdf, макс. 10 МБ). К заявке прилагаются документы, оформленные в соответствии с пунктом 10 «Положения о порядке конкурсного распределения радиочастот и выдачи индивидуальных лицензий на право осуществления деятельности в области телерадиовещания», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 592 от 20 декабря 2004 года. Лот Номиналы радиочастот или цифровой мультиплекс Мощность передатчика Зона вещания Место установки радиоэлектронных средств РАСПРОСТРАНЕНИЕ ТЕЛЕПЕРЕДАЧ НА МУЛЬТИПЛЕКСЕ ЦИФРОВОГО ТЕЛЕВЕЩАНИЯ 11 22 ТВК DVB-T2 478-486 МГц 5 кВт г. Фергана и частично прилегающие районы, частично Андижанская и Наманганская область РТС Фергана 21 45 ТВК DVB-T2 662-670 МГц 5 кВт г. Коканд, частично Ферганская и Андижанская область РТС Коканд 31 37 ТВК DVB-T2 598-606 МГц 5 кВт Андижанская область, частично Ферганская и Наманганская область РТС Андижан 41 43 ТВК DVB-T2 646-654 МГц 2 кВт г. Навои и частично прилегающие районы РТС Навои 51 22 ТВК DVB-T2 478-486 МГц 5 кВт г. Фергана и частично прилегающие районы, частично Андижанская и Наманганская область РТС Фергана РАСПРОСТРАНЕНИЕ РАДИОПЕРЕДАЧ НА FM ДИАПАЗОНЕ 62 107,5 МГц 100 Вт г. Андижан частично прилегающие районы РТС Андижан 72 106,7 МГц 1 кВт г. Фергана и частично прилегающие районы, частично Андижанская и Наманганская область РТС Фергана 1 – внесение на мультиплекс цифрового телевещания осуществляется на условиях аренды у ГУП “ЦРРТ”. 2 – победителю конкурса радиочастота выделяется на вторичной основе.   Условия конкурса: К участию в конкурсе допускаются юридические лица, зарегистрированные в установленном законодательством порядке на территории Республики Узбекистан, учредительными документами которых предусмотрена деятельность в области средств массовой информации, представившие в установленный срок заявку и надлежащим образом оформившие документы в соответствии с Положением о порядке конкурсного распределения радиочастот и выдачи индивидуальных лицензий в области телерадиовещания. При этом соискатели лицензии должны отвечать требованием законодательства в области средств массовой информации. Для участия в конкурсе соискатель лицензии представляет заявку по установленной форме.   К заявке прилагаются: документ, подтверждающий внесение соискателем лицензии сбора за рассмотрение конкурсных предложений, установленное законодательством; документ, подтверждающий внесение соискателем лицензии задатка, равного годовой сумме государственной пошлины за выдачу лицензии по проектированию, строительству, эксплуатации и оказанию услуг сетей распространения (трансляции) телерадиопередач; документы (дипломы, свидетельства, сертификаты), подтверждающие квалификацию работников, непосредственно связанных с процессом предоставления услуг по распространению телерадиопрограмм; развернутая концепция вещания, включающая творческие, технические и финансовые предложения, а также планируемую сетку вещания телерадиопрограмм, язык вещания, объемы вещания собственных программ и конкурсные обязательства; заключение соответствующих органов о соответствии объектов телерадиовещания требованиям санитарных, пожарных норм и мероприятий охраны объекта; документы, подтверждающие право пользования оборудованием, предназначенным для организации телерадиовещания, в случае если оно принадлежит другому лицу (договор аренды и т.п.). Примечание: Пакеты документы представляются в пяти экземплярах. Финансовое предложение по оплате за получение лицензии представляется отдельно в одном экземпляре, в отдельном запечатанном конверте.   Лицензионные требования и условия: При осуществлении деятельности владельцем лицензии обязательны для исполнения наряду с другими следующие лицензионные требования и условия: соблюдение законодательства, государственных, отраслевых стандартов, нормативных документов по области деятельности; формирование программ с обеспечением жанрового, содержательного разнообразия, их соответствия духовным потребностям общества; распространение телерадиопередач с учётом законодательства о государственном языке; трансляция (ретрансляция) телерадиопередач зарубежных каналов при наличии договоров (соглашений), заключённых в соответствии с законодательством; соблюдение прав потребителей услуг; использование технических средств распространения телерадиопередач, сертифицированных в соответствии с требованиями законодательства; выполнение требований правил и норм эксплуатации технических средств телекоммуникаций, а также требований санитарных, пожарных норм, обеспечения охраны и режима безопасности объекта телерадиовещания, а также других лицензионных требований и условий, установленных законодательством.   Для получения подробной информации о банковских реквизитах можно обращаться по телефону 71-238-41-56 Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.   Банковские реквизиты   Для оплаты за рассмотрение заявок: Получатель: МРИТиК РУз Л/С: 400 110 860 262 777 046 101 078 001 ИНН: 201 221 770 ОКОНХ 97 300 Казначейство Министерство Финансов РУз р/с: 23402 000 300 100 001 010 Наименование банка: РКЦ ГУ ЦБ г. Ташкента Код банка 00 014  ИНН Казначейства 201 122 919 Для перечисления задатка: Получатель: МРИТиК РУз Л/С: 401 410 860 262 777 046 101 078 001 ИНН: 201 221 770 ОКОНХ 97 300 Казначейство Министерство Финансов РУз р/с: 23402 000 300 100 001 010 Наименование банка: РКЦ ГУ ЦБ г. Ташкента Код банка: 00 014  ИНН Казначейства 201 122 919                     (Бланк организации) №_____ «___» _______ 2022 г. Межведомственная координационная комиссия по совершенствованию и повышению эффективности информационной деятельности и передачи данных Кабинете министров Республики Узбекистан     ЗАЯВКА НА УЧАСТИЕ В КОНКУРСЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ РАДИОЧАСТОТ В ОБЛАСТИ ТЕЛЕРАДИОВЕЩАНИЯ   Общие сведения: 1. Полное наименование юридического лица: 2. Юридический адрес: 3. Номера телефонов, факсов: 4. Наименование средств массовой информации: 5. Тематическая направленность и названия передач: 6. Планируемые объемы вещания: Общий Собственного производства, в т.ч. приобретаемой продукции 7. Объем передач на языках: Государственном  Русском других  8. Предполагаемый объем и периодичность рекламы   Технические данные: 9. Планируемый к использованию номинал частоты в соответствии с конкурсным объявлением:  10. Наличие стационарного студийного оборудования:  11. Мощность передающей станции, Вт:  12. Место расположения студии, способ подачи программ на радиопередающее оборудование: 13. Пункт установки передающей станции: 14. Место установки антенны с указанием предполагаемой высоты подвеса, м: 15. Планируемые зона обслуживания и количество охватываемого населения программой: 16. Гарантированный срок оказания услуг с момента получения права на использование частот в области телерадиовещание: Прилагаемые документы: 1. __________________________________________________________________________ 2. __________________________________________________________________________ 3. __________________________________________________________________________   Подпись первого руководителя______________________(Подпись, Ф.И.О.) М.П. "___" ___________ 2022г.   Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 2022г.   ____________________________________________________ (Подпись, Ф.И.О. ответственного лица)