Vazirlikning navbatdagi hay’at majlisi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining navbatdagi Hay’at majlisi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi. Unda “Toshkent shahridagi Inxa universiteti, Toshkent shahridagi Amiti universiteti va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetining moliyaviy faoliyati, o‘quv jarayonini tashkil etish va ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”gi masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi.
O‘tgan davr mobaynida tizimdagi oliy o‘quv yurtlarida ko‘zga ko‘rinarli yutuqlar qo‘lga kiritilgani ta’kidlab o‘tildi. Shu bilan birga, universitetlar faoliyatida bir qator xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi ko‘rsatib o‘tilib, ularni bartaraf etish bo‘yicha keskin choralar ko‘rilishi belgilandi.
Hay’at majlisida ko‘rilgan masala yuzasidan vazirlikning tegishli boshqarma va bo‘limlarining ushbu masalalar to‘g‘risida fikrlari tinglandi.
Kun tartibiga ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan, Hay’at majlisining tegishli qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra universitetlarda o‘quv jarayonini tashkil etish va ta’lim sifatini yanada oshirish, shuningdek moliyaviy faoliyatni yuritish borasida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni barataraf etish yuzasidan kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar amalga oshirilishi belgilab olindi.

Очередное коллегиальное заседание Министерства прошло в форме видеоконференции
Очередное коллегиальное заседание Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций прошло в форме видеоконференции. На заседании были всесторонне рассмотрены вопросы финансовой деятельности, а также организации учебных процессов и повышения качества образования в Университете Инха в городе Ташкенте, Университете Амити в городе Ташкенте и Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми.
Были отмечены успехи, достигнутые высшими учебными заведениями за прошедший период. Вместе с этим были рассмотрены ошибки и недочеты в деятельности университетов, по которым в оперативном порядке следует принять серьёзные меры по их устранению.
Были выслушаны мнения соответствующих управлений и отделов по поднятому на коллегиальном заседании вопросу.
По вопросам повестки дня было принято соответствующее решение. В соответствии с ним было определено: принять безотлагательные меры по устранению допушенных ошибок и недочетов в деятельности университетов в вопросах организации учебных процессов и повышения качества образования, а также в вопросе ведения финансовой деятельности.